Skóra na naszych ustach jest niezwykle cienka i delikatna – aż 7 razu cieńsza od pozostałej skóry twarzy! Nic więc dziwnego, że niewiele trzeba, by wargi spierzchły, popękały i stanowiły problem, a nie ozdobę buzi i oprawę cudownego uśmiechu. Jak przywrócić im utraconą miękkość? Jak sprawić, by… nie można było oderwać od nich ust? 😉
Naskórek, który pokrywa usta, jak łatwo zauważyć, jest wyjątkowo cienki, nie ma w nim też melaniny. Ponadto nie ma w nim w ogóle gruczołów potowych, są tylko bardzo nieliczne gruczoły łojowe. Właśnie dlatego wargi łatwo wysychają – w końcu nic nie chroni ich przed promieniowaniem UV. A odwodnienie prowadzi do utraty objętości, w rezultacie czego usta stają się coraz bledzsze (nawet sine), skóra ulega zwiotczeniu i zaciera się granica między czerwienią wargową a skórą wokół ust. Warto więc poświęcić nieco czasu ich pielęgnacji – tym bardziej, że nie jest ona skomplikowana.
Dlaczego usta pękają?
Żeby usta spierzchły, a w efekcie popękały nie musi stać się nic „strasznego”. Czerwień wargowa jest bowiem tak delikatna, może zareagować niepokojącymi zmianami na:
- spędzenie dłuższego czasu w suchym pomieszczeniu (klimatyzacja także wysusza!) lub na zimnie;
- jedzenie pikantnych potraw (a także słonych);
- oblizywanie ust na wietrze (bez wględu na porę roku);
- niedobory witamin (głównie z grupy B, co jest przyczyną także powstawania zajadów);
- wahania poziomu hormonów;
- nowe kosmetyki (reakcje alergiczne);
- spożywanie alkoholu.
Pielęgnacja suchych ust
Jak przywrócić wargom kuszącą miękkość? To nic trudnego, ale jak każda pielęgnacja by była skuteczna, musi być regularna. O czym należy pamiętać?
Peeling – tak jak peelingujesz ciało, tak nie zapominaj o złuszczaniu naskórka także z ust. Oczywiście peeling do warg musi być delikatniejszy, ale na rynku dostępne są już gotowe peelingi. Możesz także wykonać go sama – najprostszy i najtańszy, a także najszybszy peeling do ust to papka zrobiona z łyżeczki cukru i łyżeczki oliwy z oliwek. Masuj po prostu swoje usta opuszkiem palca. Dlaczego akurat taki skład? Bo cukier wygładzi naskórek a oliwa uniemożliwia podrażnienia oraz natłuszcza.
Maseczka – ją także możesz kupić gotową lub przygotować samodzielnie w domu. Najlepszym składnikiem do zrobienia maseczki jest miód, ponieważ chroni on przed drobnoustrojami oraz przyspiesza gojenie się małych ranek. Dobre rezultaty daje także maseczka z pokruszonych dwóch kostek lodu, łyżeczki śmietanki oraz paru kropel cytryny. Regeneruje i rozświetla.
Masaż – masujesz swoje ciało? w takim razie masuj także swoje wargi! To poprawia ich ukrwienie, przez co szybciej się regenerują i mają bardziej soczysty kolor. Jak masować? To bardzo proste – szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, wcześniej zwilżoną wodą lub kroplą oliwy.
Nawilżanie – nie zapominaj o nawilżającej pomadce czy błyszczyku, a na noc nakładaj na usta obfitą warstwę wazeliny. I dużo pij! Nawilżanie musi być i od zewnątrz – za sprawą kosmetyków i od wewnątrz – dzięki wodzie.
Usta na 5, czyli 5 „ustnych” przykazań:
Miej zawsze pod ręką pomadkę ochronną z filtrem UV, która nie tylko nawilży twoje usta, ale zapewni im tłustą warstwę ochronną, zapobiegającą wyparowywaniu wody i odżywi je. Dobrze, jeśli taka pomadka ma w składzie witaminę E.
Jeśli malujesz usta, wybieraj szminkę nawilżającą, ponieważ działa ona na dwóch poziomach – makijażowym (efekt jest naturalny) i pielęgnacyjnym. To taki odpowiednik BB kremu do ust 😉
Nie bój się domowych sposobów, a składników pielęgnacyjnych szukaj w kuchni.
Krem do twarzy nałóż także na usta (minimalną ilość) – dzięki temu dodatkowo nawilżysz i wzmocnisz skórę na ustach.
Zrób sobie kurację witaminową z witaminami z grupy B, a także z żelazem. Dietę wzbogać o produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i podroby, a jeśli trzeba, sięgnij po suplementy diety.