Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE DLACZEGO WARTO SUPLEMENTOWAĆ KOLAGEN?

DLACZEGO WARTO SUPLEMENTOWAĆ KOLAGEN?

0

struktura kolagenu
Struktura kolagenu w skórze

Czy wiesz, że od 26. roku życia jego ilość w naszym organizmie zaczyna się zmniejszać? Efektem jest nie tylko szybsze starzenie się skóry, ale też inne „dolegliwości” nasilające się wraz z wiekiem – włosy robią się matowe i łamliwe, skóra jest sucha i podrażniona, a po czterdziestce zaczynają nam dokuczać bóle stawów i kręgosłupa. Warto temu przeciwdziałać – suplementując wysokiej jakości kolagen!

Kolagen – co to takiego?



budowa kolagenuKolagen  jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są fundamentalnym budulcem skóry, ścięgien, kości, stawów, rogówki oka itd. Ich cechą charakterystyczną jest rozciągliwość oraz wytrzymałość na urazy mechaniczne. Kolagen tworzy sprężyste rusztowanie, które służy umocowaniu narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba czy żołądek.  Do jego zadań należy również utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz odnawianie jej komórek. Na skutek utraty kolagenu pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra traci swoją elastyczność, a stawy i nadgarstki odmawiają posłuszeństwa.


Kolagen wytwarzany jest w naturalny sposób przez organizm ludzki oraz podlega regularnej wymanianie (ok. 3 kg rocznie). 

Ustrój zdrowego i młodego człowieka systematycznie odbudowuje włókna kolagenowe. Jednak wraz z upływem czasu, organizm stopniowo traci zdolność jego odtwarzania. Badania dowodzą iż od 26 roku życia wytwarzanie kolagenu zaczyna się zmniejszać. Liczne choroby, a także wzmożona aktywność fizyczna (np. uprawianie sportów wyczynowych) stają się podstawową przyczyną zwiększonego  niszczenia kolagenu, a także zaburzeń w jego odnowie. Zaburzenia te powodują  problemy z poruszaniem się, sztywność stawów, bóle kręgosłupa, a także przyczyniają się do powstawania głębokich zmarszczek, cellulitu, przedwczesnego wypadania włosów. Zaburzenia odnowy kolagenu w układzie odpornościowym stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia,  a nawet życia, ponieważ kolagen pełni również ważną funkcję obroną – ogranicza rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych, toksyn środowiskowych, a nawet komórek nowotworowych.
 


Skóra a ubytek kolagenu

włókna kolagenuWraz z wiekiem, na skutek utraty kolagenu, pogarsza się kondycja naszej skóry, a czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie słoneczne, wolne rodniki, toksyny, nasilają ten proces. Pod wpływem czasu w organizmie spada poziom substancji (miedzi, witaminy A, C,E) wspomagających naturalną odnowę włókien kolagenowych. Rezultatem tych procesów jest pogłębianie się zmarszczek, utrata jędrności i elastyczności skóry, a także jej wysuszenie i zmiana kolorytu. Pojawiają się opadnięte powieki i policzki, podwójny podbródek, głębokie bruzdy na czole, zmarszczki mimiczne, cellulit oraz rozstępy – 
 ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to białka, mające postać włókienkowatą, które tworzą uporządkowaną sieć, nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm (!). Upośledzone – m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi – fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania tej regularnej sieci, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne. 



Kolagen a menopauza



Menopauza nieuchronnie pojawia się w życiu każdej kobiety – w dodatku wtedy, kiedy jest ona jeszcze młoda, zdrowa i aktywna. Jajniki przestają produkować hormony płciowe – estrogeny, a to one mają największy wpływ na stan skóry kobiety. Dochodzi do zaniku naskórka i spadku napięcia skóry właściwej. Skóra staje się sucha, cienka, mało elastyczna, pokryta zmarszczkami. Pojawiają się zmiany pigmentacyjne. Komórki odpowiadające za wymianę substancji odżywczych pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą, a także wytwarzające kwas hialuronowy, który posiada zdolność wiązania wody, co nadaje skórze prawidłowe nawilżenie i jędrność, nie dzielą się już tak jak dotąd i słabiej do siebie przylegają. 

W skórze właściwej jest mniej kolagenu. Dodatkowo ulega on degeneracji i rozrzedzeniu – zmieniają się jego właściwości fizjologiczne i chemiczne. Dzieje się to za sprawą zaburzenia syntezy i aktywności fibroblastów. W okresie menopauzy aktywniejszy staje się enzym rozkładający włókna kolagenowe. Podobny los spotyka elastyczne włókna – stają się przerzedzone, ulegają degeneracji i odwodnieniu. Ponieważ fibroblasty gorzej funkcjonują, wytwarzają też mniej substancji ważnych dla prawidłowego napięcia, gęstości i pracy skóry (kwas hialuronowy, kolagen, elastyna). Gwałtowne zmiany w skórze do jakich dochodzi na skutek utraty ochronnego wpływu estrogenów powodują poważne pogorszenie kondycji skóry.

Jak zapobiegać utracie kolagenu?



