Nie przez przypadek te trzy produkty posiadają europejski znak jakości ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne) i DOC (wł. Denominazione di Origine Controllata; pl. Chroniona Nazwa Pochodzenia). Znaki europejskie są gwarancją, że dane produkty zostały wytworzone metodą tradycyjną i w warunkach poddanych surowej kontroli, czyli dokładnie tak, jak to ma miejsce w przypadku Jabłek z Południowego Tyrolu ChOG, Speck’u z Południowego Tyrolu ChOG oraz wina z Południowego Tyrolu DOC.
Do Południowego Tyrolu warto pojechać choćby po to, by podziwiać niezwykłe górskie krajobrazy – od zapierającej dech w piersiach panoramy Dolomitów, wyłaniającą się z gęstych górskich lasów, aż po żyzne alpejskie doliny, obfitujące w winnice, sady jabłkowe i górskie siedliska. Ta najbardziej wysunięta na północ prowincja Włoch słynie ze swej regionalnej kuchni i lokalnych produktów, do których zaliczają się chrupiące jabłka, przyprawiony ziołami speck i wyjątkowa gama eleganckich win o owocowej nucie.
Nie można też zapominać o niepowtarzalnym, południowotyrolskim stylu życia, jako że na pograniczu Alp kultury północna i śródziemnomorska mieszają się z tradycjami niemieckimi, włoskimi i ladyńskimi. Możliwości spędzania czasu jest tam wiele, od górskich spacerów z odpoczynkiem w górskich chatach, po shopping w mieście.
Jabłka, Speck oraz wino to trzy kluczowe produkty tego regionu, łączące w sobie wszystkie typowe cechy lokalnej produkcji rolnej. Również wyjątkowy klimat Południowego Tyrolu, odznaczający się współoddziaływaniem zimnych wiatrów z północy i śródziemnomorskich mas powietrza z południa, stwarza najlepsze warunki do produkcji rolnej, co sprawia, że tamtejsze lokalne produkty są jedyne w swoim rodzaju. Jednocześnie tradycyjne metody wytwarzania i umiłowanie własnej ziemi, a także surowe kontrole na każdym etapie produkcji stanowią dla konsumenta gwarancję wyjątkowej jakości i wyborności oraz zapewnienie, że produkty te pochodzą z jasno określonych obszarów.
Jabłka
Nieodpartą pokusą okazało się soczyste jabłko, którym Ewa zwiodła Adama. Ta słabość do słod kich owoców pozostaje nadal w naturze człowieka. Pozostał również kawałek raju – Jabłka z Południowego Tyrolu ChOG (Mela Alto Adige IGP).
Już od około 1.300 lat w tym regionie uprawiane są jabłka najwyższej jakości. Pierwszy pisany do kument zawierający wzmiankę o uprawie owoców pochodzi z czasów Karola Wielkiego. Już w XV wieku, kiedy jeszcze jabłko było towarem luk susowym, chłopi zbierali wystarczająco dużo owoców, aby móc handlować nimi z sąsiadami. Szlachetne owoce ładowane były na konie i wozy i wywożone przez Alpy, Dunaj i Inn w najdalsze zakątki świata.
Tym niemniej aż do wieku XIX w regionie Południowego Tyrolu przeważała hodowla bydła i uprawa roli. Dopiero wraz z otwarciem szkoły rolniczej w San Michele w roku 1874, coraz więcej uwagi zaczęto poświęcać jabłkom i hodowli nowych gatunków. Sadzono drzewa, których pnie osiągały wysokość do 8 m, a objętość koron – 30 m. Ponieważ jednak drzewa te hodowano z nasion, owocowały dopiero po 810 latach. Dopiero wpro wadzenie szczepionych, niskich drzew owocowych pozwoliło trzymać dobre zbiory już w drugim lub trzecim roku.
przykładowe odmiany jabłek z Południowego Tyrolu
Wino
Niezliczone pokolenia rolników pracujących w winnicach tworzyły historię tutejszych win. Blisko 3000 lat tradycji uprawy winorośli sprawia, że Południowy Tyrol (Alto Adige/Südtirol) to jeden z najstarszych regionów winnych w Europie. Wykopaliska potwierdzają istnienie winnic na tym obszarze na długo przed przybyciem Rzymian. Z biegiem czasu ziemia ta była zamieszkiwana i kształtowana przez najróżniejsze narodowości. W sposób szczególny dbały o winnice biskupstwa i klasztory z Bawarii i Szwabii, dzięki którym uprawa winorośli była doskonalona i powiększana.
