Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE DLACZEGO KOGUT PIEJE?

DLACZEGO KOGUT PIEJE?

pexels-photo-3

To jedno z tych „odwiecznych” pytań, zadawanych zarówno przez małe dzieci, jak i dorosłych ciekawych świata wokół. Gdy kiedyś zapytałam kolegę z własnym gospodarstwem, dlaczego kogut pieje, odpowiedział żartobliwie: bo ma wiele żon i ani jednej teściowej. Poszukajmy jednak innych powodów piania koguta.

Pianie koguta – co oznacza?

Okazuje się, że nie ma w tym nic niespodziewanego. Jak każdy dominujący przedstawiciel gatunku, kogut również pragnie zaznaczyć, iż to on tu rządzi. Kogut pieje, ponieważ jest przewodnikiem stada, swojej gromady kur. Jest to forma znaczenia terenu tak jak psie szczekanie. Tam, gdzie słychać jego krzyk, tam rozpościera się jego władza. Odstraszanie rywali poprzez pokazanie swojej siły? Tak, właśnie!

Pianie stanowi również formę ostrzeżenia dla reszty stada. Ponieważ koguci głos ma bardzo dużą siłę, osiągając nawet 130-140 decybeli, ostrzegający krzyk można usłyszeć z daleka i w razie czego schować się przed atakiem drapieżnika.

Dlaczego kogut pieje rano?

Koguty pieją o różnych porach dnia, najczęściej rankiem oraz w ciągu doby. Wieczorne „koncerty” są rzadkością i zwykle oznaczają, że samiec ostrzega swoją trzodę przed nadchodzącym niebezpieczeństwie. To najbardziej dla nas uciążliwe pianie wraz ze wschodem słońca prawdopodobnie oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze, że zegar biologiczny kogutów powoduje u nich przebudzenie z pierwszymi promieniami słońca. Poza tym może również oznaczać chęć zaznaczenia terenu w razie konkurencji ze strony obcych samców i pokazania, że wszystkie kury należące do stada są własnością piejącego koguta.

Tak więc znamy już odpowiedź na pytanie: dlaczego kogut pieje i jak większość zasad przyrody wokół nas, również ten zwierzęcy nawyk ma swoje znaczenie oraz rolę przypisaną przez ewolucję.

Poprzedni artykułDLACZEGO GWIAZDY ŚWIECĄ?
Następny artykułJAK OBLICZYĆ PROCENT Z LICZBY?