Pod tym tytułem 10 marca na Zamku Cieszyn otwarto wystawę prezentującą projekty przedmiotów i „wynalazków” przeznaczonych dla współczesnych gospodyń domowych. Ich autorkami są kobiety – projektantki i grupy projektowe. Inspiracją dla powstania wystawy była wydana 100 lat temu książka „Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi” Maryi Ochorowicz-Monatowej. Wystawa potrwa do 21 kwietnia. Sprawdź szczegóły!
Kobieta winna szukać tych dróg, które nie są jeszcze zapychane zwalczającymi się już mężczyznami. A w pierwszym rzędzie uczyć się powinna racyonalnego gospodarstwa, opartego na podstawach naukowych – pisała sto lat temu w książce „Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi” Marya Ochorowicz-Monatowa.
fot. Natalia Rzeźniczek-Riess
Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet .
Kiedy? 10 marca – 21 kwietnia 2013 , codziennie w godzinach 10:00 – 18:00
Gdzie? „Oranżeria” Zamku Cieszyn, ul. Zamkowa 3 abc
Kuratorki wystawy Zosia Sobczyńska, Natalia Rzeźniczek-Riess, Magda Paluch-Pasz
fot. Tomek Rzeźniczek
Ta książka nas zafascynowała – mówią zgodnie Zosia Sobczyńska, Natalia Rzeźniczek-Riess i Magda Paluch-Pasz, kuratorki wystawy Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet. Z poradnika z 1913 roku ówczesne kobiety mogły dowiedzieć się nie tylko, jak prowadzić dom, ale i jak go zbudować, urządzać wnętrza, prowadzić higieniczny tryb życia, zdrowo się odżywiać, tępić karaluchy i jak walczyć z kurzem. Oczywiście tych „instrukcji” było bardzo, bardzo dużo.
Zbiór porad sprzed stu lat stał się pretekstem, by przyjrzeć się dzisiejszym gospodarstwom domowym i „wynalazkom” współczesnych projektantek. Na wystawie można oglądać projekty przeznaczone m.in. do kuchni, łazienki, salonu, pokoju dziecięcego czy na taras. Ich autorkami są kobiety – projektantki oraz grupy projektowe: Marta Niemywska, Agnieszka Dybowska, Katarzyna Herman-Janiec, Alicja Patanowska, Alicja Getka, Kasia Zielińska, Magdalena Garncarz, Iwona Kosicka, Magda Paluch-Pasz, Sabina Knapczyk, Dominika Błażek, Urszula Kowal-Kiraga, Magdalena Pilaczyńska, Magdalena Jurek (Pani Jurek), Sonia Słaboń (Kafti Design), Justyna Medoń i Aneta Flis (RedPoppy), Zofia Konarska i Katarzyna Minasowicz (PARA-BUCH), Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik (Beza Projekt), Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala (MOWOstudio), Ola Mirecka, Ania Obtułowicz i Wydawnictwo Dwie Siostry.
Staram się, żeby wszystkie moje projekty były funkcjonalne, ale gdybyśmy skupiały się tylko na funkcji, byłybyśmy inżynierami – mówiła podczas wernisażu projektantka Magda Jurek, znana jako Pani Jurek. A projektantka Katarzyna Herman-Janiec podkreślała, że kobiety na co dzień muszą być „wielofunkcyjne”, bo pełnią wiele ról, co przekłada się na ich projekty. To, że oprócz walorów estetycznych ważna jest dla nich użyteczność przedmiotów, potwierdzały także pozostałe projektantki, które gościły w Zamku Cieszyn.
Co wymyśliły, by ułatwić, ale i ubarwić kobietom codzienne życie? Można się przekonać, odwiedzając wystawę, która potrwa do 21 kwietnia. Tego dnia, o godzinie 17:00, odbędzie się finisaż. Gościem specjalnym będzie Irma Kozina, historyk sztuki i badaczka dizajnu.
fot. Zosia Sobczyńska
fot. Zosia Sobczyńska
fot. Natalia Rzeźniczek-Riess
Polecamy! 🙂