JAK STOSOWAĆ OLEJKI AROMATERAPEUTYCZNE?

JAK STOSOWAĆ OLEJKI AROMATERAPEUTYCZNE?

761
0
PODZIEL SIĘ

jak stosować olejki aromaterapeutyczne, Pevonia Botanica

Aromaterapia to inaczej terapia zapachem, a olejki można wykorzystać na różne sposoby, np. w kąpieli czy do masażu ciała. Nie tylko pielęgnują, ale też świetnie poprawiają nastrój. Oto szczegółowy poradnik, jak używać ich samodzielnie w domu. 

 

Monika Grudnik-Wroniszewska Radzi Monika Grudnik-Wroniszewska, biolog, kosmetolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauki o Zdrowiu w Łodzi, dyrektor ds. edukacji w firmie Supernova

 

Termin „aromaterpia” pojawił się w XX wieku. Prekursorem był francuz Rene-Maurice Gatefosse, który poparzoną rękę zanurzył w olejku lawendowym. Surowcem do wytworzenia olejków aromaterapeutycznych są zarówno kwiaty, nasiona, liście, łodygi, jak i kora drzew. Niektóre z nich pozyskuje się łatwo, a inne bardzo trudno i długo, jak np. olejek różany, neroli czy rumiankowy – i te są najdroższe. Aby uzyskać kilka miligramów olejku, często potrzeba tony płatków bądź liści danej rośliny.

Czysty olejek jest silnym koncentratem, bardzo silny jest też jego zapach i właściwości terapeutyczne. W aromaterapii obowiązuje zasada: „im mniej, tym lepiej”. Czyste olejki muszą być rozcieńczone (wyjątkiem są drzewo herbaciane i lawenda w określonych sytuacjach). Aromaterapia to bardzo subtelny, a zarazem silnie działający rodzaj terapii. W domu można je stosować na różne sposoby.

 

W kąpieli

Do ciepłej wody wlewamy wybrany olejek aromaterapeutyczny (przed tym konieczny jest prysznic oczyszczający ciało). Aromatyczna kąpiel odpręża i relaksuje, likwiduje bóle mięśniowe i stres, jest pomocna również przy cellulicie, nadmiernej potliwości, przesuszonej skórze. Jak przygotować kąpiel? Do wody wkropić od 10 do 15 kropli wybranego olejku aromaterapeutycznego, czas trwania kąpieli to 20 do 30 minut. Po kąpieli można zastosować balsam z dodatkiem olejku, który wzmocni dodatkowo lecznicze działanie.

 

Jako okład lub kompres

Ten sposób najczęściej jest stosowany przy różnych schorzeniach skóry. Ciepłe okłady łagodzą nerwobóle, bóle menstruacyjne, zimne okłady stosujemy przy urazach, obrzękach czy bólach głowy. Rozpuszczamy od 2 do 5 kropli w miseczce z wodą. Moczymy bawełnianą ściereczkę i przykładamy do ciała.

 

Do masażu ciała

W 30 ml oleju bazowego (jest nim np. olej migdałowy, z orzecha laskowego, z pestek winogron) rozpuszczamy kilka kropli olejku aromatycznego i rozpoczynamy masaż.

 

Pozostałe metody i zastosowania to: inhalacje czy rozpylanie, 3-6 kropli wybranego olejku na 30 ml wody. Tak przygotowany roztwór stosujemy do rozpylania w pomieszczeniu lub do odświeżania twarzy.

Olejki aromaterapeutyczne dzielimy na: 

  • olejki lotne – są to olejki najszybciej działające i ulatniające się, o trwałości od 3 do 24 godzin. Najbardziej pobudzające i poprawiające nastrój olejki to: bazyliowy, cytrynowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, pomarańczowy

  • olejki średniotrwałe – o średniej lotności i trwałości 2-3 dni, wpływają na przemianę materii i funkcje organizmu. Należą do nich: geraniowy, lawendowy, rozmarynowy, rumiankowy

  • olejki trwałe – najwolniej ulatniają się, utrzymując trwałość do 1 tygodnia. Są to olejki o działaniu najbardziej uspokajającym i relaksującym: paczulowy, różany, ylangowy.

olejki aromaterapeutyczne Pevonia Botanica
1. Aromaterapeutyczny olejek do skóry suchej „Młodość” z olejkami z ylang ylang, jaśminu oraz orzecha laskowego (Pevonia Botanica)
2. Eteryczny olejek Spalasium „Romans” na bazie 100%  organicznych olejków eterycznych, takich jak ylang-ylang, drzewa sandałowego i paczuli
3. Aromaterapeutyczny olejek do skóry wrażliwej „Delikatny Dotyk” – mieszanka olejków z neroli, lawendy i róży

świeca Spalasium Pevonia Botanica

 

Zestaw 5 świeczek Pevonia Botanica o zapachu lawendy, róży, owoców cytrusowych, papai / ananasa i wanilii – ich zapach też podziała na ciebie aromaterapeutycznie; świece są w 100% biodegradowalne, knot wykonany w całości z bawełny, nie zawierają toksycznych substancji ani składników na bazie ropy naftowej, palą się w czystszy i jaśniejszy sposób od innych świec

Polecam!