Strona główna DIETA I ZDROWIE ĆWICZENIA I RELAKS JAK BIEGAĆ, ŻEBY SCHUDNĄĆ?

JAK BIEGAĆ, ŻEBY SCHUDNĄĆ?

0
belly-body-calories-diet-42069-large

Bieganie a odchudzanie – w jaki sposób uprawiać jogging, aby stracić zbędne kilogramy? Czym się odżywiać w trakcie intensywnych treningów? Postaramy się rozwiać choć część Waszych wątpliwości.

Nie ma efektywniejszego, bardziej uniwersalnego i tańszego sportu niż bieganie. Odchudzanie doskonale idzie w parze z tą aktywnością, konieczne jest jednak zdobycie pewnej wiedzy.

W trakcie biegania angażujemy ponad kilkaset mięśni naszego ciała! Dlatego koniecznie przed joggingiem należy rozgrzewać nie tylko nogi, ale także pozostałe strefy – ręce, kręgosłup, barki. Jeśli biegamy w tzw. strefie tlenowej, czyli w sposób, który jednocześnie umożliwia rozmowę, organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Jak wiadomo, najwięcej niechcianego tłuszczyku znajduje się na pośladkach, udach i brzuchu. Dlatego jedyną słuszną odpowiedzią na pytanie: czy bieganie odchudza? Jest: tak!

Ile trzeba biegać, żeby schudnąć?

Wszystko zależy od tego, o której godzinie biegamy, jakich aktywności dokonywaliśmy wcześniej oraz jaki posiłek został przez nas spożyty. Jeżeli biegamy popołudniem lub wieczorem, to w pierwszej kolejności energia będzie czerpana z produktów, które dostarczyliśmy sobie w ciągu dnia. Dlatego przez pierwsze 30 minut treningu 80 procent energii pochodzi ze spożytych węglowodanów, a tylko 20 procent z tłuszczu. Po upływie tego czasu proporcje się odwracają. Jeśli zatem chcemy, aby trening był wyjątkowo efektywny, warto biegać co najmniej 45 minut.

Jak biegać, żeby schudnąć – rano czy wieczorem?

Zalecamy bieganie w godzinach porannych, kiedy jesteśmy świeżo wyspani i wypoczęci. Nasz metabolizm jest wtedy najsprawniejszy, zatem efekty treningu będą łatwo zauważalne. Dodatkowym plusem będzie dostarczenie organizmowi endorfin, które zapewnią nam dobre samopoczucie przez cały dzień.

Co zjeść przed treningiem?

Żeby biegać i chudnąć, trzeba stosować dobrą dietę. Najlepiej jest spożyć wcześniej posiłek obfitujący w węglowodany proste – np. kostkę czekolady i pół banana. Nasz organizm, jeśli nie dostanie paliwa „do startu”, może wejść w stan hipoglikemii, czyli nadmiernego spadku cukru we krwi. To może doprowadzić do zasłabnięcia i bardzo złego samopoczucia. Nie myślmy, że bieganie na czczo przyniesie lepsze efekty! Organizm do każdego treningu potrzebuje węglowodanów, aby móc efektywnie rozpocząć spalanie tłuszczu z rezerw.

Ile można schudnąć biegając?

Bieganiem można zastąpić większość aktywności fizycznych, za wyjątkiem oczywiście rozgrzewki. Bieganie poparte odpowiednią dietą może dać naprawdę spektakularne efekty. Wszystko zależy jednak od indywidualnej determinacji i motywacji. Warto sobie na początku wyznaczyć cel, ponieważ on będzie nam ułatwiał utrzymanie systematycznych treningów.

Metody na bieganie i chudnięcie

Istnieją dwie główne szkoły łączące bieganie i zrzucanie zbędnych kilogramów.

  • Dla osób początkujących wskazane są dłuższe treningi w stałym tempie.
  • Dla osób, które już od dawna biegają, najlepszą metodą okażą się jednak interwały.

Trening interwałowy zakłada, że np. 10 minut biegamy w jednostajnym, szybkim tempie, a następnie przechodzimy na minutę do truchtu lub marszu. Powtarzamy to trzy lub czterokrotnie. Taki trening jest o wiele bardziej intensywny i efektywniejszy, ale wymaga także o wiele większej sprawności i doświadczenia. Metoda interwałowa jest o tyle ciekawa, że kilogramy gubimy nawet do 48 godzin po treningu, niezależnie od tego, czy siedzimy czy pracujemy.