Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE ILE ŻYJE KURA?

ILE ŻYJE KURA?

0
pexels-photo-195226

Niezależnie od tego, czy chcemy kurę nioskę, by mieć własne źródło jajek, czy kurę rasową, by mieć oryginalne zwierzątko, zawsze dobrze dowiedzieć się, ile może żyć nowy członek naszej rodziny. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, ile żyje kura.

Kury rasowe – długość życia

Trudno powiedzieć, ile dokładnie żyją kury, bo dużo w tym zależy od konkretnej rasy. Najprostsza odpowiedź na pytanie zadane w artykule to przedział od 5 do 10 lat, ponieważ tyle wynosi średnia życia kury. Najstarsze osobniki rasowe mogą dożyć nawet 14 lat, aczkolwiek nie ma się co łudzić, że będą niosły jajka przez cały okres życia. Średnio po czwartym roku życia, kury zaczynają borykać się z chorobami układu reprodukcyjnego, co skutkuje mniejszą ilością znoszonych jaj oraz spadkiem jakości życia ptaków.

Kura nioska – ile żyje zwyczajna kura?

Zwyczajna kura nioska żyje średnio ok. 7-8 lat. Długość życia ptaka w pełni zależy od właścicieli i warunków, jakie oferują kurom. Najdłuższy żywot jest zapewniony, jeśli kura dostaje najlepszej jakości paszę, jest pod kontrolą weterynaryjną oraz ma dostęp do odpowiedniego kurnika, zabezpieczonego od intensywnego słońca, czy ataków drapieżników. Podobnie należy mieć na uwadze, że kura powinna być zabezpieczona przed możliwością potrącenia przez samochód czy zaatakowania przez inne zwierzęta domowe, jak psy i koty.

Kury żyjące na fermie, które są przeznaczone jedynie do znoszenia jajek, a następnie wykorzystania jako mięso, zwykle dożywają jedynie dwóch lat. Ten wiek jest uniwersalnie traktowany jako pełnia sił i zdrowia typowej kury.