Strona główna DIETA I ZDROWIE Turbo

Turbo

0

Dieta turbo jest nastawiona na maksymalne przyspieszenie tempa metabolizmu przy jednoczesnej niskiej kaloryczności posiłków. Dzięki temu, że bilans energetyczny jest ujemny, a przemiana materii szybka, ma nastąpić gwałtowny ubytek kilogramów. Podobno można w ten sposób osiągnąć efekt utraty nawet 5kg w 10 dni. Przyjrzyjmy się tej wiele obiecującej diecie-cud…

Zasady diety turbo

Spożywamy 6 niewielkich posiłków w ciągu dnia w równych odstępach czasu (2-4h). Częsta podaż jedzenia ma sprawić, że organizm będzie „myślał”, że ma zapewniony regularny posiłek i może na bieżąco spalać kalorie, zamiast magazynować je w postaci tkanki tłuszczowej, na wypadek gdyby nastąpiła długa przerwa w dostawach energii. Łączna ilość kalorii w ciągu dnia nie może przekraczać 1000. Składniki posiłków mają być bogate w błonnik wypełniający żołądek i zwiększający uczucie sytości, dzięki czemu nie będziesz głodna, mimo, iż objętość jedzenia będzie niewielka.
Dieta turbo wykorzystuje pewien trik nazywany „żonglowaniem węglowodanami” – polega to na tym, że jednego dnia je się dużą ilość węglowodanów, a kolejnego – rezygnuje z nich zupełnie na rzecz białka. Ma to powodować, że ciało szybciej spala tłuszcz.

Turbo – jadłospis

Podstawą pożywienia w diecie turbo są świeże owoce, warzywa (najlepiej surowe), orzechy, nabiał oraz chude mięso. Należy je gotować lub grillować – nigdy smażyć w panierce. Zaleca się przeprowadzanie tej diety w okresie letnim, gdy jest dostęp do świeżych, sezonowych i regionalnych jarzyn. Jak w każdej diecie, należy wypijać co najmniej 2l wody i niesłodzonych napojów dziennie (herbaty i zioła). Poniżej podajemy rozpiskę na kilka dni.

Dzień 1
Śniadanie: jajecznica z dwóch jaj i plastra chudej szynki, pomidor
II śniadanie: plaster szynki z indyka, jajko
Obiad: kurczak gotowany lub pieczony, 2 plastry sera
Przekąska: garść orzechów
Podwieczorek: miseczka owoców
Kolacja: miseczka dowolnych warzyw, np. ogórek, cebula, pomidor, sałata

Dzień 2
Śniadanie: 1 pomarańcza, 250g truskawek
II śniadanie: 3 plastry szynki z indyka, 1 jajko
Obiad: 5 krewetek, pomidor, ogórek, sałata
Przekąska: orzechy, 250g truskawek
Podwieczorek: 500g truskawek, 1 pomarańcza
Kolacja: 1 grejpfrut

Dzień 3
Śniadanie: I śniadanie: 1 pomarańcza, 250g truskawek
II śniadanie: 3 plastry szynki z indyka, 1 jajko w dowolnej postaci
Obiad: kurczak z fasolką gotowaną
Przekąska: sałatka z tuńczyka (mix sałat, łyżka oliwy, cebula, tuńczyk w kawałkach w sosie własnym), 1 jajko
Podwieczorek: buraki z cebulą
Kolacja: cebula, pomidor, ogórek.

Nasza opinia

Jedyne, co dobre w diecie turbo, to zasada jedzenia 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia – regularne odżywianie w niezbyt dużych porcjach przyczynia się do podkręcenia tempa przemiany materii. Jednakże w diecie turbo posiłki są niepełnowartościowe, za mało kaloryczne, zbyt ubogie w składniki odżywcze. Możesz na niej schudnąć, ale nie będzie to efekt turbo-przyspieszenia metabolizmu, a tylko zbyt małej ilości energii dostarczanej wraz z pożywieniem. Mówiąc prościej – ciało schudnie wskutek głodzenia, ale potem spodziewaj się efektu jo-jo. Jeśli zależy Ci na efektywnym i zdrowym przyspieszeniu metabolizmu, zacznij się zdrowo odżywiać i koniecznie włącz regularną aktywność fizyczną. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście:  „Jak przyspieszyć metabolizm – skuteczne wskazówki”. 

Poprzedni artykułAntyrakowa
Następny artykułDieta przy dnie moczanowej
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.