Produkty bezglutenowe zdobywają ostatnio przebojem półki sklepowe. Wiele osób przechodzi na dietę bezglutenową, a sam gluten jest obarczany odpowiedzialnością za wiele przypadłości. Co to jest gluten? Czy faktycznie warto zwracać na niego tak wielką uwagę?
Gluten to białko, które znajduje się w produktach spożywczych wytworzonych ze zboża, w szczególności z pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta. W niektórych produktach mogą znajdować się śladowe ilości glutenu, jeśli produkowane są w tej samej firmie, w której dokonuje się obróbki pszenicy.
Gluten – kto powinien go nie jeść?
Przede wszystkim należy stwierdzić, że produkty bez glutenu powinny znajdować się w kuchni osób obarczonych celiakią, czyli chorobą genetyczną nie pozwalającą na spożywanie glutenu. W wyniku reakcji chorobowej na gluten, w organizmie chorego dochodzi do zanikania kosmków znajdujących się w jelitach. Przez to zmniejsza się umiejętność organizmu do przyswajania składników odżywczych zawartych w produktach pokarmowych.
Druga grupa osób, która powinna dbać o to, aby ich dieta była bez glutenu, to osoby reagujące alergicznie na to białko lub osoby z nietolerancją. W wyniku spożywania produktów bogatych w gluten, osoby te doświadczają takich samych reakcji, jak każda osoba uczulona na pewien związek: biegunki, bóle żołądka, wzdęcia, zaparcia, ogólne złe samopoczucie. Przyjmuje się, że około 6% populacji ma tego typu nietolerancję. Nim jednak winę za nasze dolegliwości zwalimy na gluten, warto dokonać odpowiednich badań, które wykluczą uczulenie np. na białko sojowe i krowie.
Dieta bez glutenu – dlaczego jest tak popularna?
W obecnych czasach wiele osób odczuwa stres, który bardzo często odbija się na pracy układu pokarmowego. Mamy jednak tendencję do obarczania winą produkty żywnościowe, niż zastanawiania się nad zmianą różnorodnych przyzwyczajeń i sposobu życia. Z pewnością produkty zawierające gluten są ciężej strawne niż te bez niego, jednak posiadają także wiele substancji odżywczych innego typu. Totalne rezygnowanie z nich, kiedy nie jest konieczne, może prowadzić do niedoborów witaminowych i mineralnych.
Co zawiera gluten?
Niezależnie od tego, czy interesuje chcemy przejść na dietę bezglutenową, czy nie, warto abyśmy wiedzieli, w czym jest gluten.
Z codziennych produktów to na pewno: płatki kukurydziane, typowe mąki, ale także kukurydziana i gryczana oraz ryżowa, ponieważ mogą być zanieczyszczone na taśmie produkcyjnej. Kasza manna, kuskus i kasza jęczmienna także mają wiele glutenu. Makarony, ciastka, kopytka, pizze i inne wytwory cukiernicze oraz z piekarni, jeśli nie są oznaczone jako bezglutenowe, z pewnością nie powinny być spożywane przez osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu.
Produkty mleczne z ziarnami zbóż, takie jak np. jogurty z dodatkami lub panierki do ryb i kotletów także są żywnością zawierającą gluten. Co ciekawe i nie wszyscy o tym wiedzą, gluten zawiera także kawa zbożowa, piwo i sos sojowy. Osoby z celiakią powinny unikać proszku do pieczenia, cukru wanilinowego, vegety, preparatów wielowitaminowych oraz mieszanek przypraw, takich jak np. curry.
Najważniejsze info -_- OSOBY Z CELIAKIĄ NIE MOGĄ JEŚĆ GLUTENU -_-
Ta choroba sprawia, że przez gluten możemy mieć tak szerokie spektrum dolegliwości, że nawet nie ma co próbować ich tutaj opisywać. Uważam, że choroba która sieje takie spustoszenie w organizmie, powinna być poszukiwana już u najmłodszych. Dlatego czas na coś typu przesiewowe testy dna na celiakię u dzieci. Dzięki temu od razu uda się rozpoznać chore dzieci i rozpocząć kuracje. Czas jest tutaj bardzo ważny, ponieważ dzieci bardzo szybko regenerują jelita na diecie! Rodzicu – nie lekceważ objawów!
Kiedyś miałam etap kiedy nie jadłam glutenu ale później pojawiły się u mnie zaparcia, pozbyłam się ich dopiero po dicopegu, nie wracałam już potem do żadnej diety, jem teraz wszystko ale z umiarem