Segregacja odpadów to obecnie modny temat. I nic dziwnego – gospodarka odpadami to ważna kwestia, która zapewni dłuższe życie naszej planecie.
Jak wiadomo, tempo przyrostu naturalnego na świecie wciąż wzrasta. Dodatkowo produkcja jedzenia, w tym mięsa, hodowla bydła, wielkie plantacje, budowanie nowych miast i wycinanie lasów, prowadzi do stopniowej degradacji środowiska naturalnego. Ilość śmieci produkowana przez jedną standardową rodzinę w ciągu roku to blisko tona. Myśląc o sobie oraz o przyszłych pokoleniach, powinniśmy możliwie dbać o to, aby jak najlepiej przeprowadzać recykling odpadów. To wymaga jednak wiedzy, jak segregować odpady.
Obecnie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce oraz gminy oferują dwa typy odbioru śmieci. Pierwszy z nich, to śmieci posortowane, a drugi – nieposortowane. Ten drugi typ jest zawsze droższy. Dzięki temu zarządy zachęcają do prawidłowego sortowania odpadów.
Jak dobrze segregować odpady?
- Biodegradowalne
Do tej kategorii zaliczamy wszystkie odpadki związane z gotowaniem: obierki ziemniaków, resztki z obiadu, skórki od sera etc. Wszystko to, co mogłoby się znaleźć na tradycyjnym kompoście i samodzielnie się rozłożyć. - Papier
Oprócz gazet, zeszytów, zwykłych kartek papieru, w tej kategorii mieści się jeszcze tektura – czyli zwykłe pudełka, jak np. po butach. Uwaga – nie można tutaj wyrzucać kartonów z mleka czy soków. Są one od wewnątrz wyłożone folią. Recykling papieru nie obejmuje tego tworzywa. - Plastik/metal
Do tej kategorii zaliczamy butelki z napojów, ale także wspomniane wyżej kartony po mleku i sokach. Dodatkowo szczoteczki do zębów, różnego typu plastikowe opakowania. Uwaga – nie należy tutaj wrzucać aerozoli, czyli np. sprayów do włosów. Do tej kategorii przynależą także zakrętki metalowe, spinki do włosów etc. - Szkło
To głównie rożnego typu butelki i słoiki. Dobrze, aby przed wyrzuceniem ich zostały z nich ściągnięte wszelkie etykiety i przełożone do worka z papierem. Metalowe zakrętki zaliczane są najczęściej do kategorii plastiku – chyba, ze nasza gmina segreguje inaczej. Recykling szkła prowadzi do odzysku pozyskanego w procesie segregacji odpadów szkła i stworzenia z nich nowych butelek, słoików opakowań etc. - Wszystko inne
To przedmioty, których nie da się zaklasyfikować do powyższych standardów. Zabawki, różnego typu odpady po chemii domowej, opakowania z materiałów budowlanych. Wyjątkiem tutaj są jednak tzw. odpady niebezpieczne, a zaliczane do nich są m.in. baterie, takie jak paluszki, ale także baterie z telefonów komórkowych i akumulatorki.
Utylizacja sprzętu elektronicznego oraz baterii odbywa się najczęściej w miejscu ich sprzedaży, czyli np. w dużych hipermarketach oferujących sprzedaż tego typu produktów. Utylizacja odpadów przemysłowych oraz odpadów budowlanych wielkogabarytowych, takich jak np. stara armatura, rury, różnego typu okablowanie etc. może wymagać zamówienia specjalnego transportu z naszego zakładu utylizacji śmieci.
Osobną kategoria, która nie dotyczy przeciętnego Polaka w domu, to odpady medyczne. Powstają one w szpitalach, placówkach zdrowia publicznego, klinikach, gabinetach lekarskich, np. dentystycznych. Każdy tego typu punkt zobowiązany jest do przestrzegania odpowiedniego prawa i dostarczania w wyznaczone miejsca produkowanych przez siebie odpadów tego typu.
Recykling pozwala na odzyskiwanie surowców i tym samym nie marnowanie zasobów. Dodatkowo jednak, jak np. w przypadku odpowiedniej gospodarki odpadami niebezpiecznymi typu baterie czy stary sprzęt AGD, zabezpiecza środowisko przed wyciekami niebezpiecznych substancji i skażeniami.