Wisła to najdłuższa rzeka Polski, a także swego rodzaju symbol naszego kraju. Ma długość 1047 kilometrów i przepływa przez całą długość kraju, od gór aż po Morze Bałtyckie. Skąd dokładnie wypływa rzeka Wisła? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.
Źródło Wisły – gdzie się znajduje?
Źródło Wisły znajduje się w południowej Polsce, na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidach. Tak naprawdę, Wisła ma dwa potoki źródłowe – Wisełkę Białą i Wisełkę Czarną. Wykap Wisełki Czarnej znajduje się około 1150 m n.p.m., natomiast Wisełkę Białą można znaleźć na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Tak więc w sensie geograficznym, Wisła posiada dwa potoki źródłowe.
W ramach ciekawostki, Nil, najdłuższa rzeka świata również składa się z dwóch potoków źródłowych – Nilu Białego i Nilu Błękitnego.
Początek Wisły – czym się różni od źródła?
W znaczeniu hydrologicznym, o rzece Wisła i jej początku mówimy dopiero w miejscu połączenia potoku Wisełka (połączonych Wisełek Białej i Czarnej w zbiorniku Wisła-Czarne) z potokiem Malinka. To miejsce znane jest jako Jezioro Czerniańskie i stanowi oficjalny początek przebiegu rzeki Wisła.
Zatem, jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, skąd wypływa Wisła, należy pomyśleć paśmie gór Beskidzkich, gdzie dwa potoki źródłowe łączą się z kolejnymi większymi potokami, aby zapoczątkować najdłuższą rzekę w Polsce – Wisłę.