Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWE ODŻYWIANIE Suplementacja mimo odpowiedniej diety – dlaczego jest tak ważna?

Suplementacja mimo odpowiedniej diety – dlaczego jest tak ważna?

0

Spożywanie na co dzień odpowiednio zbilansowanych i dopasowanych do potrzeb organizmu posiłków jest w rzeczywistości karkołomnym zadaniem, któremu nie każdy jest w stanie podołać. Ale nie tylko to jest powodem, dla którego warto suplementować dietę w ważne składniki odżywcze. Poznaj pozostałe!

Problemy z prawidłowym odżywianiem na co dzień

Suplementy diety nie zastępują prawidłowo zbilansowanego jadłospisu, a jedynie mają go uzupełniać, o czym warto pamiętać. Na co dzień bardzo trudno jest utrzymywać odpowiednio zbilansowaną dietę. Wynika to przede wszystkim z koniecznego uprzedniego poznania własnych potrzeb i ścisłego kontrolowania podaży makroskładników i mikroskładników w każdym posiłku, a także dopasowywania jego odpowiedniej wielkości. Trudno oczekiwać, że osoby pracujące na co dzień i realizujące się na innych płaszczyznach będą miały czas i ochotę, aby bilansować swoje jadłospisy, szczególnie gdy muszą gotować dla kilkuosobowej rodziny. To sprawia, że zwyczajna dieta większości osób jest zwykle niedoborowa w różne składniki odżywcze. 

Witamina D – niezwykle ważna w naszej szerokości geograficznej

Zakładając nawet, że Twoje codzienne posiłki są bardzo dobrze wyważone pod względem składu jakościowego, prawdopodobnie i tak zimą nie będziesz dostarczał sobie odpowiedniej ilości witaminy D3. Wynika to z naszej szerokości geograficznej – pożywienie to zaledwie część źródeł tej witaminy, z których powinniśmy czerpać. Podstawowym jest słońce, które wytwarza ją w skórze, gdy eksponujemy ją na zewnątrz w słoneczne dni. Suplementacja bywa więc konieczna – dlatego warto postawić na wysokiej jakości suplementy diety. Istotna jest nie tylko wysoka zawartość składnika aktywnego, spełniająca normy zapotrzebowania dziennego, ale również jego wysoki poziom przyswajalności. 

Indywidualne zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Istnieje wiele chorób i stanów, w których zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze jest większe. Przykładem może być ciąża, w której młoda mama potrzebuje większych dawek kwasu foliowego i żelaza dla prawidłowego wzrostu płodu. Kolejnym może być menopauza, która bywa przyczyną osłabienia kości, co sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na wapń i fosfor oraz składniki, które poprawiają ich przyswajalność z pożywienia. Istnieje również kilka chorób, które upośledzają wchłanianie składników odżywczych z pokarmu – w takich sytuacjach lekarz również powinien zalecić suplementację.

Wybieraj suplementy diety odpowiednie do swoich potrzeb!

Warto każdorazowo skonsultować chęć stosowania jakiegokolwiek suplementu diety ze swoim lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania oraz dopasować odpowiednie dawki. Dobrym pomysłem przed wdrożeniem suplementacji jest wykonanie badań laboratoryjnych na obecność poszczególnych witamin czy minerałów we krwi. Jeśli planujesz rozpocząć probiotykoterapię – wykonaj badanie określające skład Twojej mikroflory przewodu pokarmowego. To pomoże Ci dokładnie określić zapotrzebowanie na konkretne preparaty!