Strona główna DZIEJE SIĘ WYDARZENIA DERMIKA WSPIERA PRZEŁOMOWE BADANIA!

DERMIKA WSPIERA PRZEŁOMOWE BADANIA!

0

Firmom kosmetycznym od zawsze przyświeca jeden cel: tworzenie produktów, które pomogą kobiecie odzyskać piękny, młody i zdrowy wygląd.  Dermika idzie jednak o krok dalej i wykracza poza kosmetologię, aby aktywnie wspierać przełomowe badania nad lekami genowymi do stosowania na skórę, które być może już niedługo zrewolucjonizują kliniki.

Dla marki Dermika, od momentu jej powstania najważniejsza jest wysoka jakość i skuteczność kosmetyków, za którą stoją zaawansowane badania i najnowsze odkrycia kosmetologiczne. Nie bez powodu hasłem przewodnim marki jest „Piękno dzięki nauce”. Dzisiaj jesteśmy świadkami przełomowego kroku w dziejach marki – jej czynnego wejścia w świat nauki wykraczającej poza pielęgnację i kosmetologię. Nauki, która niedługo może zrewolucjonizować leczenie – w świat genoterapii. 

Co to jest genoterapia?

Genoterapia, terapia genowa jest metodą leczenia chorych za pomocą genów czyli kwasów nukleinowych (DNA). W chorych komórkach umieszcza się geny kodujące białka o ukierunkowanej funkcji terapeutycznej. Przykładowo stosowany w klinikach naczyniowych preparat pVEGF zawiera gen, który przyspiesza powstawanie naczyń krwionośnych. Preparat ten ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób serca, ale pole jego zastosowania to także transplantacje, gdzie ukrwienie nowej tkanki jest kluczowe dla przyjęcia przeszczepu.

Przełomowe leki

Preparaty oparte na genach to koncepcja na nową generację, niezwykle skutecznych, działających wybiórczo i bardzo celowo leków. W niedalekiej przyszłości tego typu terapia może  zrewolucjonizować kliniki. Dlaczego? Wiele ze stosowanych dzisiaj leków bywa nieskutecznych. Przybywa pacjentów, których nie daje się wyleczyć konwencjonalnymi metodami. Widać to szczególnie wśród chorych na nowotwory, u których obserwuje się oporność na najczęściej stosowane terapie wykorzystujące m.in. cytostatyki, które dodatkowo mogą uszkadzać nerki czy serce. Genoterapia ukierunkowana jest bezpośrednio na przyczynę choroby i już dziś wiadomo, że może być skuteczna.

Nadzieja dla chorych

Preparaty genowe są nadzieją dla wielu chorych, bo mogą znaleźć zastosowanie w każdej dziedzinie. Do tej pory największe sukcesy polscy badacze odnotowują w leczeniu stanów niedokrwiennych serca czy kończyn dolnych, a także w onkologii, gdzie terapia genowa może hamować rozwój raka i zapobiegać przerzutom. W klinikach naczyniowych trwają testy leczenia choroby niedokrwiennej serca. Spektakularne wyniki uzyskuje się również w próbach wykorzystania preparatów genowych u osób, które od urodzenia nie widzą. Doświadczenia naukowców amerykańskich i brytyjskich wykazały, że terapia genowa może przywracać wzrok! Trwają też prace nad preparatami, które mają zapobiegać łysieniu i pobudzać wzrost włosów. Prawdopodobnie będzie można w przyszłości zastosować terapię genową w schorzeniach atopowych skory jak AZS, łuszczyca, rybia łuska.  Wstępne obserwacje wskazują, iż podane geny mogą przynieść pomoc w przypadkach uznanych za „nieuleczalne” lub pacjentom czekającym na właściwy lek. – mówi prof. Maciej Małecki z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Czerniak w odwrocie

Ukrwienie komórek nowotworowych jest kluczowe dla rozwoju choroby, powiększania się guzów i tworzenia przerzutów. Silnie angiogenny czerniak zbiera duże śmiertelne żniwo. Genoterapia potrafi zahamować ten proces, działając blokująco na powstawanie naczyń krwionośnych. Polscy naukowcy pod kierunkiem m.in. prof. Maciej Małeckiego opracowali już wstępna formę leczniczego genu. I choć w tym temacie jest jeszcze wiele do zrobienia, to też nadzieje na stworzenie nowej jakości leku ogromne. Wyobraźmy sobie krem z leczniczym genem, który będzie w stanie zahamować rozwój czerniaka i cofnąć chorobę. Krem, który będzie ogólnodostępny w aptekach. Ale aby doprowadzić do realizacji tego marzenia potrzebne jest zaangażowanie  naukowców, odpowiednie zaplecze badawcze i przede wszystkim środki finansowe.

