Kolagen

Kolagen

1392
0
PODZIEL SIĘ

Jest najważniejszym białkiem wchodzącym w skład tkanki łącznej. Oznacza to, że jego niski poziom przyczynia się do uszkodzeń poszczególnych warstw skórnych, przez co powłoka skórna staje się mniej atrakcyjna pod względem wizualnym.

Zanikanie kolagenu z wiekiem sprawia, że skóra zaczyna wiotczeć i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Można jednak zahamować ten proces, stymulując poszczególne komórki naszego ciała tak, by produkowały wzmożone ilości tego białka.

Pobudzanie produkcji kolagenu może mieć postać odpowiednich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, a także peelingów i masaży. Istotne jest, by wpływały one na wzrost aktywności komórek znajdujących się w głębszych partiach powłoki skórnej. Pobudzone fibroblasty będą dostarczały naszej skórze kolagen i elastynę, regenerując ją i wzmacniając. W rezultacie skóra stanie się jędrniejsza, bardziej sprężysta i elastyczna, a poziom jej nawilżenia zwiększy się. To natomiast wypłynie na opóźnianie procesów starzenia się skóry.

W przypadku już istniejących zmarszczek, pobudzony kolagen może doprowadzić do ich spłycenia lub zupełnego zniknięcia. Jego zwiększone wydzielanie jest jednak ważnie nie tylko w tym przypadku. Białko to pomaga w ujędrnianiu ciała, sprzyja zapobieganiu rozstępów lub pozwala na zmniejszenie ich widoczności. Jest także cenne w walce z cellulitem, przebarwieniami i nadmierną suchością skóry.

Na stymulację komórek produkujących kolagen wpływają m.in. masaże wykonywane przy pomocy sprzętów o różnych głowicach. Świetne rezultaty daje mezoterapia przeprowadzana z wykorzystaniem substancji zwiększających aktywność białka. Bardzo dobre efekty przynoszą także zabiegi laserowe oraz fale radiowe, które powodują „podgrzewanie” kolagenu i wpływają na poprawę napięcia skóry. Zabiegi tego typu można wykonywać nie tylko w obrębie twarzy, ale też praktycznie we wszystkich pozostałych partiach ciała.

Kolagen stanowi jeden z ważniejszych składników znajdujących się w kosmetykach anti-aging. Działa profilaktycznie oraz doraźnie. Wykorzystuje się go do produkcji kremów i balsamów odmładzających i przeciwzmarszczkowych, preparatów nawilżających, antycellulitowych, ujędrniających, odżywczych czy tych kierowanych do osób o skórze skłonnej do przesuszania i wymagającej szczególnej pielęgnacji. Kolagen ma spore znacznie dla prawidłowej kondycji włosów, dlatego stosuje się go przy produkcji niektórych szamponów i odżywek. Kolagen można przyswajać także jako suplement diety, który ma korzystny wpływ zarówno na wygląd, jak i na zdrowie.

Źródło: www.wirtualnaklinika.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWitamina A
Następny artykułKwas hialuronowy
Ciągle się uczę kolorowego i pięknego świata urody. Wierzę w moc natury, dlatego uwielbiam poznawać (by później zastosować) ciekawostki związane z naturalną pielęgnacją i zdrowym trybem życia (oczywiście używam też tradycyjnych kosmetyków ;) ) Zachwycam się pięknem i to nie tylko modą z lat 50. czy makijażem, ale i ponurą jesienią, niebem oraz… Formułą 1, czy muzyką elektroniczną. Znajdziecie mnie też na WirtualnaKlinika.pl.