Numer PESEL jest przypisany każdemu polskiemu obywatelowi i używamy go często w codziennym życiu. Rozliczając podatki, wpisujemy go zamiast NIP-u, przy kontakcie się z bankami także często sprawdzany numer PESEL. Z ilu cyfr się składa?
Czym jest PESEL?
Numer PESEL, czyli Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności to jedenastocyfrowy symbol numeryczny identyfikujący osobę fizyczną. Jest on indywidualny i nadany z urzędu bądź na wniosek petenta. Zarówno dzieci urodzone w Polsce, jak i cudzoziemcy przebywający na terenie kraju otrzymują numer PESEL, w celach identyfikacyjnych. Ciąg cyfr możemy znaleźć na dowodzie tożsamości, jak i również w paszporcie oraz prawie jazdy. Jest on często wykorzystywany w służbie zdrowia oraz jako potwierdzenie tożsamości podczas wizyty w banku. Sam numer powinien być traktowany jako dane wrażliwe, ponieważ za jego pomocą można podrobić dowód osobisty, czy też dopuścić się kradzieży tożsamości.
Ile cyfr ma numer PESEL?
Numer ten składa się z 11 cyfr, w tym 6 pierwszych to data urodzenia w kolejności: dwie ostatnie cyfry roku, miesiąc, dzień. Następne cztery cyfry to liczba porządkowa oznaczająca płeć. U kobiet ostatnia cyfra tej liczby jest parzysta, a u mężczyzny – nieparzysta. Ostatnia jest cyfra kontrolna.