Ponieważ – krótko mówiąc – jest najlepszym specem od skóry. Oto 7 dobrych powodów, dla których warto umówić się na wizytę. Sprawdź też, czego możesz się po niej spodziewać.
Nie jesteś pewna, czy dobrze pielęgnujesz skórę
- dermatolog pomoże ci ułożyć program pielęgnacyjny i dobrać rodzaj kosmetyków (na pewno jest bardziej godny zaufania w tej kwestii niż sprzedawczyni w drogerii!)
- dobry dermatolog podejdzie do ciebie indywidualnie, tj. ułoży ten program w zgodzie z twoimi preferencjami i możliwościami (także finansowymi)
- możesz też liczyć na uwzględnienie w nim profesjonalnych zabiegów
- nie zdziw się jednak, gdy czasami lekarz uparcie będzie cię namawiał na jakiś konkretny produkt lub zabieg – może jest naprawdę rewelacyjny (zapytaj dlaczego)
- i nie bój się pytać – dermatolog to naprawdę najlepszy specjalista od pielęgnacji skóry
Znamię na twojej skórze zmieniło kształt
- być może dzieje się z nim coś niepokojącego, ale nawet jeśli, nie martw się – wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny!
- poszukaj dermatologa, który specjalizuje się w znamionach – niestety, nie wszyscy lekarze potrafią je bezbłędnie diagnozować
- lekarz obejrzy zmianę pod dermatoskopem lub wykorzysta do tego videodermatoskop, ale nie przeraź się, jeśli komputer określi twoje znamię jako nowotworowe, wcale nie musi tak być – to tylko maszyna, która skanuje znamię i porównuje jego różne cechy „matematyczne”, ma tylko potwierdzić (a nie stwierdzić!) diagnozę lekarza
- oczywiście, każde podejrzane znamię lepiej wyciąć – tym też zajmie się dermatolog
- dobrze też, aby podczas wizyty obejrzał cię w całości, czerniak może wyglądać jak malutka kropeczka i potrafi się zlokalizować w niewidocznym miejscu, np. między palcami albo na plecach
- dobrze jest taki skan skóry u dermatologa robić przynajmniej raz w roku, najlepiej po wakacjach (słońce może uaktywniać różne zmiany na skórze)
Pojawia się pryszcz, a jutro twój ślub!
Nie majstruj przy kroście, możesz tylko pogorszyć jej stan. Dermatolog ma swoje sposoby, może np. awaryjnie dać ci w krostkę zastrzyk na bazie sterydu, który powstrzyma „puchnięcie” i zlikwiduje zaczerwienienie – rano nie będzie prawie śladu! Pamiętaj też, że samodzielne próby wyciskania jeszcze głęboko usadowionych, czerwonych pryszczy często skutkują pojawieniem się śladu lub nawet przebarwienia skóry w tym miejscu.
Nagle twoja sucha skóra stała się tłusta lub odwrotnie!
Dzieje się to najczęściej około 20., a potem 30. roku życia – w dużej mierze za zmiany odpowiadają hormony, najczęściej do takiej diametralnej zmiany dochodzi w czasie ciąży lub na skutek kuracji hormonalnych czy zażywania pigułek. Mogłaś też sama się do tego przyczynić, np. traktując tłustą skórę zbyt agresywnymi preparatami wysuszającymi na bazie alkoholu. Lekarz ustali przyczynę i plan pielęgnacji.
Nie znikają ci rumieńce po emocjonującym wieczorze
Może to początki trądziku różowatego? Coraz częściej dotyka on kobiet około 30. roku życia. Samej trudno ci będzie postawić diagnozę, a tym bardziej leczyć skórę. Lekarz przepisze ci odpowiednie leki oraz wskaże kosmetyki, które powinnaś stosować, aby wzmocnić kruche naczynia i zmniejszyć skłonność skóry do zaczerwienienia. Powie też, czego unikać, aby nie nasilać objawów (skóra z trądzikiem różowatym nie lubi np. nagłych zmian temperatury, przegrzewania, nadmiaru alkoholu czy ostrych przypraw).
Jesteś odbierana jako osoba nieprzyjazna, wręcz groźna
Jeśli dzieje się tak mimo twojego łagodnego usposobienia i nastawienia, może twoim problemem jest tzw. miostarzenie? Termin ten ukuli dermatolodzy na określenie zmian zachodzących na twarzy na skutek kurczenia się mięśni. Głęboka bruzda nad nasadą nosa czy pocięte liniami czoło mogą robić złe wrażenie. Dermatolog zaproponuje ci zabieg, np. botox albo wstrzyknięcie wypełniacza. Warto!
Wypadają ci włosy, nie pomagają żadne kuracje
Jest wiele przyczyn wypadania włosów – dermatolog pomoże ci ustalić, co to może być w twoim wypadku. U kobiet najczęściej są to zmiany hormonalne (przede wszystkim w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka). Ale może to też być stres, niedobór witamin, działanie słońca czy środków chemicznych albo oznaka jakiejś choroby. Dermatolog obejrzy dokładnie skórę głowy, powienien w razie wątpliwości skierować cię na odpowiednie badania lub zalecić wizytę u endokrynologa. W wielu gabinetach możesz też poddać się mezoterapii skóry głowy (ostrzykiwanie substancjami pobudzającymi odrost włosów) – w wielu wypadkach daje naprawdę widoczne efekty.