Twoje włosy są cienkie, przerzedzone i wypadają garściami? Oto porady, co robić, a czego unikać, by je wzmocnić.
Nadmierne wypadanie włosów to dolegliwość, która zazwyczaj ma wiele przyczyn. Przerzedzenie się fryzury bywa spowodowane silnym stresem, kuracją odchudzającą (szczególnie szkodliwe są monodiety, np. modna od jakiegoś czasu dieta białkowa), depresją, przyjmowaniem niektórych leków. Włosy mogą także wypadać, bo brakuje nam witamin (szczególnie z grupy B oraz A i E) odpowiedzialnych za odżywienie komórek i minerałów (żelazo, miedź, cynk), które z kolei odpowiadają za wzrost mieszków włosa oraz stan naskórka. Problem często nasila się także przez złe nawyki: ciasno plecione warkocze, używanie wsuwek, mocne związywanie włosów, mycie włosów w gorącej wodzie.
Co jeszcze szkodzi naszym włosom?
1. Obciążanie włosów środkami do stylizacji. To największy grzech kobiet. Żele, pianki, gumy utrwalające, lakiery oraz inne produkty, których zadaniem jest utrzymanie fryzury w ryzach mogą niszczyć włosy, szczególnie, gdy używamy ich nadmiernie lub niewłaściwie. Wiadomo, że najlepiej byłoby unikać tego typu produktów, ale co zrobić, gdy musimy utrwalić fryzurę? Stosuj konkretny kosmetyk oszczędniej niż zwykle i pamiętaj, by spryskiwać nim fryzurę w większej odległości. Z głową używaj także prostownicy, lokówki i suszarki. Pamiętaj o tym, że szkodzić może także nadużywanie odżywek i masek bogatych w składniki odżywcze. Im dłużej zostawisz kosmetyk na włosach tym trudniej będzie ci go zmyć. Dlatego lepiej stosować się do czasu sugerowanego na etykiecie.
2. Nadużywanie suchego szamponu. Suchy szampon to hit ostatnich sezonów. Ten genialny wynalazek jest bardzo wygodny i prosty w użyciu, ale jego częste stosowanie zawsze kończy się źle. Powód? Produkt zawiera składniki oblepiające włosy (talk, skrobia), które gromadzą się nie tylko na włosach ale także na mieszkach włosowych. Przez to włosy się plączą, łatwiej przylega do nich kurz i brud, a skóra głowy zaczyna swędzieć. Dlatego suchy szampon stosuj tylko w wyjątkowych sytuacjach i po każdym stosowaniu dokładnie umyj włosy szamponem oczyszczającym.
3. Farbowanie włosów. Substancje chemiczne zawarte w większości farb osłabiają strukturę włosów, a dodatkowo mogą uczulać. Zbyt częsta koloryzacja może doprowadzić do łamania się włosów, a w konsekwencji do ich wypadania. Źle dobrana farba lub nieodpowiednio wykonany zabieg może skończyć się spaleniem włosów. Szczególnie narażone są na to panie, które rozjaśniają włosy na blond.
4. Niewłaściwe czesanie. Czesanie włosów to niby banalna czynność, ale źle wykonana może nam poważnie szkodzić. Jeśli zbyt długo lub zbyt intensywnie szczotkujesz włosy, rozprowadzasz sebum po całych włosach i dodatkowo wzmagasz produkcję łoju. Zamiast szczotki używaj grzebienia (najlepiej drewnianego). Jeśli masz włosy kręcone, grzebień powinien mieć rzadkie ząbki. Pamiętaj, aby czesać włosy przed myciem, w ten sposób unikniesz splątania i pozbędziesz się kurzu i brudu. Włosy kręcone najlepiej czesać, gdy są mokre. Włosy proste czesze się, gdy już podeschną, w ten sposób ich nie uszkodzisz. Szkodliwe jest także spanie z mokrymi włosami, gdyż mokre włosy mają rozpulchnione łuski, łatwiej się plączą, łamią, szczególnie, gdy trzesz nimi o poduszkę.
5. Częste dotykanie włosów. To nawyk, którego niezwykle trudno się pozbyć. Ale warto nad tym popracować, bo dotykając włosów przenosisz brud z rąk bezpośrednio na włosy. Przez to włosy szybciej się przetłuszczają i niszczą.
Jak jeszcze możesz pomóc włosom?
Do polskich aptek trafił znakomity produkt kosmetyczny do stosowania miejscowego, #crescinapoland, który przyspiesza odrastanie włosów:
Crescina Re-Growth HFSC 100 %
W opakowaniu znajduje się 10 lub 20 ampułek bursztynowych. Zawierają opatentowane składniki: cysteinę, lizynę i glikoproteinę, które wspomagają fizjologiczny wzrost włosów. Dodatkowo zawiera opatentowany kompleks komórek macierzystych Stem-Engine. Skuteczność wymienionych składników potwierdza dziewięć patentów, potwierdzonych urzędowo w Szwajcarii, USA i Europie.
Badania wykazały pełną skuteczność u 100 procent przebadanych osób*.
Czytaj więcej o wynikach badań i skuteczności tego preparatu>
Opakowanie zawiera 10 lub 20 ampułek i jest dostępne w trzech stężeniach dla kobiet i mężczyzn.
Panie, którym zależy na zahamowaniu łysienia przy jednoczesnym odroście nowych włosów polecamy drugi produkt, który działa dwutorowo:
Crescina Complete Treatment Re-Growth i Anti-hair Loss HSSC
To połączenie dwóch rodzajów ampułek: bursztynowych I przezroczystych. Ampułki przezroczyste łączą składniki aktywne (hydroksyprolinę, kwas asparaginowy, aktywator enzymatyczny i taurynę) z hydrolizowaną proteiną drożdżową oraz acetylo-tetrapeptydem-3. Skutecznie wzmacniają włosy od samego korzenia.
Jedną ampułkę należy stosować na przemian z formułą Crescina Re-Growth codziennie przez pięć dni, a następnie należy zrobić dwudniową przerwę. W opakowaniu znajduje się 20 ampułek. Produkt jest dostępny w trzech stężeniach w wersji dla kobiet lub mężczyzn. Minimalny zalecany okres kuracji produktem marki Crescina wynosi 2 miesiące.
Czytaj więcej>
Po pomoc do specjalisty
Co zrobić, gdy zmienisz dietę, pozbędziesz się złych nawyków, a włosy nadal wypadają? Koniecznie idź do dermatologa! Ale wybierz takiego, który specjalizuje się we włosach. Listę polecanych lekarzy znajdziesz na stronie Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.