Różnorodność kosmetyków do demakijażu może czasami przyprawić nas o zawrót głowy;-) Przejrzałyśmy najpopularniejsze formuły środków do zmywania make-upu i oczyszczania twarzy – oto nasze subiektywne opinie na temat każdej z nich.
tekst: Kasia Kosieradzka
fot. Bioderma
Nasz typ! Płyn micelarny
To nasz faworyt i kosmetyk bez minusów. Usunie każdy makijaż w kilka sekund, nawet wodoodporny! Pozostawia skórę odświeżoną, nawilżoną i naprawdę czystą. Jego sekret tkwi w micelach – malutkich cząsteczkach, które pochłaniają ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, ale nie naruszają jej warstwy ochronnej. Po jego użyciu po prostu czuć, że nie trzeba już myć twarzy wodą. Poza tym płyny micelarne są niezwykle delikatne, nie wysuszają skóry, dlatego polecamy je osobom z wrażliwą cerą.
1. Płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu z witaminą C (Lirene, 12,99 zł/200 ml) 2. Sensibio H2O płyn micelarny do oczyszczania twarzy i zmywania makijażu, do cery wrażliwej (Bioderma, ok. 40 zł/250 ml) 3. Pure Skin micelarny płyn do demakijażu oczu i twarzy (AA Prestige, 49 zł/400 ml) 4. preparat oczyszczający Diamond Cellular Micellar Solution (Oriflame, 69 zł/200 ml)
Płyn do demakijażu
Fajny, jeśli na co dzień nosisz lekki makijaż niewodoodporny. Wiele płynów do demakijażu nie radzi sobie bowiem dobrze ze zmywaniem mocnego makijażu.
de-makijaż Uniwersalny Płyn do Demakijażu (Ziaja, ok. 4 zł/120 ml)
Dwufazowy płyn do demakijażu
Ten kosmetyk składa się z dwóch warstw, wodnej i olejowej, które po wstrząśnięciu łączą się ze sobą. Dzięki temu doskonale zmywa nawet wodoodporny makijaż oczu. Trzeba się jednak nauczyć dozować odpowiednią ilość – jeśli użyjesz go na raz za dużo, może pozostawić uczucie tłustego filmu czy lepkości. Wtedy dodatkowo można oczy przemyć np. płynem micelarnym.
1. Bi-Facil dwufazowy płyn do demakijażu oczu wrażliwych (Lancome, 120 zł/125 ml), 2. Bawełna dwufazowy płyn do demakijażu oczu (Bielenda, 7 zł/125 ml), 3. Extra Lasting dwufazowy preparat do demakijażu (Avon, 18 zł/50 ml)
Mleczko do demakijażu
Na pewno pokochają je osoby z suchą cerą. Oprócz lipidowych składników oczyszczających zawierają składniki pielęgnujące i nawilżające niczym krem. Używając mleczka, trzeba uważać przy demakijażu oczu. Jeśli kosmetyk dostanie się do oka, może je podrażnić – w tej sytuacji przemyj je letnią wodą.
Czasami po użyciu mleczka cera jest tłustawa, wtedy dobrze jest przetrzeć ją tonikiem. Dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią zmywać twarzy wodą.
1. Triple Active Komfort oczyszczające mleczko (L’Oreal, ok. 25 zł/200 ml) 2. Antirougeurs dermatologiczne mleczko do oczyszczania skóry naczynkowej, (Avene, 40 zł/300 ml) 3. aksamitne mleczko do demakijażu (Yves Rocher, 28 zł/200 ml)
Olejki do demakijażu
Rzadkie, ale fajne. Zawierają głównie składniki tłuszczowe, dlatego już ich niewielka ilość usunie każdy makijaż. Są bardzo wydajne. Z reguły są delikatne i nie powodują podrażnień. Po demakijażu za ich pomocą warto przetrzeć twarz tonikiem. Niektóre olejki na twarzy zmieniają się w piankę – zmywamy je wodą.
