Strona główna PIELĘGNACJA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

0

Wszyscy, którzy mają problemy z atopowym zapaleniem skóry wiedzą, jak bardzo uciążliwe jest to schorzenie. Objawy AZS są szczególnie dokuczliwe u dzieci, powodując u nich niepokój i kłopoty z zasypianiem. Jak sobie z tym radzić i jak przynieść ulgę podrażnionej skórze? Sprawdź!

Charakterystyka skóry atopowej

AZS to schorzenie uwarunkowane genetycznie, które potęgowane jest rozwojem cywilizacyjnym. Powoduje przenikanie alergenów przez uszkodzoną barierę ochronną naskórka (płaszcz lipidowy) w głębsze warstwy skóry i  stymulację układu odpornościowego, który zbyt silnie na nie reaguje wywołując suchość, nadmierną wrażliwość i zmiany skórne. Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w każdym wieku i ustępować samoistnie, może również utrzymywać się przez całe życie. Charakterystyczne są okresy remisji i zaostrzeń.

Jakie są przyczyny?

Najogólniej mówiąc podstawową przyczyną występowania tej dolegliwości jest uwarunkowanie genetyczne oraz rozwój cywilizacyjny: zanieczyszczenie środowiska, konserwowana i modyfikowana żywność, sztuczne barwniki, a także krótsze i rzadsze karmienie piersią, palenie papierosów przez kobiety w ciąży, zbyt wczesne wprowadzanie do diety dzieci produktów alergennych oraz wszechobecny stres.

Jak rozpoznać AZS?

Jeśli skóra jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona, a do tego swędzi, łuszczy się i często pojawia się na niej rumień, wszystko wskazuje na AZS. Prawdopodobieństwo dolegliwości rośnie, jeśli ktoś w rodzinie cierpi na alergię wziewną lub pokarmową. Aby uzyskać pełną diagnozę, najlepiej udać się do specjalistów – dermatologa i alergologa.

Jak pielęgnować?

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istnieją serie kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry suchej i atopowej. Przy wyborze odpowiednich, warto sprawdzić, czy w ich składzie są  substancje silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową. Dla osób z tego typu dolegliwościami wskazane są bowiem specjalne preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które głęboko nawilżają i jednocześnie pomagają odbudować barierę ochronną skóry. Szczególnie wartościowe są te bogate w mocznik i emolienty. Na co dzień należy unikać mydeł oraz detergentów.

Kosmetyki do skóry z AZS

Marka Floslek Pharma wprowadziła na rynek linię kosmetyków Emoleum przeznaczoną specjalnie do pielęgnacji skóry atopowej. Preparaty zawierają odpowiednio dobrane składniki. Najważniejsze to mocznik oraz emolienty, czyli substancje o działaniu nawilżającym i delikatnie natłuszczającym, które tworzą na skórze film zapobiegający nadmiernemu parowaniu wody. Wszystkie preparaty są bezzapachowe – dzięki temu zmniejszają znacznie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zawierają prebiotyk, czyli substancję utrzymującą prawidłową mikroflorę w organizmie, która zapobiega zakażeniom bakteryjnym.

W skład linii Emoleum wchodzą:

  • olejek myjący 2 w 1 (34 zł/200 ml) – preparat polecany jest do codziennej pielęgnacji skóry, łagodnie myje i pielęgnuje pozostawiając na niej delikatny film ochronny, uzupełnia niedobór lipidów w warstwie ochronnej naskórka oraz łagodzi uczucie napięcia i szorstkości
  • Emo-Oleum do kąpieli (33 zł/200 ml) – kosmetyk tworzy w wodzie delikatną emulsję, która łagodnie myje i natłuszcza skórę, po kąpieli na skórze pozostaje delikatny film ochronny, wszelkie podrażnienia są złagodzone a niedobór lipidów uzupełniony
  • lipidowy Balsam (31 zł/200 ml) – polecany po kąpieli do pielęgnacji skóry, przynosi ulgę w  podrażnieniach, zapobiega wysuszaniu i pękaniu naskórka, powoduje zmniejszenie zaczerwienienia, napięcia i suchości skóry, jednocześnie zmiękcza ją i nawilża, dzięki zawartości m.in. mocznika oraz prebiotyków
  • krem nawilżający (28 zł/75 ml) – intensywnie, głęboko i długotrwale nawilża, a także wygładza i uelastycznia podrażnioną i wysuszoną skórę, zapobiega pękaniu i łuszczeniu naskórka, w składzie preparatu znajduje się mocznik, kompleks lipidowy i sok z aloesu (aloe vera gel), który  działa regenerująco, pobudza mechanizmy obronne skóry, głęboko nawilża
  • regenerujący krem ochronny (27 zł/75 ml) – zapobiega wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu naskórka, pomaga w regulacji naturalnego procesu złuszczania i odbudowie warstwy lipidowej, zapewnia także skuteczną ochronę przed nadmierną utratą wody.