Mała przypominajka – jeśli zastanawiasz się nad laserowym usunięciem owłosienia np. z nóg, już teraz zapisz się na serię zabiegów. Najlepiej wykonywać je zimą, bo w ich trakcie powinnaś bezwzględnie unikać słońca, aby uniknąć ryzyka pojawienia się przebarwień.
Dlaczego warto wybrać taki zabieg?
Bo to niesamowita wygoda – w ten sposób pozbędziesz się włosków na lata, a w wielu wypadkach na całe życie! I to z dowolnej części ciała: nóg, pach, bikini, pleców, twarzy, rąk, a także tak wrażliwych i trudno dostępnych jak np. nos czy uszy. To jedyna metoda dająca trwałe usunięcie owłosienia. A nawet jeśli włoski odrosną (zdarzają się osoby, które po kilku lub kilkunastu latach przestają „reagować” na działanie lasera), będą słabsze i będzie ich zdecydowanie mniej.
Na czym polega zabieg?
Wykorzystuje się do niego różne urządzenia (lasery oraz IPL – powszechnie też nazywane laserami, choć tak naprawdę nimi nie są), ale wszystkie działają na podobnej zasadzie, tj. niszczą cebulki tych włosków, które są akurat w fazie wzrostu (to dlatego będziesz musiała zabieg powtórzyć kilkukrotnie, zwykle 4-6 razy, choć czasami potrzeba aż 10 – żeby partiami zablokować odrastanie wszystkich włosów na wybranym obszarze ciała). Zabiegi zwykle powtarza się co 2-8 tygodni.
Skuteczność epilacji zależy też od karnacji i koloru włosków – łatwiej poddają się usunięciu ciemne (mają więcej melaniny, która pochłania wiązkę światła), choć większość urządzeń radzi sobie także z jasnym owłosieniem, tylko zwykle potrzeba do tego więcej zabiegów. Czy są one bolesne? Odczucia mogą różnić się indywidualnie, ale nie powinnaś odczuwać bólu, co najwyżej lekkie mrowienie i pieczenie.
Do epilacji wąsika potrzeba ok. 10 minut, do całych nóg – nawet do 2 godzin. Choć jest to zabieg kosztowny (jednorazowa epilacja pach to wydatek ok. 300-400 zł, bikini: 400-500, a całych nóg – ok. 1000 zł), warto zastanowić się nad jego wykonaniem perspektywicznie, w końcu jest to koszt jednorazowy;-)
Przeciwwskazania
Do najważniejszych należą: ciąża, zażywanie leków fotouczulających, epilepsja, trądzik, stany zapalne skóry, niezdiagnozowane zaburzenia pigmentacji, bielactwo, wykonanie zabiegów podrażniających skórę w ostatnim czasie (np. peelingu chemicznego czy dermabrazji laserowej). Nie jesteś pewna, czy ciebie dotyczą przeciwwskazania? Nie martw się, zabieg poprzedzony jest (zwykle bezpłatną) konsultacją z lekarzem, który przeprowadzi z tobą wywiad kwalifikujący cię do wykonania zabiegu. Jeszcze jedno – wracając do opalania – przez dwa tygodnie przed epilacją powinnaś unikać eksponowania ciała na mocne słońce.
Po zabiegu:
- Nie powinnaś odczuwać żadnych dolegliwości, a na skórze nie powinno być żadnych widocznych śladów – poza lekkim zaczerwieniem i obrzękiem, które zwykle pojawia się tuż po zabiegu i znika w ciągu kilku-kilkudziesięciu minut.
- Jeśli dłużej czujesz pieczenie i swędzenie, stosuj łagodne dla skóry kosmetyki natłuszczające, w ciągu paru godzin dolegliwości powinny ustąpić.
- Skóra po zabiegi ma zwiększoną wrażliwość, dlatego wyeliminuj przez przynajmniej 3 dni wszystkie aktywności podwyższające jej temperaturę: saunę, wysiłek fizyczny, gorące kąpiele.
- Przez minimum dwa tygodnie po zabiegu nie powinnaś się opalać ani stosować samoopalacza (o solarium nie wspominając, to w ogóle kiepski pomysł;-).
- Unikaj też środków fotouczulających (nie tylko leków, ale także kosmetyków np. z dodatkiem dziurawca lub substancji brązujących), które mogą wywołać podrażnienia.