Premiera raportu ,,Polka i medycyna estetyczna” uświetniła otwarcie gabinetu Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie. Przeczytaj, jaki jest stosunek Polek do zabiegów!
Ma od 30 do 40 lat, wierzy w skuteczność peelingów medycznych, najchętniej skorygowałaby wygląd i kondycję swojej skóry, ale tylko pod warunkiem, że zabieg przeprowadzi sprawdzony lekarz.
Tak w świetle najnowszych badań pracowni TNS OBOP rysuje się obraz współczesnej Polki, korzystającej z usług centrów medycyny estetycznej.
Nowe Pokolenie
Badania wykazały, że medycyna estetyczna najwięcej zwolenniczek ma wśród młodych kobiet.
Zainteresowanie sposobami i metodami, które pozwalają zachować młody wygląd, deklaruje aż 92% pań w wieku od 19 do 29 lat. Dla przeciwwagi najmniej takimi rozwiązaniami są zainteresowane kobiety powyżej 50. roku życia – deklaruje to 74% pań w grupie 50-55 lat oraz 77% w wieku powyżej 60 lat.
Raport potwierdza to, co obserwuję na co dzień, prowadząc własny gabinet. W Polsce pojawiło się nowe pokolenie kobiet – bardziej świadomych, coraz lepiej wyedukowanych, takich, które są przekonane, że medycyna estetyczna pozwala znacznie poprawić komfort życia. – dr Agnieszka Bliżanowska
Co trzecia z pytanych kobiet uważa, że 35-45 lat lub 45-55 to najlepszy moment na pierwszą wizytę w gabinecie medycyny estetycznej.
Ciało do poprawki
Aż dwie na trzy respondentki – 66% badanych – chciałyby poprawić wygląd i kondycję skóry. Tylko co czwarta Polka nie chciałaby nic zmieniać w swojej twarzy. Młode kobiety (18-29 lat) dużo chętniej niż inne poddałyby korekcie swoje nosy i usta. Ale potrzeby kobiet nie kończą się na twarzy. Ze swojej sylwetki w pełni zadowolona jest co piąta Polka. Niemal połowa pań chciałaby poprawić wygląd swojego brzucha, a prawie co czwarta – ud. W dalszej kolejności respondentki wymieniały pośladki, nogi, piersi i dekolt.
Polka w gabinecie
Mimo widocznej potrzeby zmian, do wizyty w gabinecie medycyny estetycznej przyznało się 6% Polek, najczęściej trzydziestolatek i czterdziestolatek. Co trzecia pytana nie wykluczała takiej wizyty w przyszłości. Kobiety dostrzegają atuty medycyny estetycznej. Aż 74% badanych wskazało zabiegi medycyny estetycznej jako bezpieczniejsze od chirurgii plastycznej, a blisko połowa Polek (46%) oceniła je też jako skuteczniejsze od zabiegów kosmetycznych.
Kobiety szukają złotego środka. Raport pokazuje, że świadomość oferty medycyny estetycznej w Polsce cały czas się intensywnie kształtuje i ciągle wiele jest jeszcze w tym temacie do zrobienia. To ogromna szansa, ale i odpowiedzialność. – Arthur Byra z firmy Croma
Zabieg dla Polki
Francuzki najczęściej korzystają z mezoterapii, Amerykanki zabiegów laserowych, Polki, jak wykazało badanie TNS OBOP, z peelingów – stosowała je nieco ponad połowa (52%) kobiet, które w przeszłości poddały się zabiegom dermatologii estetycznej. Wybrały je również kobiety, które dopiero planują wizytę w gabinecie medycyny estetycznej.
Trzeba pamiętać, że kiedy 15 lat temu dermatologia estetyczna zaczynała w Polsce raczkować, peelingi były jednymi z pierwszych wykonywanych zabiegów – mówi dr Bliżanowska. – Polki miały czas, by się z nimi oswoić, a to przyczyniło się do popularności tego typu zabiegów – dodaje.
Po peelingach Polki wymieniają zabiegi likwidujące przebarwienia (17%) oraz laser (16%). Wśród odpowiedzi pojawił się także Botox, wypełnienie kwasem hialuronowym, depilacja laserowa, mezoterapia i makijaż permanentny.
Polka wybiera gabinet
3/4 Polek, które już odwiedziły gabinet medycyny estetycznej, a także niemal 90%, które dopiero zamierzają to zrobić, jest przekonana, że najważniejszą rzeczą przy wyborze takiego miejsca jest to, czy zatrudniono tam doświadczonego i sprawdzonego lekarza. Co trzecia ankietowana kładzie nacisk na nowoczesny sprzęt oraz profesjonalną i miłą obsługę.
Gruntowne informowanie i przeszkolenie lekarzy oraz najwyższa jakość preparatów, na jakich pracują, są nie do przecenienia – wyjaśnia Arthur Byra z firmy Croma. – Dlatego w 2011 roku otwieramy w Wiedniu Centrum Szkoleniowe CROMA Academy, gdzie pod okiem specjalistów z całego świata będziemy kształcić współpracujących z nami lekarzy – dodaje.
Agnieszka Bliżanowska – specjalista dermatologii. Problemami dermatologii estetycznej zajmuje się od ponad 10 lat. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, współautorka publikacji z zakresu dermatologii. Założycielka Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej we Wrocławiu i Warszawie. Specjalizuje się w zawansowanych technikach odmładzania skóry, nowoczesnej terapii trądziku i leczeniu łysienia. Finalistka konkursu Sukces pisany szminką. Bizneswoman Roku 2008. Prowadzi gabinety Wellderm w Warszawie i Wrocławiu (www.wellderm.pl).
Zgodnie z raportem, co czwarta ankietowana bierze pod uwagę promocje i atrakcyjne ceny, a co piąta prestiż i renomę gabinetu. Jakość produktów stosowanych przy zabiegach okazała się ważniejsza dla pań, które dopiero planują zabieg (23%) niż dla tych, które już się takiemu zabiegowi poddało (10%).
Ładniejsza twarz
Problemy dermatologiczne i estetyczne, widoczne na twarzy Polek, to szeroka gama niedoskonałości: od zmian trądzikowych, przez przebarwienia, rozszerzone naczynka, po objawy starzenia się, czyli zmarszczki i utratę jędrności – wylicza dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.
Dermatolog podkreśla, że absolutnym abecadłem pielęgnacji jest dokładny demakijaż, stosowanie przez cały rok filtrów przeciwsłonecznych oraz kremów ochronnych zimą, a także nawilżanie. W razie problemów nie należy działać w pojedynkę.
Konsultacja z doświadczonym dermatologiem estetycznym pozwoli na dokładne określenie potrzeb skóry i stworzenie planu działania, za sprawą którego pozbędziemy się niedoskonałości i wydobędziemy naturalne piękno.