Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE HIGIENA JAMY USTNEJ

HIGIENA JAMY USTNEJ

0

 

Udowodniono, że choroby zębów zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca, sepsę oraz nowotwory. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o higienę jamy ustnej. Na pytania, jak to poprawnie robić oraz dlaczego tak ważne jest używanie płynu do płukania ust odpowiada lek. stomatolog – Renata Świercz-Sroka.

W jaki sposób dochodzi do powstawania próchnicy – jednej z najczęstszych chorób społecznych XXI w.?

Renata Świercz-Sroka Proces próchniczy zapoczątkowuje współdziałanie czterech czynników: podatności tkanek zęba, poziom substratu (cukry z pozywienia), stopień nagromadzenia się płytki nazębnej i upływ czasu. Wszystkie preparaty i wszystkie środki higieniczne, które są dostępne na rynku, powinny przerwać lub zadziałać na co najmniej jeden z tych czynników współdziałających w powstawaniu próchnicy zębów.

Istnieje wiele metod szczotkowania zębów i wiele zalecanych zabiegów higienicznych w jamie ustnej. W zabieganiu nie jesteśmy czasami w stanie sprostać nowoczesnych teoriom zabiegów higienicznych ze względu choćby na niedostępność właściwych miejsc do higieny jamy ustnej. W naszym społeczeństwie zakorzenił się nawyk mycia rąk po wyjściu z toalety, natomiast mycie zębów i płukanie ust w publicznych toaletach wciąż budzi zdziwienie i jest widokiem nader rzadkim. Myślę, że nadszedł właściwy czas na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń pacjentów w związku z ciągle wzrastającym zachorowaniem na schorzenia jamy ustnej wraz z tkankami i narządami przyległymi.

Czy profilaktyka jest ważna?

Renata Świercz-Sroka Nasze społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane pod względem opieki stomatologicznej i pod względem problemów związanych z chorobami jamy ustnej. Duże rozbieżności obserwuje się w zależności od miejsca zamieszkania, wykształcenia i wieku. Inną opieką musimy otoczyć dzieci, nastolatki, inną – osoby dorosłe i osoby w podeszłym wieku. Poza częstym myciem zębów, kontrolami stomatologicznymi możemy wspomóc się stosowaniem środków, które pomogą nam zapewnić komfort korzystania z własnego uzębienia przez bardzo długi czas. Powiedzenie, że docenia się tylko to co się straci, ma tutaj świetne zastosowanie. Pacjent w sytuacji, gdy doszło już u niego do utraty znacznej ilości uzębienia walczy o każdy ząb. Świadczy to o tym, że korzystanie z uzupełnień protetycznych nie jest wcale tak doskonałe jak się wydaje wielu osobom niekorzystającym z tego typu uzupełnień. Róbmy wszystko i stosujmy wszelkie dostępne środki medyczne, ażeby przedłużyć okres korzystania z własnych zębów i nie stosować uzupełnień protetycznych, które w żadnej mierze nie zastąpią własnego uzębienia. Istotna jest w tym celu przede wszystkim profilaktyka, wczesne leczenie zmian próchniczych, leczenie chorób przyzębia, profilaktyka ortodontyczna, leczenie ortodontyczne i wczesne uzupełnienie powstałych ubytków.

Czy w Polsce rośnie moda na higienę jamy ustnej?

Renata Świercz-Sroka W Polsce uświadomiono sobie skutki zdrowotne palenia i od kilku lat panuje moda na życie bez papierosów. Wiemy wszyscy, że choroby zębów to zwiększone ryzyko chorób serca, sepsy i jak doskonale udowodniono większa ilość zachorowań na nowotwory. Mam nadzieję, że zapanuje też nowa moda na zwiększoną higienę jamy ustnej nie tylko w oparciu o szczotkę i pastę do zębów, ale również na  stosowanie płynu do płukania ust. Płyn dociera w trudno dostępne  miejsca, co jest szczególnie ważne dla osób z aparatem ortodontycznym lub protetycznym. Stosujmy więc nowe preparaty, które mają nam wydłużyć korzystanie z własnego uzębienia, ale wybierajmy je z głową, gdyż płyny do płukania nie różnią się od siebie jedynie smakiem.

