Strona główna PIELĘGNACJA CZY TWARDA WODA SZKODZI SKÓRZE?

CZY TWARDA WODA SZKODZI SKÓRZE?

0

Prawdy i mity kostka Dove

Niestety tak. Zaburza bowiem naturalną ochronną warstwę naskórka, przez co skóra staje się bardziej podatna na przesuszenie i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Co zrobić, aby do tego nie doszło?

Problem ten dotyczy niestety większości z nas, bo w Polsce głównie mamy do czynienia z twardą lub bardzo twardą wodą w kranach (zob. mapka poniżej). Twardość wody to suma rozpuszczonego w wodzie związku wapnia i magnezu. Polskie normy dopuszczają twardość wody dostępnej w kranie w granicach 60-500 mg CaCO3/dm3.

Co to oznacza dla urody?

Mycie w twardej wodzie narusza barierę wodno-lipidową naskórka, co skutkuje przesuszeniem, szorstkością, a nawet podrażnieniem skóry. Jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do alergii, odczujesz to szczególnie. Twardej wody nie lubią też nasze włosy – stają się matowe, szorstkie i suche. Włosom pomogą odpowiednie szampony i odżywki (np. Dove), skórze – kosmetyki pielęgnacyjne, najlepiej te, które działają już na etapie mycia, a więc wtedy gdy nasza skóra ma kontakt z twardą wodą.

Co wybrać?

Zwykłe mydła nie tylko wysuszają skórę, ale też w połączeniu z twardą wodą pozostawiają na niej niewidoczny dla oka osad mydlany. Są to nierozpuszczalne w wodzie związki, powstałe w reakcji cząsteczek zwykłego mydła z wapniem występującym w twardej wodzie. Taką samą reakcję możemy obserwować w postaci osadu na wannach, kabinach prysznicowych czy umywalkach.

Są jednak preparaty do mycia, które nie wchodzą w takie reakcje. Polecamy kostkę Dove, która nie pozostawia na skórze osadów z mydła, ponieważ zawiera głównie nie-mydlane środki myjące, niewrażliwe na obecność wapnia. Oznacza to, że nie tworzy osadu mydlanego z jonami wapnia obecnymi w twardej wodzie.

Co jeszcze wyróżnia kostkę Dove?

Jest doskonale dopasowana do potrzeb skóry. Nie zawiera mydła, bardzo dobrze usuwa codzienne zanieczyszczenia, a jednocześnie dba o naszą skórę dzięki neutralnemu pH i zawartości ¼ kremu nawilżającego.

kostka DoveSkładniki myjące zawarte w kostce myjącej Dove są znacznie delikatniejsze od tych, które występują w zwykłym mydle. Oznacza to, że substancje powierzchniowo-czynne stosowane jako główny składnik w zwykłych mydłach, np. Sodium Cocoate czy Sodium Tallowate, zastąpiono dużo łagodniejszym dla skóry składnikiem myjącym – Sodium Lauroyl Isethionate.

Dodatkowo zawartość ¼ kremu nawilżającego w kostce Dove działa renatłuszczająco, zapobiegając wysuszaniu skóry podczas mycia. Efekt? Kostka Dove nie pozostawia po myciu nieprzyjemnego uczucia „ściągnięcia”, często spotykanego po użyciu zwykłego mydła. Po umyciu skóra jest miękka, gładka, dobrze nawilżona, elastyczna. I jeszcze jedno: dzięki specjalnej recepturze, kostka myjąca Dove jest odpowiednia do pielęgnacji każdego typu skóry, nawet szczególnie wrażliwej skóry twarzy.