Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE TESTY NUTRIGENETYCZNE

TESTY NUTRIGENETYCZNE

0

Genodiet
Każdy pacjent dostaje swój własny zestaw do testów Genodiet.

 

Przetestowałam na sobie nowość na polskim rynku – testy Genodiet, dzięki którym dowiedziałam się, jak powinnam jeść, aby żyć zdrowo, mieć szczupłą sylwetkę i w przyszłości uchronić się przed chorobami, do których predestynują mnie geny. Polecam!

Co jest zapisane w genach? 

Rodzimy się z określonym zestawem genów i wcale nie muszą one być identyczne z tymi, które miał np. nasz długowieczny i cieszący się dobrym zdrowiem dziadek. Nie mamy na nie wpływu – nie da się ich zmodyfikować, natomiast wiedzę o tym, jak wygląda ich aktywność, można wykorzystać do tego, aby zmienić swój sposób żywienia i styl życia, po to aby im w pewnym sensie przeciwdziałać. W genach zapisane są m.in. tendencja do tycia, do określonych chorób, nasz potencjał antyoksydacyjny czy nietolerancja laktozy albo glutenu. Naukowcy potrafią zbadać zależności pomiędzy naszym DNA a sposobem odżywiania się (i chorobami dietozależnymi) – i temu właśnie służą testy Genodiet. Samo badanie jest bardzo proste – wyszkolony specjalista pobiera z nabłonka w buzi materiał genetyczny – jednorazową szpatułką z zestawu, który kupujesz. Potem twoje DNA jest wysyłane kurierem do jednego z najlepszych laboratoriów biologii molekularnej we Włoszech – NGB. Po 2 tygodniach otrzymujesz wyniki (w postaci całkiem pokaźnej książeczki), raport przekazuje ci lekarz lub dietetyk wraz z konkretnymi zaleceniami.  

Co jest badane? 

Badanie odbywa się w 3 modułach:

Genodiet, testy nutrigenetyczne

  • Genodiet Slim – pokazuje, jak twój organizm radzi sobie z metabolizmem węglowodanów i tłuszczów oraz generalnie co i w jakich proporcjach powinnaś jeść, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Na jego podstawie dowiesz się, jakie dokładnie jest zapotrzebowanie Twojego organizmu na węglowodany, tłuszcze i inne składniki odżywcze oraz jaka aktywność fizyczna najlepiej ci służy.
  • Genodiet Health – analizuje geny kluczowe dla zdrowia organizmu, odpowiedzialne m.in. za metabolizm cholesterolu, kwasu foliowego, witaminy D czy uczestniczące w procesie detoksykacji. Dowiesz się z niego, jak zmienić nawyki żywieniowe, aby uniknąć chorób cywilizacyjnych i dietozależnych, na które jesteś szczególnie narażona, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. 
  • Genodiet Sensor – bada genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwość pokarmową na gluten, sól, kofeinę i laktozę. 

Moje wyniki

  • Moduł Slim wykazał, że jestem typem metabolicznym A, który słabiej przetwarza węglowodany (żegnajcie ukochane słodycze!) niż tłuszcze, choć i te w sposób średni. Oznacza to zwiększoną tendencję do gromadzenia tłuszczu w organizmie. Co jednak ciekawe (i rzeczywiście to u siebie obserwuję), jestem typem, który bardzo szybko traci wagę na skutek aktywności fizycznej (witajcie regularne ćwiczenia!).
  • Moduł Health wykazał, że geny odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów wielonienasyconych, kwasu foliowego i witaminy D oraz naturalne zdolności antyoksydacyjne mojego organizmu nie działają najlepiej. Oznacza to, że w przyszłości mogą mi grozić: wysokie stężenie „złego” cholesterolu, osteoporoza oraz choroby przewlekłe (zdolności antyoksydacyjne to podobno podstawowa ochrona przed nowotworami). Co ciekawe, tzw. dobre tłuszcze wcale nie są dla mnie takie dobre i powinnam spożywać je tylko w określonych ilościach i proporcjach (zwłaszcza zwiększyć spożycie Omega-3 do Omega-6).
  • Moduł Sensor z kolei pokazał, że mam nietolerancję laktozy (wcale podobno nie tak częstą) oraz soli, mogę natomiast spożywać gluten i kofeinę. Jakiś czas temu odstawiłam zupełnie mleko i rzeczywiście zaobserwowałam różnicę w samopoczuciu – mój brzuch już tak nie puchnie i mam mniej dolegliwości żołądkowych!