CollagenWyniki badań udowadniają, że poprzez regularne uzupełnianie kolagenu w organizmie można skutecznie przeciwdziałać lub opóźniać pojawienie się wymienionych wyżej objawów. Kolagen można spotkać w różnych produktach spożywczych. m.in. w galaretkach. Niestety nasza codzienna dieta nie pozwala na całkowite uzupełnienie jego niedoborów, ponieważ w pożywieniu jest go bardzo niewiele, a do tego jest ciężko przyswajalny. O wiele lepsze i szybsze efekty uzupełniania braków kolagenu, uzyskuje się poprzez stosowanie dostępnych na rynku suplementów bogatych w  wysokoskoncentrowany i łatwo przyswajalny kolagen w postaci płynnej.

Czy taka suplementacja jest skuteczna?

Jak potwierdzają badania, zażywany doustnie kolagen w postaci płynnej jest bardzo szybko wchłaniany przez przewód pokarmowy i równie szybko przyswajany przez organizm. Znaczący wzrost ilości kolagenu w tkankach występuje już w ciągu 6-12 godzin po jego spożyciu. Maksymalny poziom kolagenu w tkankach zauważa się  po 6 godzinach od momentu konsumpcji, w skórze po 12 godzinach, a w chrząstce stawowej po 48 godzinach. Poziom zawartości kolagenu w chrząstce utrzymuje się przez 48 godzin, a dalsze jego podawanie pozwala na trwałe uzupełnienie niedoborów spowodowanych wiekiem czy chorobami. 

Regularne lub czasowe doustne zażywanie płynnego kolagenu skutecznie usuwa zarówno zewnętrzne oznaki starzenia (zmarszczki, wypadanie włosów), jak również odmładza komórki wszystkich organów. Kolagen wpływa na wspomaganie leczenia wielu schorzeń wieku dojrzałego, takich jak bóle stawów i kręgosłupa, reumatyzm czy też dolegliwości związane z okresem menopauzy. Im wcześniej uzupełnione zostaną niedobory kolagenu, tym mniejsze powstaną szkody wywołane jego brakiem, jak również efekty odmładzające będą skuteczniejsze i bardziej widoczne.

Collagen – eliksir młodości

Na rynku istnieje wiele suplementów kolagenu, jednak większość z nich posiada w swoim składzie dużą ilość konserwantów oraz niewielkie, śladowe ilości kolagenu. Czysty Collagen (dostępny na: www.Collagenshop.pl) polecany jest  od wielu lat przez specjalistów dermatologów, kosmetologów oraz farmaceutów jako skuteczny sposób na  zachowanie młodości. Jego zbawienne działanie pokryte naukowymi badaniami doceniło wiele gwiazd, dzięki czemu w Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych jego stosowanie jest elementem codziennej pielęgnacji wielu kobiet oraz mężczyzn. Collagen dzięki unikatowemu profilowi aminokwasowemu pozwala zachować atrakcyjny wygląd na dłużej. Jest odpowiedzialny za elastyczność, poziom nawilżenia oraz jędrność skóry. Jest to hydrolizowane enzymatycznie białko kolagenowe, które gwarantuje skuteczność kuracji oraz widoczne efekty już po 14 dniach:

  • Collagenwzmacnia skórę, włosy i paznokcie
  • spłyca zmarszczki, opóźnia proces starzenia się skóry
  • nawilża i ujędrnia skórę od wewnątrz, redukuje cellulit
  • przeciwdziała wypadaniu włosów
  • wzmacnia i wspomaga porost rzęs
  • redukuje oznaki zmęczenia skóry
  • stanowi naturalna barierę chroniącą przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych
  • łagodzi bóle zwyrodnieniowe stawów
  • regeneruje tkankę chrzęstno-stawową
  • pomaga w procesie odbudowy tkanki łącznej i kostnej, polecany dla sportowców i osób aktywnych fizycznie 

Uwaga! Produkt jest też dostępny w wersji dla mężczyzn!

Sypka i bezsmakowa formuła produktu pozwala na wszechstronne zastosowanie Collagenu w codziennej diecie, np. jako dodatek do koktajli, jogurtu lub soków. Zalecana dzienna dawka to 5 g, co stanowi 1-2 łyżeczki preparatu. Aby zwiększyć działanie Collagenu, zaleca się dodawanie go do produktów o wysokiej zawartości witaminy C.

Collagen
Dzięki eleganckiemu opakowaniu Collagen będzie wspaniałym prezentem dla niej i dla niego! Cena: 150 g, 30-dniowa kuracja, 129 zł (www.collagenshop.pl)

Przepis na kolagenowy koktajl

Collagen koktajlDzięki wyjątkowej bezsmakowej formule Collagen możesz dodawać do wody, soków czy koktajli z owocami (zimą – mrożonymi). 

Koktajl z truskawek

Składniki: 

  • 3/4 szklanki jogurtu,
  • 200g truskawek
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łyżeczka Collegenu z Collagenshop

Wszytko zmiksować dokładnie. Koktajl podawać schłodzony.

Collagen dostępny jest w www.Collagenshop.pl, renomowanych gabinetach kosmetycznych, Hotelach Spa, Day Spa Skin Clinic, salonach fryzjerskich oraz w sieci Delikatesów z ekologicznymi kosmetykami Organic Farma Zdrowia w całej Polsce.

Polecamy!