Jak działa stężony alkohol zawarty w niektórych płynach do płukania ust?

Renata Świercz-Sroka Niektóre środki medyczne, które pojawiły się w aptekach zawierają w swoim składzie znaczne ilości alkoholu. Długotrwałe stosowanie tych preparatów powoduje wysuszanie śluzówki, a w konsekwencji silne pieczenie i suchość jamy ustnej co w połączeniu z np. aparatami ortodontycznymi lub uzupełnieniami protetycznymi powoduje silne dolegliwości. Alkohol nadmiernie wysusza i podrażnia dziąsła. W wieku podeszłym ze względu na zmniejszoną ilość spożywanych płynów zmniejsza się również ilość wydzielanej śliny, jest to mechanizm powodujący tzw. błędne koło. Pacjenci skarżą się wówczas na nadmierne wysuszenie błon śluzowych, a dodatkowo użytkują protezy stomatologiczne zwiększając tarcie o wrażliwą błonę śluzową jamy ustnej. Polecam płyn bez drażniącego alkoholu. Często płyn zawierający stężony alkohol robi wrażenie silnego środka –  piecze, co nie świadczy wcale o jego skuteczności, a prowadzi do nadmiernego wysuszenia śluzówek. Skąd te kwasy w jamie ustnej? W jaki sposób dochodzi do powstawania kwasów i dlaczego niszczą one twardą strukturę zęba? Można mieć kwaśny odczyn w jamie ustnej nie jedząc niczego kwaśnego, gdyż mówiąc o kwasach niszczących szkliwo nie mamy na myśli np. octu czy kwasu mlekowego występującego w kiszonej kapuście. Przede wszystkim kwasy niszczące szkliwo są produkowane przez bakterie z płytki nazębnej (dental plaque) Streptococcus mutans i  Lactobacillus acidophilus w obecności sacharozy i reagują z glikoproteinami śliny. Te zdolności bakterii powodują, że substancje obecne w ślinie nie są w stanie zobojętnieć kwasów wytwarzanych przez bakterie. Jeśli zadziała jeszcze właściwy czynnik w postaci czasu i właściwego podłoża (zębów) to mamy 100% gwarancji, że dojdzie do aktywacji procesu próchniczego w naszych ustach. Lekko zasadowe pH płynu do płukania Sachol Fresh  zapewnia właściwości buforujące (neutralizujące) środowisko jamy ustnej, które jest bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, czyli naszej diety.

A co z krępującym oddechem?

Renata Świercz-Sroka Przykry zapach z jamy ustnej jest częstym powodem zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Odpowiedzi są z reguły dwie: choroby zębów lub układu pokarmowego. Jedną  z najczęściej diagnozowanych chorób układu pokarmowego, która wywołuje takie objawy jest refluks  – nieprzyjemny zapach z ust powoduje cofająca się treść żołądka. Kwaśna treść żołądka to szczególne zagrożenie dla zębów, gdyż poważnie uszkadza szkliwo. Szczotkowanie czy guma nie pomogą na długo – warto wówczas spróbować płukanek do ust przy każdym myciu zębów i nawet między posiłkami. Idealny płyn powinien utrzymywać stały, lekko zasadowy odczyn pH, co zneutralizuje niszczące działanie kwasów.

Co jednak, jeśli zęby są wyleczone, nie cierpimy na refluks,  a nadal czujemy się zakłopotani nieprzyjemnym zapachem z ust? Zdarza się, że przyczyna tej dolegliwości jest inna. Spożywanie porannej kawy zwiększające kwasowość jamy ustnej i długie niespożywanie żadnych innych pokarmów powoduje przykry zapach z ust. I w tym wypadku może pomóc płyn do płukania jamy ustnej stosowany między posiłkami. Ważna jest wygoda, dlatego warto zwrócić uwagę na  gotowy do użycia roztwór jakim jest płyn do płukania ust Sachol Fresh w mniejszych pojemnościach – idealnych do torebki. Nie musimy rozcieńczać go wodą , jest łatwy w użyciu i nie zabiera nam zbyt dużo miejsca. Sam zabieg też nie jest czasochłonny.    

