Magnolia to krzew niezwykle ceniony ze względu na swoje wartości estetyczne. Krzew lub drzewo magnolii to częsty element ogrodów i parków, spełniający funkcje ozdobne, gdy kwitnie.
Magnolia nie kwitnie
- W czasie zawiązywania pąków przemarzła – jak zaradzić? Na jesieni nie nawozić azotowymi nawozami, magnolie posadzić w osłoniętym miejscu.
- Sposób jej wysiewu – jeśli wysiewana była z nasion, jak np. magnolia japońska, kwiatów można się spodziewać dopiero po ok. 10 latach. Jeśli była wysiewana przez szczepienie, kwiaty powinny pojawić się już po 2 – 4 latach.
- Zła opieka – magnolie to bardzo delikatne rośliny, ich pielęgnacja to sztuka. Trzeba dbać, by miały ciepło, ogólnie sucho, ale by były regularnie podlewane, gleba powinna być lekko zasadowa (5-6 pH).
Choroby magnolii
Choroby grzybowe magnolii objawiają się zwykle na liściach. Są to przebarwienia, deformacje i plamy. Często jest to też grzybnia narosła na liściu w postaci purchla. Łatwo sobie z tym poradzić. Wystarczy spryskać roślinę środkiem grzybobójczym. By tego uniknąć lub wspomóc leczenie, trzeba często zagrabiać liście spod krzewu.
Choroby bakteryjne są częstsze niż grzybowe. Na liściach pojawiają się liczne, małe czarne plamki, a wokół nich blaszka liścia żółknie i deformuje się. Zarażone pędy czernieją i odpadną. Najpospolitsza bakteria nazywa się Pseudomonas syringae. Jak leczyć? Usunąć zarażone pędy i spalić. Resztę rośliny obficie i kilkukrotnie odpowiednim preparatem ze sklepu ogrodniczego.