Strona główna MODA MODA PRAKTYCZNIE JAK UNIKNĄĆ MODOWEGO BUBLA?

JAK UNIKNĄĆ MODOWEGO BUBLA?

0
JAK UNIKNĄĆ MODOWEGO BUBLA

Jeśli nie chcesz, by kupione przez ciebie ubrania, nadawały się po pięciu praniach jedynie na ścierkę, sprawdź, na co zwrócić uwagę!

tekst: Justyna Starzec-Dziuba

Większości z nas patrzy wyłącznie na cenę ubrania i jeśli nie naruszy ona tragicznie domowego budżetu, kupuje je. Warto wiedzieć, że prócz ceny, powinno się jeszcze zwrócić uwagę na materiał, z którego dany ciuszek jest wykonany. Kupując ubrania musimy najpierw zorientować się z jakiego rodzaju włókna jest zrobione. Tu wyróżniamy:

  • włókna naturalne – czyli włókna roślinne i włókna zwierzęce
  • włókna chemiczne – włókna sztuczne, włókna syntetyczne.

 

Wśród wyrobów włókienniczych największym uznaniem cieszą się wyroby wełniane i bawełniane (najlepiej 100 %).

Wełna stanowi doskonały surowiec włókienniczy do wyrobu wysokiej jakości tkanin, dzianin oraz włóknin.

Z kolei odzież z bawełny nie filcuje się, jest wytrzymała, przyjazna dla skóry i odporna na ciepło. Charakteryzuje się absorpcją wilgoci, jest wytrzymała na rozdarcia i przetarcia oraz łatwa w pielęgnacji. Bawełna wykazuje się niewielką elastycznością i dlatego szybko się gniecie. Jest jednak łatwa w prasowaniu. Można ją doskonale farbować i wybielać. Bawełna prawie nie zatrzymuje ciepła i dlatego jej włókna doskonale nadają się do produkcji odzieży letniej. Szczególnie wysoką jakością odznacza się bawełna „czesana” lub „super czesana”, której krótkie włókna usuwane są w procesie wyczesywania. Włókna tej bawełny są szczególnie delikatne i równomierne.

Jakie inne materiały są jeszcze godne uwagi?

Akryl to tkanina syntetyczna często używana w zastępstwie droższej wełny. Pochodzi z USA, a w obiegu komercyjnym pojawiła się w 1947 roku. To ciepły, wytrzymały materiał, który łatwo się układa. Ze względu na właściwość zatrzymywania ciepła, od lat wykorzystywany jest do produkcji swetrów, kurtek, czapek, szalików i rękawic. Często pojawia się również w roli ocieplania zimowych butów. Akryl nie wymaga specjalnej troski i jest wyjątkowo prosty w użytkowaniu. Szybko schnie i nie gniecie się, odpada więc problem prasowania. Wada – kulkuje się i ma właściwości zatrzymywania ciepła.

Poliester czy poliamid – jest popularny, gdyż jego wytworzenie jest tanie. Ten materiał wykorzystywany jest w produkcji bielizny czy odzieży sportowej. Poliester jest tkaniną sztuczną, niezwykle wytrzymałą i łatwą w utrzymaniu. Mocne włókna chemiczne sprawiają, że materiał nie drze się i nie kurczy.

Dzianina ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Robione są z niej na przykład swetry, bluzki damskie, pończochy, rajstopy, skarpety, rękawiczki, szaliki, czapki, bielizna osobista, różnego rodzaju koszulki. Podstawowymi cechami dzianin są: duża elastyczność, rozciągliwość we wszystkich kierunkach, miękkość, przewiewność, mała stabilność wymiarów.

Wiskoza jest pozyskiwana z naturalnych związków, ale jest to włókno sztuczne, składające się głównie z celulozy, wytwarzane przemysłowo. Wiskoza posiada doskonałe higieniczne, antyseptyczne i farbujące właściwości, dzięki którym jej desenie i barwy są niezwykle naturalne. Z wyglądu wiskoza jest podobna do jedwabiu, wełny, płótna lub bawełny, jednak postępować z nią należy o wiele bardziej delikatnie. Włókna wiskozy są zwiewne, miękkie, gładkie, bardzo przyjemne w noszeniu, o niezwykle wyrazistych kolorach. Sukienki i tkaniny w 100% zrobione z wiskozy są idealne na upał – lekkie, przewiewne, nie kleją się do ciała i nie widać na nich plam potu. Niestety łatwo się gniotą mogą się elektryzować i trzeba je prać w szczególny sposób, gdyż na przykład od wirowania mogą się skurczyć lub stracić pierwotna formę.

Jeśli szukasz czegoś, co ma piękny połysk, jest lekkie i ma bardziej zbitą strukturę, niż tkaniny z wiskozy, wybierajmy rzeczy, które zawierają  Acetat, Lyocell ®, Cupro.

Acetat wykorzystuje się na podszewki lub jako mieszankę w materiałach we wzory, dzięki czemu powstają naturalne zmiany tonacji kolorystycznych i zwiewna, lekka tkanina. Są lekkie, mają bardziej zbitą strukturę niż tkaniny z wiskozy, są jednak w takim samym stopniu wytrzymałe i stabilne.

Zwrócmy uwagę także na  to, że odzież wykonana z materiału Lyocell® jest bardzo wytrzymała, nie elektryzuje się i nie zbiega. Lyocell® w połączeniu z poliestrem i bawełną doskonale nadaje się do wyrobu tkanin dżinsowych i koszulek. Włókno  to jest niezwykle miękkie w dotyku i posiada jedwabny połysk.

Oczywiście nie wolno pominąć drogocennego kaszmiru. Jest bardzo miękki, przyjemny dla skóry i odznacza się jedwabistym połyskiem. Zalety ubrań z kaszmiru to wysoki komfort noszenia i elegancki wygląd. Jego miękkie, naturalne włókna zapewniają przyjemne uczucie ciepła. Jest bardzo drogi, ponieważ jest pozyskiwany raz w roku z okrywy włosowej kozy kaszmirowej, poprzez wyczesywanie i wyskubywanie. Ale mimo wszystko warto mieć w szafie chociaż jedno ubranie wykonane z tego materiału! 🙂

Rada. Staraj się nabywać produkty bezszwowe. Są one z reguły nieco mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

Poprzedni artykułOWSIANKA NA ŚNIADANIE
Następny artykułLUXURY DAY DLA KOBIET!
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.