Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWE ODŻYWIANIE JAK NAUCZYĆ SIĘ PIĆ WODĘ?

JAK NAUCZYĆ SIĘ PIĆ WODĘ?

0

jak nauczyć się pić wodę

Pijemy jej za mało! A to bardzo ważne, bo  ponad 60% masy ciała dorosłego człowieka stanowi woda. Już niewielki spadek nawodnienia jest dla organizmu odczuwalny i może być niebezpieczny. Jak się przyzwyczaić do regularnego nawadniania? Ile wody tak naprawdę powinniśmy pić codziennie? 

Czy zdarza ci się mieć długotrwale przesuszoną skórę dłoni? Twoja cera piecze i jest boleśnie napięta? A może męczy cię poranny katar po przyjściu do pracy? To jedne z najpopularniejszych objawów towarzyszących odwodnieniu, któremu sprzyja między innymi klimatyzacja. Jej działanie często wpływa na wysuszanie powietrza, co przyspiesza utratę wody z organizmu. 

Nawet jednoprocentowy spadek ilości wody w organizmie jest odczuwalny. W przypadku, gdy ten wskaźnik przekracza 3% masy ciała, występują widoczne objawy odwodnienia (pragnienie, spierzchnięte usta, zaczerwieniona skóra, osłabienie fizyczne), a około 10% to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Według badań PBS przeprowadzonych dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze” ponad 90% Polaków pije za mało wody, a co dziesiąty Polak nie pije wody w ogóle!

Kiedy pić?

Błędem jest myślenie, że pić należy, gdy poczuje się pragnienie. To jedna z pierwszych oznak odwodnienia. Zapotrzebowanie na wodę jest cechą indywidualną i zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wieku, aktywności fizycznej, temperatury i wilgotności otoczenia oraz różnych stanów chorobowych.

Przeciętnie u dorosłego, zdrowego człowieka dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 2-4 proc. masy ciała, czyli przykładowo, dla osoby o masie ciała równej 70 kg zapotrzebowanie wynosi od 1,4 do 2,8 litra.

Innym przelicznikiem zapotrzebowania na wodę jest ilość spożywanych kalorii. Przyjmuje się, że na 1 kcal przypada 1 ml wody. Czyli dieta na poziomie 2000 kcal powinna być uzupełniona 2 litrami wody. – Dzieci mają większe niż dorosły człowiek zapotrzebowanie na wodę – powinny one przyjmować płyny w ilości porównywalnej do 10-15 proc. masy ciała – tłumaczy dr Anna Senderska, dietetyk, lekarz medycyny rodzinnej.

Płyny należy przyjmować często, w małych porcjach – najlepiej po 100-150 ml w ciągu godziny. Pierwsza porcja wody powinna na nas czekać już po przebudzeniu, a ostatnia tuż przed snem. 

Jak się przyzwyczaić?

30% dziennego zapotrzebowania na wodę przyjmujemy niemal tego nie zauważając, pod postacią żywności (głównie w owocach i warzywach). Pozostałe 70% musimy uzupełnić. Jak nauczyć się właściwie nawadniać organizm? Jest na to kilka sprawdzonych rad, dzięki którym picie wody wejdzie ci w krew. Dosłownie i w przenośni. 

  • Zaczynaj dzień od szklanki wody – wpłynie to korzystnie na metabolizm i twoje samopoczucie.

  • ile pić wody, jak dodać wodzie smakuNie lubisz smaku czystej wody? Do szklanki wciśnij trochę soku z cytryny czy pomarańczy, dodaj kilka listków mięty, albo odrobinę imbiru. Możesz też użyć witamin w postaci tabletek do rozpuszczania. 

  • Zaopatrz się w wygodne rozwiązania, np. dystrybutor wody, dzięki któremu Ty i Twoja rodzina będziecie mieli stały dostęp do wody źródlanej. Pozbędziesz się problemu dźwigania ciężkich zgrzewek, bo woda będzie dostarczana do domu przez dostawcę. To nie tylko praktyczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie – litr wody Eden kosztuje mniej niż złotówkę. Mając stały i wygodny dostęp do źródlanej wody częściej będziesz po nią sięgać.  

  • Popijaj po kilka łyków wody co pewien czas, nie tylko wtedy, gdy chce Ci się pić – w ten sposób będziesz stale nawadniać organizm i unikniesz nieprzyjemnego uczucia „pełnego brzucha”. Niezależnie od tego, czy odpoczywasz na kanapie, czy pracujesz przy biurku, miej obok siebie szklankę z wodą – wtedy nie zapomnisz konieczności uzupełniania płynów.

  • Naucz się pić wodę do posiłków i zamawiać wodę w restauracji. Woda nie ma smaku, dzięki czemu lepiej poznasz i docenisz smaki potraw, jakie pojawią się na stole.

 Powodzenia! 

Poprzedni artykułBUTY NA LATO
Następny artykułLegendarnie złota opalenizna
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.