Grzybica stóp to równie krępujący, co częsty problem. Szacuje się, że choruje na nią nawet co trzecia osoba. Aby się przednią uchronić, ewentualnie szybko pożegnać, niezmiernie ważna jest profilaktyka i właściwe postępowanie. Kiedy stanie się ona naszym problemem, o zarażenie reszty domowników nie będzie bowiem trudno.
Grzybica uwielbia ciemne, ciepłe i wilgotne obszary naszego ciała. Łatwo się nią zarazić w miejscach publicznych, takich jak baseny, siłownie oraz inne kluby sportowe. Z tego powodu należy pamiętać o noszeniu klapek. Często także sami stwarzamy sprzyjające warunki dla grzybicy. Codzienne, długie noszenie zakrytego obuwia, może się przyczynić do powstania tej dolegliwości. Spocona stopa i brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza to idealne warunki dla grzybicy. Oto kilka sposobów na uniknięcie i zwalczanie tego wstydliwego problemu.
Najważniejsza profilaktyka!
Poza noszeniem odpowiedniego obuwia, w profilaktyce grzybicy bardzo ważna jest również pielęgnacja stóp. Stosując właściwe kremy i dezodoranty, nawet niektóre przewinienia mogą ujść nam na sucho. Dobrze jest znaleźć taki kosmetyk, który w swoim składzie będzie posiadać np. triclosan czy tlenek cynku. Substancje te posiadają właściwości przeciwgrzybiczne oraz obniżające ilość wydzielanego potu, który również sprzyja rozwojowi infekcji. Odświeżając nasze stopy za pomocą odpowiedniego dezodorantu nie zapomnijmy, aby zdezynfekować nim również buty. Profilaktyczne spryskiwanie obuwia sprayem przeciwgrzybicznym ochroni nas przed zakażeniem, nawet kiedy nie uda nam się w trakcie dnia zmienić butów na lżejsze.
W profilaktyce grzybicy nie możemy zapominać również o paznokciach. Leczenie jej objawów w tym miejscu jest długotrwałe i często bolesne. Zainfekowane paznokcie najpierw żółkną, potem brązowieją, a ostatecznie dochodzi nawet do ich odpadnięcia. Biorąc pod uwagę, że ochraniają one zakończenia nerwowe, które są licznie zgormadzone pod płytką paznokciową, ich brak może poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Chcąc temu zapobiec warto stosować olejek pielęgnacyjny do paznokci, który w swoim składzie zawiera clotrimazol. Działa on antybakteryjnie, zapobiegając grzybicy i zapaleniom wału paznokciowego.
Kiedy grzybica nas dopadnie
Co robić, jeżeli zdarzyło się nam zapomnieć klapek pod prysznic? W takim wypadku nie należy panikować. Może okazać się, że zastosowanie odpowiedniego sprayu czy kremu wystarczy. Należy jednak codziennie obserwować stopy. Grzybica najczęściej atakuje przestrzeń między czwartym, a piątym palcem. Następnie przenosi się na pozostałe przestrzenie międzypalcowe i na całą stopę. Jeśli skóra zaczyna swędzieć, jest zaczerwieniona lub się łuszczy, najlepiej jest umówić się na wizytę do dermatologa. Lekarz przepisze odpowiedni preparat, dzięki któremu pozbędziemy się przykrej dolegliwości. Nie chcąc zarazić reszty domowników należy przestrzegać kilku zasad. Stopy powinny być wycierane jednorazowymi ręcznikami lub ręcznikiem, który będzie oddzielony od pozostałych. Nie należy chodzić po domu boso. Wskazane jest, aby cały czas mieć przewiewne, bawełniane skarpetki. Warto też odpowiednim dezodorantem spryskać swoje buty oraz obuwie wszystkich domowników.
W profilaktyce przeciwgrzybicznej doskonale sprawdzą się profesjonale produkty do pielęgnacji stóp marki Gehwol. W szczególności zalecanymi preparatami są:
- Olejek pielęgnacyjny do paznokci i skórek Gehwol(15 ml/26 zł)
- Balsam odświeżający do pocących się stóp Gehwol (125 ml/30 zł)
- Ziołowy spray pielęgnacyjny Gehwol (150 ml/35 zł)
- Tonik rozmarynowy do stóp Gehwol (150 ml/25 zł)
Więcej informacji na temat marki Gehwol, znaleźć można na stronie www.gehwol.pl