Dowiedz się, jakie są najważniejsze kroki w pielęgnacji paznokci!
1. Najlepszym sposobem na skrócenie paznokci jest obcięcie ich nożyczkami. Możesz też użyć specjalnego obcinacza – wcześniej namocz paznkcie w ciepłej wodzie z mydłem, będą bardziej elastyczne i unikniesz ich pękania i rozdwajania. Nie obcinaj paznokci za krótko, może to być bolesne i poza tym bakterie będą miały łatwiejszy dostęp pod płytkę – to może spowodować stan zapalny.
2. Jeśli piłujesz paznokcie, rób to w jednym kierunku – inaczej ich krawędź będzie poszarpana i zaczną się rozdwajać. Wybieraj pilniszki z delikatną powierzchnią ścierającą. Unikaj tych metalowych.
3. Staraj się unikać wycinania skórek. Jeśli zrobisz to za bardzo, może dojść w tym mijescu do stanu zapalnego, a płytka paznokciowa zacznie się brzydko falować. Najlepszym sposobem jest odsunięcie skórek patyczkiem, po uprzednim namoczeniu dłoni w ciepłej kąpieli z mydłem.
4. Używaj odżywek do paznokci. Na rynku jest ich tak wiele, że na pewno coś dla siebie znajdziesz. Tym bardziej, że odpowiadają one na różne potrzeby. Podobnie z lakierami do paznokci – wybieraj te, które dodatkowo odżywiają płytkę paznokciową.
5. Zanim zaczniesz zmywać lub sprzątać, załóż gumowe rękawice – paznokcie nie zniszczą się pod wpływem działania chemikaliów i moczenia w wodzie.
6. Warto złuszczać każdą część ciała, nawet paznokcie! Raz w tygodniu możesz wykonać delikatny peeling całych dłoni i paznokci kosmetykiem specjalnie do tego przeznaczonym, np. Marki Sephora.
peeling do rąk Velvet Hand Scrub (Sephora, 35 zł/125 ml)
7. Unikaj zmywaczy do paznokci z acetonem – wysuszają. Sięgnij po te natłuszczające, bądź dwufazowe (jedna z faz do odżywczy olejek!)
8. Jeśli masz bardzo zniszczone paznokcie, możesz wybrać się na manikiur jakpoński.
9. Kremuj dłonie i paznokcie po każdym kontakcie z wodą. Dzięki temu unikniesz odwodnienia skóry.
10. Pamiętaj o diecie! Paznokcie kochają witaminę A, H, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń, jod, potas, krzem. Znajdziesz je np. W nabiale, brokułach, wątróbce, morelach, orzechach włoskich, rybach, bananach, owsie.
Białe plamki na paznokciach Mogą być oznaką zmian hormonalnych lub niedoboru wapnia. Warto wybrać się z tym do lekarza i poprosić o skierowanie na badania, by znaleźć przyczynę i odpowiednio zadziałać.