1. Sensai Silky Purifying olejek oczyszczający (Kanebo, ok. 165 zł/150 ml) 2. Instant Gentle Cleanising Oil (Dior, ok. 120 zł/200 ml)
Żel micelarny
Ten kosmetyk do demakijażu lubimy chyba najmniej… Nie dlatego, że źle usuwa makijaż, ale trzeba naprawdę dużo wprawy i wiele prób, by nauczyć się go stosować. Konsystencja nie jest ani wodnista, ani kremowa, dlatego szybko wsiąka w płatek kosmetyczny i po chwili praktycznie go nie czuć. Mało wydajny.
Woda termalna
Dobra w sytuacjach awaryjnych, kiedy skończył się kosmetyk do demakijażu. Choć potrzeba czasu, żeby dobrze usunąć makijaż za jej pomocą, jest to możliwe.
Woda termalna znana jest ze swoich właściwości kojących, ale pamiętaj, by nie pozostawiać jej na twarzy, tylko osuszyć skórę chusteczką higieniczną.
Eau Thermale d’Uriage woda termalna (Uriage, 28 zł/150 ml) – tej wody termalnej jako jedynej nie trzeba osuszać, ponieważ jest izotoniczna i nie wysusza naskórka
Pianka oczyszczająca
Bardzo lubimy ten kosmetyk, gdyż fantastycznie oczyszcza skórę – idealny dla tych, którzy muszą użyć wody, aby mieć poczucie, że dobrze umyli twarz. Niestety ciężko zmyć nią oczy – gdy się do nich dostanie, zwykle szczypie i drażni.
Supreme Cleansing Foam (Sephora, 125 ml)
Tonik oczyszczający
Ten kosmetyk czasami awaryjnie jest używany do demakijażu. My zdecydowanie to odradzamy – tonik powinno się używać po demakijażu, by stonizować skórę, zmyć tłustawą warstwę po użyciu mleczka czy odświeżyć skórę. Poza tym tonik raczej na pewno podrażni okolice oczu, gdy będziesz próbowała zmyć za jego pomocą makijaż, a uczucie szczypania może długo się utrzymywać.
Total Effects tonik (Olay, ok. 18 zł/200 ml)
Chusteczki do demakijażu
Zdecydowanie wygodne w podróży – zajmują mało miejsca, nie trzeba dodatkowo zabierać ze sobą płatków kosmetycznych. Są świetne do usuwania makijażu ze skóry twarzy. Przy demakijażu oczu trzeba się trochę namęczyć. Warto złożyć chusteczkę, docisnąć ją do oka i potrzymać chwilę, by zawarte w nim składniki lekko „rozpuściły” make-up. Używając takich chusteczek, powinnaś robić demakijaż powoli i delikatnie – inaczej możesz podrażnić swoją skórę.
1. chusteczki do oczyszczania twarzy 3 w 1 (Johnson’s, ok. 14,50 zł/25 szt.) 2. Natural Beauty chusteczki do demakijażu z płynem micelarnym (Cleanic, 8 zł/20 szt.)
Żel oczyszczający
Do mycia każdej cery, podobnie jak piankę trzeba go stosować w połączeniu z wodą. Może jednak wysuszać delikatną, suchą skórę twarzy i podrażniać oczy. W takich sytuacjach szukaj żeli do przeznaczonych do suchej cery.
Niektóre się delikatnie pienią, wtedy są bardziej wydajne.
Dermo Face Physio żel do mycia twarzy i oczu (tołpa, ok. 25 zł/195 ml)
Żel głęboko oczyszczający
Tego rodzaju żelu powinny używać osoby z cerą problematyczną, trądzikową.
Kosmetyk dokładnie oczyszcza pory i je zwęża, matowi skórę – dlatego powinny go unikać osoby z cerą suchą czy wrażliwą.
Czasami żele głęboko oczyszczające są wzbogacone w cząsteczki złuszczające, działają więc jak delikatny peeling. Nie używaj do okolic oczu.
New You głęboko oczyszczający żel do twarzy (Marion Kosmetyki, ok. 7,23 zł)