Piękne paznokcie to przede wszystkim zdrowe paznokcie. Jeśli ich kondycja będzie pozostawiała wiele do życzenia, nawet najpiękniejszy i najmodniejszy manicure tylko ukryje problem, który prędzej czy później wróci ze zdwojoną siłą. Na co mogą „chorować” nasze pazurry?
Niektóre kłopoty z paznokciami to wina nas samych i nie ma co zaklinać rzeczywistości, że jest inaczej. Co mamy na myśli? Agresywne zmywacze z acetonem, zmywanie w detergentach bez założenia rękawiczek, urazy mechaniczne – znacie to, prawda? Ale przyczyny problemów mogą być także poważniejsze, dlatego przygotowaliśmy dla Was 10 najczęściej występujących defektów i chorób płytki paznokciowej.
1 – grzybica paznokci
To jedna z najczęściej spotykanych chorób paznokci (szacuje się że stoi za nawet połową wszystkich „paznokciowych” dolegliwości). Infekcje grzybicze wywołują głównie drożdżaki, pleśniowce i dermatofity, które do rozwoju potrzebują przede wszystkim ciepła i wilgoci – dlatego wiele osób „łapie” grzybicę np. na basenie. Ponadto grzybica może pojawić się wskutek ucisku mechanicznego (np. przez ciasne obuwie), w efekcie zaburzeń hormonalnych oraz problemów z krążeniem obwodowym. Uwaga: grzybicą bardzo łatwo się zarazić i lubi ona nawracać! A jak wyglądają grzybicze zmiany? Płytka paznokcia stopniowo ulega zgrubieniu, rozwarstwieniu, częściowemu wykruszeniu i przebarwieniu na kolor żółtobrunatny lub zielonkawy. Zmiany grzybicze należy leczyć pod kontrolą lekarza dermatologa.
2 – łuszczyca paznokci
Ta odmiana łuszczycy często towarzyszy łuszczycy skóry, aczkolwiek może wystąpić „samodzielnie”. Jak się objawia? Często spotykanych defektem płytki paznokcia są jej wyżłobienia i/lub zgrubienia, ponadto łożysko paznokcia ulega przebarwieniu (widoczne są tzw. plamy oleju), a nawet może się zacząć oddzielać od płytki. Sam paznokieć staje się bardziej łamliwy i kruchy. Podobnie jak grzybicę, łuszczycę także najlepiej leczyć u dermatologa.
3 – zanokcica
Na zanokcicę podatne są zwłaszcza osoby, które mają regularny kontakt z wodą. Często cierpią na nią ssące kciuk dzieci, a także osoby obgryzające paznokcie. Zanokcica (będąca często jednym z pierwszych objawów łuszczycy paznokci) zaczyna się od zaczerwienienia wału okołopaznokciowego, pojawiającego się najczęściej wskutek przerwania ciągłości skóry w okolicy paznokcia. Leczy się ją antybiotykami.
4 – onycholiza
Onycholiza to nic innego, jak oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Choroba zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia i „przesuwa” na boki (onycholiza wywołana przez infekcje nadaje płytce paznokcia zielonkawy kolor.) Niestety przyczyna onycholizy często jest bardzo trudna do ustalenia, ponieważ może towarzyszyć wielu innym procesom chorobowym. Jej źródła warto szukać w łuszczycy, grzybicy, nadczynności tarczycy, urazach, częstym moczeniu rąk. Leczenie zależne jest od przyczyny, onycholiza może także ustąpić samoistnie.
5 – przerost płytki paznokciowej
Ten defekt polega na zgrubieniu płytki paznokciowej, która przybiera żółtego, brunatnego lub szarego odcienia. Ponadto płytka ulega wydłużeniu i czasem zakrzywieniu, przez co nabiera kształtu szpona. Najczęściej zmiana dotyczy dużego palca u stóp, a jej przyczyną jest noszenie zbyt ciasnego obuwia. Wybór leczenia zależy do stopnia zaawansowania problemu: może to być chirurgiczne usunięcie paznokcia i wyłyżeczkowanie macierzy lub zachowawcze starcie paznokcia i zeszlifowanie go przy użyciu frezarki.
6 – wrastanie płytki w części miękkie
Ta dolegliwość objawia się jako obrzęk, bolesność, a niekiedy nawet stan zapalny w wale paznokcia. Podobnie, jak przerost płytki, najczęściej dotyczy dużego palca u stopy. Najczęstszą przyczyną jest obcinanie paznokci na okrągło i noszenie ciasnego obuwia, natomiast jeśli chodzi o leczenie, to także jest chirurgiczne lub zachowawcze. Profilaktyka obejmuje obcinanie paznokci na kwadratowo, noszenie luźnych w palcach butów, kąpiele stóp w szarym mydle, jak również założenie klamer korygujących, które prostują paznokieć.
7 – zaklęśnięcie płytki paznokciowej
Jest spowodowane niedokrwistością lub urazem mechanicznym i polega na talerzykowatym wgłębieniu płytki. O sposobie leczenia powinien zadecydować specjalista, np. podolog.
8 – bruzdowanie poprzeczne paznokcia
Objawy przypominają (jak sama nazwa dolegliwości wskazuje) bruzdy, które przesuwają się od macierzy w stronę wolnego brzegu paznokcia. Bruzdowanie jest zwykle następstwem ciężkich chorób zakaźnych, zwłaszcza takich przebiegających z wysoką gorączką. Może także towarzyszyć chorobom skóry, m. in. wypryskowi lub łuszczycy. Pojedyncze bruzdy mogą być także (i najczęściej są) efektem mikrourazów.
9 – bielactwo paznokci
Defekt ten określa się także mianem „kwitnące paznokcie”. Jak się objawia? na płytce paznokciowej występują kropkowate, linijne lub nieregularne odbarwienia, przesuwające się od nasady paznokcia w stronę jego wolnego brzegu. Sama przyczyna bielactwa nie jest do końca znana – może ją wywołać brak witamin, minerałów lub mikrourazy (często występuje po zdjęciu tipsów, żelu, akrylu).
10 – zanik płytki paznokciowej
Przy tej dolegliwości płytka się ściera i skraca, a w skrajnych przypadkach zanika całkowicie. Często jest to wynik zaburzeń w rozwoju życia płodowego, ale może być także stanem chorobowym nabytym na skutek stanu zapalnego i zakażenia (z reguły ropnego) w rejonie macierzy paznokcia.