Zdrowa skóra dziecka to ideał. Miękka, gładka, niezniszczona przez działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie niezwykle delikatna. Wymaga ona jednak specjalnej pielęgnacji i ochrony. Dlatego wiosną i latem, gdy razem z dzieckiem cieszysz się słońcem, chroń je szczególnie – promienie słoneczne mogą spowodować trwałe uszkodzenia skóry maluszka.
Skóra dzieci jest cieńsza, a przez to bardziej wrażliwa niż dorosłych. Poza tym trzeba pamiętać, że niedoskonały jest ich system pigmentacyjny – stanowiący naturalny mechanizm obronny przed UV. Rzadko kiedy dzieci opalają się, za to ich skóra łatwo ulega poparzeniom. A te mogą mieć naprawdę groźną postać – od piekących zaczerwienień aż po bąble, z towarzyszącą im gorączką i ogólnym złym samopoczuciem, tak jak przy prawdziwym poparzeniu.
Jak tego uniknąć? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- smaruj dzieci kremami z bardzo wysoką ochroną SPF – najlepiej 50+
- nakładaj krem 30 minut przed wyjściem na plażę, a potem co 2 godziny i zawsze po wyjściu z wody (nawet gdy jest wodoodporny)
- zapewnij ochronę nawet w pochmurny dzień – promienie UV przebijają przez chmury, a odbijając się od piasku czy trawy operują nawet pod parasolem
- unikaj ekspozycji na słońce między godziną 12.00 a 16.00 – wtedy nasłonecznienie jest największe
- małe dzieci najlepiej chroń dodatkowo ubraniami wzbogaconymi w filtry UV
- koniecznie zakrywaj dziecku głowę – aby uniknąć przegrzania i udaru
- jeśli dziecko jest na tyle duże, że da sobie założyć okulary przeciwsłoneczne i ich nie zdejmie – też warto o nich pomyśleć, bo oczy dzieci nie mają żadnej naturalnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Kontakt ze słońcem jest maluchom potrzebny. Pod jego wpływem powstaje w skórze witamina D, bez której organizm nie przyswaja wapnia. Żeby zapewnić dziecku potrzebną dawkę witaminy D, wystarczy jednak 10 – 20 minutowy spacer w słoneczny dzień przy zachowaniu rozsądku i zapewnieniu należytej ochrony.
Jakie kosmetyki przeciwsłoneczne są odpowiednie dla dzieci?
W ochronie i pielęgnacji cienkiej skóry malucha, pomoże smarowanie odpowiednimi preparatami, dedykowanymi delikatnej skórze. Idealny kosmetyk przeciwsłoneczny jest fotostabilny, wodoodporny, hypoalergiczny i bezzapachowy. Najlepsze są te z największymi filtrami organicznymi i mineralnymi, które w odróżnieniu od filtrów chemicznych tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, czyli barierę dla promieni UV. Wybierając kosmetyk dla dziecka zwróć uwagę na filtr – powinien być bardzo wysoki, najlepiej 50+. Tylko tak wysoki filtr zadziała na zasadzie blokera i zahamuje szkodliwe działanie słońca, nie pozwalając wniknąć promieniom słonecznym do wnętrza skóry.
1) spray ochronny multipozycyjny SPF 50+ Solecrin (Iwostin, 49,90 zł/150 ml)
2) Sun+ Kids kolorowe wodoodporne mleczko ochronne w sprayu SPF 30 (Avon, 40 zł/150 ml)
3) Kids mleczko chroniące przed słońcem WYsoka Ochrona SPF 30 o zapachu gumy do żucia (Lirene DermoProgram, 24,99 zł/150 ml)
4) Sun Kids spray na słońce SPF 50+ Pure & Sensitive (Nivea, 43,99 zł/200 ml)
5) Dax Sun krem dla dzieci i niemowląt ochronny na słońce SPF 50 (Dax Cosmetics, ok. 16 zł)
6) Bariésun mleczko dla dzieci SPF 50+ do twarzy i ciała (Uriage, 65 zł/100 ml)
7) Dla Dzieci krem ochronny na słońce do twarzy i ciała SPF 30 (Kolastyna, 19,90 zł/150 ml)
8) mleczko dla dzieci SPF 50+ (SVR, ok. 70 zł/100 ml)
9) Pharmaceris S krem ochronny na słońce do twarzy i ciała dla niemowląt i dzieci SPF 30 (Pharmaceris, 38,90 zł/125 ml)
10) krem przeciwsłoneczny dla dzieci Suncare – gdy go się rozciera na skórze ma zielony kolor, co ułatwia aplikację, po chwili kolor utlenia się (Marks & Spencer, 66 zł)
11) Sun+ Kids chłodząca galaretka po opalaniu (Avon, 24 zł/150 ml)
12) Sol Kids SPF 25 kolorowy spray do opalania (Oriflame, 39,90 zł/125 ml)
13) Sun Protection nawilżający spray ochronny po opalaniu (Mustela, 40 zł/125 ml)
oprac. Kasia Kosieradzka