Strona główna DIETA I ZDROWIE Dieta dr. Dukana – na czym polega?

Dieta dr. Dukana – na czym polega?

0

Tzw. dieta białkowa ma rzesze zwolenników, którzy dzięki niej stracili na wadze. Na czym polega słynna dieta Dukana?

Ogólne zasady

Odżywianie w metodzie Dukana opiera się na proteinach i warzywach. Do wyboru mamy 100 produktów, w tym 72 pochodzenia zwierzęcego i 28 roślinnego. Można je jeść bez ograniczeń. Szczegółowe zasady diety zostały opisane w książce „Nie potrafię schudnąć” autorstwa twórcy diety, dr Pierre Dukana.

Etapy diety

Odchudzanie przebiega w czterech fazach, w których obowiązują nieco inne zasady żywieniowe.

  • Faza 1, tzw. ataku, skutkuje szybką utratą masy ciała. W czasie jej trwania spożywa się 72 produkty bogate w białko.
  • Następnie przechodzimy do fazy 2 – „naprzemiennej”, która ma na celu osiągnięcie docelowej masy ciała. Faza ta charakteryzuje się tym, że na przemian przez kilka dni stosuje się dietę wysokobiałkową, po czym następuje okres spożywania protein wraz z warzywami z listy 28 dozwolonych.
  • Faza 3, zwana „utrwalaniem”, trwa 10 dni na każdy stracony kilogram ciała. Jest to czas powolnego powrotu do zrównoważonej diety.
  • Ostatnia, 4 faza stabilizacji, ma na celu uchronienie osoby odchudzającej się przed efektem jojo.

Plusy

Osoby stosujące dietę Dukana chwalą sobie, że nie chodzą głodne, gdyż są określone produkty, które można spożywać w każdej ilości. Dodatkowo, początkowo faktycznie waga szybko spada, co motywuje do dalszego stosowania diety.

Minusy

Czytając książkę, można odnieść wrażenie, że proponowana dieta jest zasadna, a jej zasady logiczne i zdrowe. Jednakże badania wskazują, że diety wysokobiałkowe mogą powodować choroby nerek, a nawet podwyższać ryzyko nowotworów. Sprzyjają też zaparciom i często prowadzą do niedoborów różnych składników odżywczych. Zalecenia dr Dukana są bardzo restrykcyjne i zabraniają spożywania bardzo wielu produktów. Naszym zdaniem żadna dieta, która opiera się na tak dużym ograniczeniu swobody i produktów, które można spożywać, nie jest ani przyjemna, ani praktyczna, ani zdrowa. Umysł i ciało, umęczone zakazami, w końcu znajdą upust w ulubionym, dawnym jedzeniu i nastąpi efekt jojo.

Odpowiedziała: Kasia Mężyk