Strona główna DZIEJE SIĘ JAK UGOTOWAĆ BÓB?

JAK UGOTOWAĆ BÓB?

0
bób

Bób to, obok szparagów, wakacyjna gwiazda wśród warzyw. I tak jak szparagi, nie wymaga długiego czasu na przygotowanie, bo najlepiej smakuje po prostu ugotowany w osolonej wodzie. Sprawdźcie nasz przepis na bób i cieszcie się ta sezonową przekąską w letnie dni.

Jak gotować bób?

Sposobów na przyrządzenie bobu znamy tyle, ile jego ziaren znajdziemy na letnim bazarze. Największym dylematem jest to, ile soli wsypać do gotujących się nasion oraz czy warto dodać koperek. My podajemy najprostszy przepis.

Klasycznym sposobem jest gotowanie bobu w wodzie, ale można też przygotować go na parze.

Bób na wodzie – przepis

Składniki:

  • 1 kg świeżego bobu
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru
  • 50 g masła
  • koperek (opcjonalnie)

Gotowanie bobu należy zacząć od wybrania odpowiednich nasion. Najlepiej, żeby bób, który kupujemy, nie był zapakowany w woreczek – zaczyna w nim parować i kwaśnieć. Pomimo tego, że bób to warzywo sezonowe, nawet w czasie jego trwania może się różnić. Młody bób ma cienką, gładką skórkę, a w środku jest intensywnie zielony i sprężysty. Z upływem czasu skórka staje się grubsza, a nasiona po ugotowaniu przypominają bardziej ziemniaki lub fasolę. Pod koniec sierpnia bób żółknie, a jego nasiona przyklejają się do łupiny. Jedzenie takiego bobu nie należy już do kulinarnych przyjemności.

Jak przyrządzić bób?

  • Bób starannie oddzielamy od robaczywych, pokrytych czarnymi plamkami ziaren, które wyrzucamy.
  • Nasiona płuczemy w zimnej wodzie.
  • Bób wsypujemy do garnka, do którego wlewamy dwa razy więcej wody niż nasion. Dosypujemy cukier i gotujemy aż do wrzenia.
  • Do wrzącej wody dosypujemy soli. Opcjonalnie dodajemy koperek, by zniwelować nieprzyjemny dla niektórych zapach gotujących się nasion.
  • Zawartość przykrywamy i gotujemy na mocnym ogniu.

Jak długo gotować bób?

To zależy wyłącznie od naszych preferencji smakowych. Młody bób gotowany krótko, do 5 minut, będzie chrupiący. Jeśli chcemy, by był bardziej miękki, pozostawmy go na gazie do 10 minut. Czas gotowania starego bobu to powyżej 15, czasem nawet do 30 minut.

Odpowiedni czas gotowania najlepiej sprawdzić wyławiając jedno ziarnko z wody i próbując, czy osiągnęliśmy pożądany smak. Może na to wskazywać również pomarszczona skórka. Po wyjęciu, przepłukujemy go zimną wodą.  W ten sposób nie straci zielonego koloru i sprężystości. Uważajmy, by nie rozgotować bobu – trudno wtedy wyjmować go ze skórki. Młody bób bywa tak miękki, że nie trzeba go obierać. Starszy lepiej wyłuskać, póki jest ciepły, przyjdzie nam to po prostu o wiele łatwiej.

Na ugotowanych w skórce ziarnach można rozpuścić masło, posypać je bułką tartą lub skropić oliwą z oliwek.

Bób – wartości odżywcze

I gotowe, już możemy zajadać się prostą i przede wszystkim zdrową przekąską. Ponieważ jest ona jednak sycąca, wiele z nas zastanawia się, ile kalorii ma bób. Nie ma co ukrywać, nasiona zawierają ich niemało, bo gotowany bób to około 110 kcal na 100 gram. Ale bób ma wiele właściwości. Zawiera dużą ilość błonnika, białka, kwasu foliowego, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów, jest wiec polecany nawet osobom na diecie. Oprócz tego bób jest źródłem sodu, witamin z grupy B, czy witaminy C i A. Obniża cholesterol, wspomaga kobiety w ciąży, osoby z anemią, a nawet chorych na Parkinsona. A więc bób i kalorie tworzą zdrową parę!

Bób – przepisy

Coraz popularniejsze są także potrawy z bobu. Nasiona można użyć jako zamiennik groszku czy fasoli, a nawet ziemniaków, albo jako składnik innych potraw, takich jak zupa z bobu, pierogi z bobem, makaron z bobem, kotlety z bobu, pasta do kanapek lub sałatka z bobu.