Strona główna DIETA I ZDROWIE DLACZEGO WARTO JEŚĆ ŚNIADANIE?

DLACZEGO WARTO JEŚĆ ŚNIADANIE?

0

To nie banał, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego będziesz źle się czuła w ciągu dnia, a wieczorem dopadnie cię wilczy głód! Oto najważniejsze powody, dla których warto przekonać się do pożywnych śniadań np. z udziałem pełnoziarnistych płatków. 

płatki nestle fitness

1. Śniadanie to pierwsza porcja energii w ciągu dnia

Tak, wychodzenie z domu na czczo albo „na kawie” będzie skutkować złym samopoczuciem, a nawet uczuciem osłabienia. Po nocnej przerwie, która jest czasem na regenerację, ale też „detoksem” od jedzenia, organizm ma spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które dodadzą mu nowych sił na wyzwania kolejnego dnia. W godzinach porannych cały układ pokarmowy jest najbardziej aktywny, a żołądek wydziela duże ilości kwasu solnego, aby móc efektywnie strawić jedzenie – nie dasz mu nic do trawienia, mogą się odezwać różne dolegliwości, takie jak zgaga, nadkwasota czy nawet wrzody.  

Nestle Fitness, dlaczego trzeba jeść śniadania

2.  Pomaga ograniczyć podjadanie

Badania wykazały, że osoby regularnie rezygnujące ze śniadań mają większą tendencję do tycia. Dzieje się tak, ponieważ potem w ciągu dnia ich organizm domaga się uzupełnienia kalorii i składników odżywczych. Im dłużej chodzimy głodni, tym więcej potem zjemy, a często sięgamy wtedy po to, co mamy pod ręką, np. fast-food i inne śmieciowe jedzenie. Coś jest w powiedzeniu: „Śniadanie zostaw dla siebie, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” 🙂

3. Wpływa na metabolizm

Tak, to też prawda! Nie istnieje żadna zdroworozsądkowa dieta, która zalecałaby niejedzenie śniadań! Mało tego, kaloryczność porannego posiłku powinna być niemal taka sama jak obiadu, co pokazuje, jak ważny jest on dla prawidłowego metabolizmu i równowagi całego organizmu. Idealne śniadanie powinnno zawierać produkty zbożowe z pełnego przemiału – źródło węglowodanów złożonych, które organizm trawi, co zapewnia na długo uczucie sytości. 

4. Wpływa na pracę mózgu

Paliwem dla niego jest glukoza, a jej poziom znacząco spada w nocy. Jeśli rano nie dostarczysz glukozy do mózgu – w postaci zrównoważonego śniadania (tak aby stopniowo się nią nasycił, bez nagłych skoków jej poziomu) – szybko poczujesz senność, spadek koncentracji, osłabienie, mogą też pojawić się problemy z pamięcią! 

5. Pomaga żyć w stylu „fit”!

Zaobserwowano, że zdrowa dieta zachęca ludzi do zdrowszego, bardziej aktywnego trybu życia. Zrównoważone śniadanie da Ci energię do joggingu, długich spacerów i fitnessu. Sprawi, że w porze lunchu chętniej sięgniesz po lekką sałatkę niż po ciężkie pierogi z mięsem. Będziesz też miała mniejszą ochotę na słodkie. 

Nestle Fitness

6. Jest przyjemnością 

Zwłaszcza gdy zdrowych nawyków śniadaniowych nauczysz całą rodzinę! To czas dla siebie – aby spokojnie zaplanować dzień i życzyć bliskim miłego dnia. Zdrowe śniadanie nie musi być nudne – wszystko zależy od pomysłowości i tego, na co akurat masz danego dnia ochotę. Dobrym dodatkiem do śniadania są owoce (dietetycy zalecają jeść je przed południem, a nie wieczorem). 

7. Co wybrać na śniadanie? 

Zdrowe zrównoważone śniadanie powinno zawierać produkty pełnoziarniste. Są doskonałym źródłem błonnika oraz innych cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B.