Zalecenia 

Iza CzajkaPo otrzymaniu wyników spotkałam się z Izą Czajką, fizjologiem żywienia, która ułożyła dla mnie specjalny program żywieniowy – jego pierwszy etap uwzględnia też utratę wagi. 

Iza Czajka jest fizjologiem żywienia, dziennikarką i autorką poradników o zdrowym stylu życia: „Dieta w wielkim mieście” i „Fitness w wielkim mieście”. Współpracuje z DF Medica jako konsultant merytoryczny Genodiet.

Cały program oparty jest o następujące założenia:

a) dla utrzymania sylwetki

  • unikanie węglowodanów, w tym przede wszystkim słodyczy
  • węglowodany nie powinny stanowić więcej niż 40-48% kaloryczności mojej diety
  • a tłuszcze – 25%
  • unikanie tłuszczów nasyconych
  • spożywanie kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy) w ilości stanowiącej 16% kaloryczności diety
  • zwiększenie spożycia kwasów Omega-3 (przede wszystkim z ryb) 
  • codzienna aktywność aerobowa 30-40 minut

b) dla zdrowia

  • suplementacja kwasu foliowego, witaminy B2 i B12 oraz zwiększenie spożycia potraw ich zawierających
  • więcej potraw z witaminą D lub – po badaniach jej poziomu – suplementacja
  • ze względu na brak zdolności antyoksydacyjnych – wykluczenie z diety związków kancerogennych (powstających podczas smażenia, grillowania oraz wędzenia) oraz wprowadzenie potraw bogatych w antyoksydanty, w tym – przynajmniej raz w tygodniu – z rodziny kapustnych; tutaj pomocne mogą być dla mnie zalecenia diety ORAC („Oxygen Radical Absorbance Capacity”, jest to dieta antyoksydacyjna)

c) ze względu na nadwrażliwość

  • unikanie produktów mlecznych zawierających laktozę
  • ograniczenie w diecie sodu (do 3 g dziennie)

Mimo że w testach nie wyszła mi genetyczna podatność na celiaklię, nie wyklucza to fenotypowej nadwrażliwości na gluten i fizjolog żywienia zaleciła mi, abym go odstawiła – zwłaczcza że od lat cierpię na anemię, a to podobno może być jeden z czynników jej sprzyjających (podobnie jak wykryte w teście problemy z metabolizmem kwasu foliowego). 

Komu polecam ten test?

  • Edyta HerbuśWszystkim, którzy chcą w bardziej świadomy sposób kontrolować swoje nawyki żywienione, długo cieszyć się szczupłą sylwetką i zdrowiem.
  • Tym, którzy cierpią na choroby dietozależne – wskazana zmiana nawyków doskonale wspomoże leczenie. 
  • Małym dzieciom – dzięki tym testom dowiesz się, jak od małego uczyć swoje pociechy nawyków żywieniowych – najlepszych dla nich!
  • Osobom, które nie mogą schudnąć mimo wysiłków – może bowiem zdarzyć się, że spożywają nieodpowiednie pokarmy i wykonują nieodpowiedni rodzaj wysiłku fizycznego. Poza tym test wykrywa obecność tzw. genu otyłości.
  • Osobom, które nie mogą skutecznie przytyć. 

Wielbicielką zdrowego odżywiania jest też Edyta Herbuś, która testom Genodiet poddała się w Instytucie Sharley

Więcej szczegółów i adresy miejsc pobierających materiał do testów znajdziesz na: www.dfmedica.eu

 

Polecam!

tekst: Anna Kondratowicz 

Martyna Wojciechowska, Magda Bogulak, Sharley, Genodiet
Testom poddała się też Martyna Wojciechowska. Na zdjęciu z Magdaleną Bogulak, właścicielką instytutu Sharley podczas konferencji wprowadzającej testy Genodiet.