Romans z przemysłem

Wsparcie nauki ze strony przemysłu jest nie tylko potrzebne, ale daje także wielkie możliwości i zwiększa szanse na sukces. Fundowane stypendia są tylko jedną z wielu form wspierania naukowców, szczególnie tych młodych, którzy myślą o kontynuacji prac badawczych. Firmy często uczestniczą w projektach badawczych biorąc czynny udział w ustalaniu tematów i służąc własnym zapleczem oraz doświadczeniami. Marka Dermika postanowiła wesprzeć badania prowadzone nad lekami genowymi w formach do stosowania na skórę, dostrzegając ich niezwykłą wagę.  Wierzy, że mogą one zrewolucjonizować rynek leków i chce brać udział w tak przełomowym przedsięwzięciu. Prowadzone dzisiaj prace badawcze są niezwykle ważne, nie tylko dla na nas, ale także w kontekście światowym. Chcielibyśmy, aby zostały dostrzeżone i docenione, bo nasi naukowcy zasługują na Nagrodę Nobla. 

 Przełomowe osiągnięcia polskiej genoterapii 

prof. dr. hab. n. farm. Maciej Małecki

Terapia genowa jest nową metodą leczenia chorób opartą na obserwacjach naukowych wskazujących, iż o rozwoju i przebiegu większości chorób decydują geny. W terapii genowej wykorzystywane są geny – sekwencje DNA w formie preparatów genowych. Obecność preparatów genowych w lecznictwie stwarza możliwości leczenia chorych cierpiących na nieuleczalne schorzenia, dla których nie ma skutecznych leków. Terapia genowa jest również przejawem dążeń naukowców i lekarzy do wprowadzania do klinik terapii personalizowanej – celowanej w odniesieniu do potrzeb wybranego pacjenta. Obecnie najwięcej prób klinicznych z wykorzystaniem preparatów genowych przeprowadza się w klinikach onkologicznych i kardiologicznych. Preparaty genowe hamują wzrost nowotworów, przywracają widzenie u osób niewidzących, również poprawiają ukrwienie serca u pacjentów kardiologicznych. Preparaty genowe są również interesujące dla sportowców czy osób korzystających z zabiegów chirurgicznych. Badania związane z terapią genową biegną w kierunku nowych postaci farmaceutycznych dla terapeutycznych genów, jak i odkrywania nowych genów o znaczeniu leczniczym. Budzą entuzjazm np. maści genowe odbudowujące unaczynienie niedokrwionych tkanek lub hamujące rozwój nowotworów skóry.

 Nauka – azymut w wędrówce po kobiece piękno 

Anna Frydrych, Kierownik ds. Bezpieczeństwa i Ewaluacji Produktu Cederroth Polska

Wyprodukowanie kosmetyku – od pomysłu do wdrożenia, od substancji aktywnych po opakowanie z opisem deklaracji  – wymaga zaangażowania specjalistów wielu dziedzin – chemików, biologów i mikrobiologów, dermatologów, toksykologów, niekiedy fizyków, statystyków, psychologów itd. Kosmetologia jest więc dziedziną interdyscyplinarną, spajającą nauki techniczne o różnym profilu. Opierając się na przykładach kosmetyków pielęgnacyjnych i  produktów ochrony przeciwsłonecznej można w prosty sposób pokazać jak dzięki postępowi nauki dokonywał się postęp w kosmetologii – nowych substancjach, nowych formach fizykochemicznych (kosmetycznych), formach opakowaniowych, jak rosła skuteczność kosmetyków i ich bezpieczeństwo, czy wreszcie jak zmieniał się sposób komunikacji z konsumentem.

