Twoje maleństwo właśnie skończyło roczek, a Ty zastanawiasz się, czy jego dieta jest prawidłowa? Skorzystaj z naszego przewodnika po diecie rocznego dziecka!
Pierwsze potrawy macie już zapewne za sobą i zdążyłaś zauważyć, co najbardziej smakuje Twojemu dziecku. Nie przywiązuj się jednak do tych obserwacji. Preferencje żywieniowe dzieci mogą się zmieniać co kilka dni. Dlatego, jeśli do tej pory coś było nagminnie wypluwane, nie zrażaj się i po kilku dniach spróbuj podać ten składnik ponownie. Może się okazać, że tym razem zostanie zjedzony ze smakiem. Pamiętaj – to Ty decydujesz o tym, co dziecko zjada, a ono decyduje o tym – jak wiele.
Pora na: nowe umiejętności
12 miesięcy to czas, kiedy dziecko jest już gotowe na coraz śmielsze rozszerzanie jadłospisu. Pamiętaj jednak, by nowe składniki wprowadzać rozsądnie i powoli. Ewentualne reakcje alergiczne mogą się pojawić dopiero po 1-3 dniach i utrzymywać nawet przez 2 tygodnie. Jeśli do tej pory tego nie robiliście, możecie także spróbować jedzenia większych kawałków. Na początku niech będą to większe skrawki miękkich pokarmów (jak np. makaron, bułka), aby w razie trudności z rozdrobnieniem czy połknięciem, dziecko mogło łatwo wypluć jedzenie. Potem możesz podać twardsze pokarmy. Niektóre dzieci już w tym momencie wykazują chęć jedzenia za pomocą sztućców. Nie obawiaj się pierwszych prób. Mogą przysporzyć Wam nieco zabrudzonych ubrań i plam na podłodze, ale warto uczyć się tych nowych umiejętności. Oczywiście korzystajcie w tym celu ze specjalnych sztućców przeznaczonych dla dzieci.
Pora na: nowe składniki
Roczne dziecko z reguły spróbowało już mięsa z kurczaka, indyka, cielęciny, jagnięciny oraz niektórych części wieprzowiny i wołowiny. Jadło również jajko (być może przemycane w potrawach), masło i kilka rodzajów warzyw. Natomiast miód, kakao, orzechy i mleko krowie to te składniki, których wiele mam unika w pierwszym roku życia dziecka ze względu na silne właściwości alergizujące. Teraz można zacząć wprowadzać je do diety. Nie obawiaj się również ryb, różnego rodzaju warzyw i innych składników, które są zdrowe, a których do tej pory się obawiałaś. Wszelkie produkty powinny być jak najwyższej jakości, naturalne i bez chemicznych dodatków. Zwróć uwagę, by orzechy były niesiarkowane. Zamiast słodkich deserków mlecznych, podaj dziecku jogurt naturalny z dodatkiem ulubionych owoców lub zbożowych płatków na śniadanie. Potrawy przyprawiaj świeżymi i suszonymi ziołami. Mleko krowie i twaróg mogą stać się dodatkiem do różnego rodzaju placuszków i naleśników. Od mleka UHT lepsze będzie mikrofiltrowane, idealnie – w szklanej butelce.
Niech w Waszej diecie nie zabraknie zdrowych tłuszczy, które dostarczaj wraz z tłustymi rybami morskimi, w.w. orzechami oraz olejem lnianym. Dodawaj go do gotowych potraw, gdyż poddany obróbce termicznej, traci część swych prozdrowotnych właściwości. Nie przesadzaj z jego ilością, gdyż może niekorzystnie zmieniać smak jedzenia.
Produkty niewskazane
Wszystkie potrawy, które podajesz dziecku powinny być jak najbliższe naturze. Niedopuszczalne są słodkie płatki śniadaniowe, słodycze, jedzenie typu fast-food oraz tłuste, smażone potrawy. Dziecko nie powinno dostawać posiłków słodzonych cukrem ani solonych. Te składniki rozregulowują jego wyczucie smaku i utrudniają wprowadzanie zdrowych potraw. Cukier dodatkowo wspomaga rozwój bakterii i wszelkich infekcji w organizmie. Stymuluje produkcję śluzu i jest szczególnie niewskazany w czasie choroby (dotyczy to również osób dorosłych).
Ciągle jeszcze nie dawaj dziecku do picia czarnej herbaty czy kawy, ani słodkich napojów (z wyjątkiem rozcieńczonych wodą soków domowej roboty).
Zdrowe nawyki
- Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie: 3 główne i 2 przekąski.
- Nie daj się zwieść marketingowym sztuczkom i nie wierz w to, że jedzenie ze słoiczków i plastikowych torebek to najlepszy wybór dla Twojego dziecka. Czy Ty sama chciałabyś odżywiać się jedzeniem ze słoików miesiącami leżących na półkach oraz torebek z proszkiem? To, co najlepsze, jest świeże i przygotowane w domu.
- Pamiętaj, że szklanka soku, to pod względem kalorii, porządny posiłek dla rocznego dziecka! Dlatego podawaj mu nie więcej niż pół szklanki świeżego soczku dziennie (przygotowanego w domu). Głównym napojem Twojego dziecka powinna być wysokiej jakości niegazowana woda źródlana oraz słabe, niesłodzone napary ziół: rumianku, lipy, pokrzywy.
- Wybieraj produkty pełnoziarniste – brązowy ryż, pieczywo i makarony. Od małego ucz dziecka jedzenia tego, co służy jego zdrowiu. Nieoczyszczona mąka ma w sobie błonnik i wiele cennych minerałów, których próżno szukać w jej białym odpowiedniku.
- Codziennie podawaj dziecku różne rodzaje warzyw i owoców. Niech staną się zdrowym dodatkiem do głównych posiłków i przekąską, która pozwoli zaspokoi głód pomiędzy nimi. W drugiej połowie dnia unikaj jednak słodkich owoców – mogą fermentować i wywoływać „bulgotanie” w przewodzie pokarmowym, powodując u maluszka problemy ze spaniem.
Ponad wszystko – zaufaj swojej intuicji i umiejętności obserwacji swojego dziecka. Ty najlepiej je znasz. Ze wszystkich porad najważniejsze są te, by jedzenie roczniaczka było zdrowe, naturalne, bez chemicznych ulepszaczy i możliwie – niesolone, niesłodzone, niesmażone. Reszta to zalecenia, które Ty, jako ekspert od swojego dziecka, możesz z miłością i elastycznie dopasowywać do jego indywidualnego rytmu rozwoju.