Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK SADZIĆ CZOSNEK?

JAK SADZIĆ CZOSNEK?

0
pexels-photo-26673

Czosnek jest zdrowy smaczny, a do tego jak się okazuje sadzenie czosnku nie jest takie trudne, jak się początkowo mogło wydawać. Zatem do dzieła.

Jak uprawiać czosnek?

Czosnek jest bardzo głodną rośliną. Gleba, w której zamierzamy go posadzić, powinna mieć duży poziom próchnicy. Jeśli mamy ubogą ziemię w ogródku, zastosujmy obornik, a od przyszłego roku będzie można sadzić czosnek.

Wybieramy duże główki i delikatnie dzielimy je na ząbki, które sadzimy w ziemi w odległości ok. 15 cm od siebie, na głębokości od 3 do 5 cm. Zwróćcie uwagę, by piętka ząbka była skierowana ku dołowi. Najlepiej, jak większość cebul, rozpocząć sadzenie czosnku na jesieni. Wtedy będzie najlepszy.

Uprawa czosnku

Czosnek wymaga regularnego podlewania. Najważniejsze jest to w okresie maj-czerwiec, ponieważ właśnie w tym czasie następuje zawiązywanie i intensywny wzrost cebul.

Kiedy zbierać czosnek?

Czosnek można zbierać, gdy szczypior zaczyna się łamać lub wypuszczać kwiatostany.

Czosnek – sadzonki

Najlepiej kupić specjalnie przygotowane sadzonki w sklepie ogrodniczym. Można też oczywiście spróbować ze zwykłym, sklepowym czosnkiem, ale nie wiadomo jak był przechowywany i nie mamy pewności, czy na pewno uda mu się zawiązać główkę.

Uprawa czosnku – opłacalność

Bardzo trudno tu ocenić opłacalność hodowli czosnku. Przede wszystkim czosnek jako warzywo bardzo wymagające, kosztuje nas dużo czasu oraz zaangażowania. Z drugiej strony wiemy, że to, co dodajemy do posiłku jest na pewno zdrowe, ponieważ sami o to zadbaliśmy. Gdyby skupić się tylko na aspekcie finansowym wyjdzie, że nie jest to najbardziej opłacalne hobby, jakie mogliśmy znaleźć.