Płyn do płukania ust na pewność siebie?

Renata Świercz-Sroka Osoby, które cierpią z powodu nieprzyjemnego zapachu z ust mają zwykle niskie poczucie własnej wartości, bywają wycofane i wyobcowane. Może niewielkie opakowanie płynu Sachol Fresh w torebce, wraz z  próbką pasty do zębów pozwoli nam na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i polepszenie własnego samopoczucia? Właściwa higiena jamy ustnej nie tylko pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu, ale zapobiega chorobom zębów i przyzębia i poprawia samopoczucie.

Płyn do płukania ust  Sachol Fresh to jeden z niewielu preparatów dostępnych na rynku, który ze względu na skład może być stosowany przez wszystkich członków rodziny. Sachol Fresh nie zawiera alkoholu, w związku z tym nie wysusza śluzówki, a wręcz nawilża je dzięki zawartości gliceryny. Brak zawartości alkoholu w aparacie Sachol Fresh powoduje, że może on być stosowany zarówno przez potrafiące wypluwać dzieci, osoby dorosłe i osoby z uzupełnieniami protetycznymi. Gliceryna powoduje, że ten płyn do płukania ust dodatkowo wpływa na zmniejszenie podatności zębów na czynnik próchnicotwórczy jakimi są bakterie z płytki nazębnej (dental plaque) Streptococcus mutans i  Lactobacillus acidophilus.

Sachol Fresh jest zalecany młodzieży jako ważny element  higieny jamy ustnej. Dla osób dorosłych i stosujących aparaty ortodontyczne cenne są  jego właściwości nawilżające i buforujące. U osób w podeszłym wieku Sachol Fresh zwiększy komfort korzystania z ruchomych i stałych uzupełnień protetycznych do których zaliczamy również uzupełnienia protetyczne w postaci implantów zębowych. Może być stosowany ciągle bez szkodliwego wpływu na tkanki twarde i miękkie jamy ustnej.

To środek uniwersalny dla wszystkich grup wiekowych, co jest szczególnie wygodne, gdyż dość mamy np. zakupów specjalnych, innych past do zębów dla każdego członka rodziny. Bardzo ważną informacją dla wszystkich jest fakt, że po przepłukaniu płynem nie powinno się jeść, ani pić przez 20 min. Warto spróbować preparatu, który znacznie poprawi nasze zdrowie i samopoczucie i na stałe włączyć go do naszych codziennych praktyk.

 

Sachol Fresh – chroni zęby całej rodziny

Sachol Fresh chroni szkliwo przed niszczącym działaniem kwasów utrzymując lekko zasadowe pH – dba o świeży oddech,  a odpowiednia higiena zapobiega chorobom zębów i przyzębia. Łagodzi zaburzenia związane z suchością. W odróżnieniu od innych płynów nie zawiera alkoholu, który nadmiernie wysusza i podrażnia dziąsła, lecz ma dodatek żającej śluzówkę gliceryny.Ma lekkie działanie antyseptyczne. Pielęgnuje jamę ustną, jako uzupełnienie innych metod leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego.

Stosowanie produktu Sachol Fresh płyn do płukania jamy ustnej jest zalecane w ramach codziennej higieny jamy ustnej, szczególnie w przypadku:

  • gdy występują zaburzenia  kwasowości jamy ustnej
  • stosowania implantów stomatologicznych lub aparatu ortodontycznego
  • zaburzeń hormonalnych lub czynności fizjologicznych
  • stosowania niewłaściwej diety, czyli nadmiar cukrów lub pokarmów łatwo przywierających do powierzchni zębów
     

Sachol Fresh (16,50 zł/200 ml)