Skórka pomarańczowa nie zna… wagi i wymiarów. Możesz nosić rozmiar 44 i mieć doskonale gładką skórę lub 36 i borykać się z cellulitem. Aczkolwiek, jak wiadomo, gdy mamy tu i ówdzie trochę za dużo, cellulit nas jako pierwsze weźmie na celownik? Jak z nim walczyć? Oto pomysł naukowców z Yves Rocher.
Organizm ludzki jest tak zaprogramowany, by gromadzić niezbędne dla naszego życia zapasy energii. Najskuteczniejszym sposobem tworzenia takich rezerw jest formowanie trójglicerydów w wyspecjalizowanych komórkach zwanych adipocytami (komórkami tłuszczowymi). Gdy zachodzi taka potrzeba, rezerwy te są przekształcane z kwasów tłuszczowych w energię. Równowaga pomiędzy magazynowaniem a uwalnianiem tłuszczu zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Genetyka, hormony i fizjologia układu naczyniowego są głównymi czynniki wewnętrznymi. Z kolei nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i doustne środki antykoncepcyjne są czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na tę równowagę. Cellulit powstaje, gdy równowaga między magazynowaniem a uwalnianiem jest zaburzona. Zjawisko to dotyka głównie kobiety. Cellulit pojawia się u nich głównie na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Skóra wydaje się nierówna, tworzy się tak zwana „skórka pomarańczowa”.
Jak powstaje cellulit?
W trakcie fazy magazynowania, adipocyty znajdujące się tuż pod skórą właściwą, zwiększają swoją objętości. Przestrzeń, w której znajdują się komórki tłuszczowe zostaje rozciągnięta. Ta zmiana głębokości wpływa na równość powierzchni skóry i wpływa na powstawanie efektu „skórki pomarańczowej” i tworzenie się cellulitu.
Wyróżnia się trzy rodzaje cellulitu:
- Cellulit wodny: związany z nieprawidłowym krążeniem (zatrzymaniem wody).
- Cellulit tłuszczowy: spowodowany złym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej.
- Cellulit włóknisty: nieleczony cellulit, który od dawna jest gromadzony pod tkanką skórną.
To właśnie adipocyty, ze względu na swoją złożoną naturę, są brane na celownik w procesie wyszczuplania. Komórki te są bardzo wrażliwe na wiele innych bodźców naszego organizmu, jak neuromediatory czy hormony, a także na składniki odżywcze z pożywienia. Ich rola w magazynowaniu/uwalnianiu rezerw energetycznych opiera się na delikatnej i często zmieniającej się równowadze.
Naukowcy Yves Rocher szczegółowo zbadali kluczową rolę receptora w adipocytach, który kontroluje i przywraca równowagę między lipolizą a lipogenezą. Ten wewnątrzkomórkowy receptor ma wpływ na transformację genów zaangażowanych zarówno w magazynowanie, jak i uwalnianie trójglicerydów. Jego aktywacja prowadzi do skutecznego i trwałego procesu wyszczuplania. W efekcie dochodzi to do zmniejszenia magazynowanego tłuszczu i ujędrnienia skóry.
Naturalna siła mangostanu
Mangostan (Garcinia mangostana) jest rośliną bardzo popularną na obszarach tropikalnych. Jej owoce są cenione ze względu na pyszny, aromatyczny i niezwykle soczysty miąższ. Naukowcy z laboratoriów Yves Rocher odkryli, że Ekstrakt z mangostanu wznawia równowagę pomiędzy magazynowaniem a uwalnianiem tłuszczy, przez aktywację konkretnego receptora w środku adipocytów. To działanie w sercu komórek tłuszczowych, wpływa na wygląd skóry i zwalcza cellulit. Dodatkowe badania ekstraktu z mangostanu wykazały również jego działanie wyszczuplające: pobudzenie drenażu, ujędrnienie skóry.
Nawilżające mleczko antycellulitowe (200 ml/65 zł)
Ten kosmetyk zwalcza skutecznie cellulit. Już po jednej aplikacji skóra staje się nawilżona i ujędrniona. Dzień po dniu, skórka pomarańczowa staje się widocznie gładsza. Sposób użycia: stosować rano i wieczorem na całe ciało zamiast swojego regularnego balsamu. Mleczko o lekkiej konsystencji i subtelnym cielistym odcieniu.
Serum wyszczuplająco-ujędrniające (150 ml/79 zł)
Kondycja skóry ulega natychmiastowej poprawie, staje się ona gładsza. Dzień po dniu, figura odzyskuje atrakcyjny wygląd, a skóra jest znacznie jędrniejsza. Sposób użycia: stosować rano i wieczorem, nakładać serum okrężnymi ruchami na całe ciało, zwracając szczególną uwagę na obszary problematyczne (brzuch, talię, uda). Lekka konsystencja serum sprawia, że kosmetyk szybko się wchłania i nie zostawia lepkiego filmu.