Myślisz aby zrobić sobie kolczyk w języku? Przeczytaj ten artykuł!
Salon kosmetyczny
Nigdy nie decyduj się na samodzielne przekłucie języka, gdyż jest to niebezpieczne i może prowadzić do poważnego zakażenia lub utraty smaku. Oprócz tego jest to zabieg niekiedy bolesny, a w renomowanym salonie kosmetyczka zaaplikuje ci znieczulenie. Wybierz profesjonalny zakład piercingu. Najlepiej aby był on z polecenia znajomych. Możesz również wcześniej przeczytać opinie o nim w internecie.
Pielęgnacja po przekłuciu
Już parę godzin po zabiegu najprawdopodobniej twój język może być mocno opuchnięty. Przez pierwsze dni od przekłucia trzeba dbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. W tym celu:
- płucz usta po każdym posiłku oraz przed snem antybakteryjnym, bezaalkoholowym płynem antyseptycznym lub roztworem soli fizjologicznej
- do szczotkowania zębów używaj miękkiej, czystej szczoteczki i łagodnej pasty do zębów
- opuchliznę złagodzi ssanie kostek lodu z przegotowanej wody
Posiłki
Opuchlizna może utrzymywać się nawet do 10 dni i może utrudniać spożywanie posiłków. Unikaj twardych, trudnych do przełykania produktów spożywczych. W pierwszych dniach najlepiej sprawdzą się dania o gładkiej konsystencji, szczególnie zupy, kaszki czy przeciery. Kawałki jedzenia umieszczaj bezpośrednio na zębach, unikając kontaktu z językiem. Unikaj ostrych przypraw, które podrażniają ranę. Spożywaj wiele zimnych płynów, które łagodzą opuchliznę. Świetnie sprawdzi się np. zimny napar z rumianku.
Odpowiadała: Ilona Choroszy