Choć kosmetyków używano od wieków, początki współczesnej kosmetologii sięgają XIX wieku – okresu rozkwitu przemysłu związanego z rozwojem nauk technicznych. Pierwszą emulsję typu „woda w oleju” opatentował dopiero w 1900 roku Isaac Lifstschütz. Wielkimi krokami milowymi w kosmetykach pielęgnacyjnych okazały również prace na witaminami, strukturą skóry (prace na strukturą kolagenu i kwasu hialuronowego prowadzono bardzo intensywnie w okresie międzywojennym), czy nośnikami substancji aktywnych, z których najbardziej znane to liposomy opisane po raz pierwszy w 1965 roku. Ostatnie 30-lecie to przełom w pielęgnacji anti-aging (hydroksykwasy, antyoksydanty, retinol, komórki macierzyste itp.).

Podobnie przedstawić można historię innych kategorii produktów – do pielęgnacji włosów, Kosmetykow kolorowych czy promieniochronnych. Zwłaszcza ta ostatnia grupa zasługuje na szersze omówienie ze względu na szczególne korzyści dla bezpieczeństwa konsumenta płynące z rozwoju nauki. Choć naturę światła poznano już w XVIII-XIX wieku (same promienie UV odkrywa Johann Wilhelm Ritter odkrywa w 1889 roku) , a o potencjalnie szkodliwym wpływie promieniowania UV sygnalizowano  już w 1928 roku, to jednak dopiero lata 70-te przyniosły prawdziwy przełom. W tym okresie wprowadzono pierwsze filtry UV oraz zdefiniowano stosowany do dziś termin SPF (ang. sun protection factor, współczynnik ochrony przeciwsłonecznej dla promieniowania UVB). Ostatnie lata to intensywne prace nad fotostabilnością filtrów, uniwersalną i wiarygodną metodologią oceny skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej oraz wiele wysiłku ośrodków społecznych i akademickich nad kształtowaniem świadomości konsumenta w zakresie konieczności ochrony przed UV. Dane rynkowe pokazują, że dotychczasowa współpraca przemysłu ze światem nauki przynosi wymierne efekty w ochronie zdrowia konsumenta.

Współcześnie, śledzenie i prowadzenie własnych badań naukowych, wdrażanie nowych surowców, rozwiązań technologicznych oraz nowych metod analitycznych jest postawą konkurencyjności produktu na rynku, świadectwem odpowiedzialności firmy oraz gwarancją jakości i bezpieczeństwa. Jest to spójne z prowadzoną obecnie polityką Komisji Europejskiej, która bardzo duży nacisk kładzie na ochronę konsumenta zarówno w kontekście zdrowia jak i uczciwego biznesu.

Dermika jako marka, od początku istnienia wspiera innowacyjność, starając nie tylko śledzić światowe trendy w kosmetologii, ale również kreować własne i wdrażać je na rynek polski. Jej misją jest produkcja wysoce skutecznych, nowoczesnych preparatów charakteryzujących się najwyższą jakością i skutecznością. Kosmetyki powstają w oparciu o najnowszą, światową wiedzę kosmetologiczną, biochemiczną, medyczną i technologiczną, dzięki temu Dermika jest liderem innowacyjności na rynku kosmetycznym, wprowadzając często jako pierwsza w Polsce najnowsze rozwiązania. Dermika jako pierwsza wprowadziła na rynek polski alfa-hydroksykwasy w kosmetyce profesjonalnej, idebenon, peptydy czy komórki macierzyste w kosmetyce anti-aging. 

Wszystkie preparaty Dermiki poddawane są szczegółowym badaniom zarówno wewnętrznym jak i przeprowadzanym przez niezależne laboratoria, często zagraniczne, specjalizujące się w pionierskich metodach badawczych. Receptury nowo wprowadzanych kosmetyków są optymalizowane pod katem skuteczności i bezpieczeństwa. Również jako pierwsza na rynku Dermika rozpoczęła pracę nad optymalizacją skuteczności całych zabiegów profesjonalnych. 

Dzięki temu możemy poszczycić się rekordowymi wynikami działania preparatów, które trafiają do rąk klientek.

Wszystko po to, aby spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających z nich.