U progu XX wieku powierzchnia upraw winorośli osiągnęła swoje apogeum, lecz krótko potem przeniesione z Ameryki choroby winorośli doprowadziły do kryzysu. Sytuacja ta uległa dalszemu pogorszeniu, gdy w 1919 roku Południowy Tyrol został przyłączona do Włoch, co spowodowało utratę stałych rynków zbytu po północnej stronie Alp. Dopiero w złotych latach 80. produkcja win w regionie zaczęła nieprzerwanie rosnąć. Kluczem do sukcesu była modernizacja upraw, konsekwentne stawianie na jakość oraz wprowadzenie przepisów DOC. Obecnie, dzięki połączeniu innowacji z tradycją, obszar ten zaliczany jest do najlepszych światowych regionów produkujących wino.
Speck
Wzmianki o produkcji Speck’u w regionie Połu dniowego Tyrolu pojawiają się w rejestrach handlowych i regulaminach rzeźniczych już około roku 1200 n.e.
We wcześniejszym okresie ludzie byli zmuszeni zabezpieczać zapasy mięsa przed zepsuciem po przez solenie lub wędzenie. Na różnych terenach, w zależności od mikroklimatu, powstały różne metody przetwarzania i przechowywania mięsa.
Po odkryciu przez ludy zamieszkujące chłodniejsze regiony konserwującego działania dymu, metoda wędzenia znalazła tam zastosowanie również w procesie przetwarzania mięsa, nato miast w cieplejszych krajach śródziemnomorskich mięso poddawano przede wszystkim soleniu oraz długotrwałemu dojrzewaniu.
W Południowym Tyrolu, gdzie spotykają się kultura śródziemnomorska z kulturą alpejską, stosowano oba te sposoby tworząc z nich własną tradycyjną południowotyrolską metodę wytwarzania Speck’u z (Speck Alto Adige IGP). Wyjątkowy klimat południowej strony Alp i harmonijne dojrzewanie na świeżym powietrzu górskich dolin Południowego Tyrolu zapewniają Speck’owi z Południowego Tyrolu ChOG niepowtarzalny smak. W ten sposób – przy identycznej jakości mięsa i przetwarzaniu zgodnie ze specyfikacją – dzięki mikroklimatowi w danych miejscach produkcji oraz rodzimym mieszankom przypraw po wstają rozmaite nuty smakowe, różne drożdże i naturalne pleśnie.
Przepis na cappuccino z winem i curry, z szaszłykiem z jabłek i Speck’u
Składniki do cappuccino:
• 500 ml wywaru z warzyw
• 250 ml wina z Południowego Tyrolu/ Südtirol Sauvignon DOC
• 50 g Speck’u z Południowego Tyrolu ChOG
• 100 ml śmietany
• 50 g startego twardego sera
• szczypta zmielonego curry
Przygotowanie cappuccino:
Speck zarumienić na patelni, zalać wywarem z warzyw, winem i śmietaną. Dodać ser i gotować na małym ogniu przez około 10 minut. Odcedzić i zmiksować aż do otrzymania pianki. Podawać w filiżance i posypać curry.
Składniki do szaszłyka:
• 100 g Speck’u z Południowego Tyrolu ChOG
• 1 jabłko z Południowego Tyrolu ChOG (np. Fuji)
Przygotowanie szaszłyka:
Speck i jabłka pokroić w kostki. Nadziać je naprzemiennie na szpadki i wolno opiekać ze wszystkich stron.