Strona główna DZIEJE SIĘ JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA?

JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA?

0
kleszcz

Spacer po lesie czy popołudnie spędzone w ogrodzie może przynieść nam chwile relaksu, ale w okresie wakacyjnym także coś mniej przyjemnego – ugryzienie kleszcza. Trzeba na nie uważać od kwietnia aż do końca października. Co jednak, jeśli nie uda się przed nimi uchronić? Poradzimy ci, jak usunąć kleszcza.

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz to pasożyt z gromady pajęczaków, spokrewniony z roztoczami. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina pajączka, ale bardzo małych rozmiarów – dorosłe osobniki mają od 2,5 do 4 mm. Jego ciało to przede wszystkim główka, uzbrojona w ząbki przystosowane do wgryzania się w skórę ofiary, i odwłok, który rośnie wraz z upajaniem się naszą krwią.

Kleszcz – objawy

Teraz już wiesz, czego szukać. Ponieważ ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, po powrocie z zalesionego miejsca dokładnie obejrzyj całe ciało. Kleszcz może znajdować się wszędzie, ale najbardziej lubi wczepiać się w skórę głowy, pachwiny, czy zgięcia kolan i łokci.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli na swoim ciele znalazłaś kleszcza, zachowaj spokój. Dokładnie obejrzyj intruza i jeśli widzisz jego główkę, spróbuj usunąć go sama. Obecnie w aptekach dostępne są specjalne karty, długopisy, przyssawki, czy lassa, które mają ułatwić wyciągnięcie kleszcza w domowym zaciszu. Gdyby jednak pasożyt zagnieździł się głębiej, idź do lekarza. Pamiętaj, na jego usunięcie masz maksymalnie 12 godzin, później intruz zaczyna infekować twoje ciało.

Usuwanie kleszcza pęsetą

To najpopularniejszy sposób usuwania kleszcza. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak zrobić to dokładnie i bezpiecznie krok po kroku.

  • Kleszcza nie próbuj zgnieść, wycisnąć, zdrapać paznokciami, wydłubać igłą, czy wyrwać pęsetą do brwi. Weź tę specjalną, płaską, kupioną w aptece i trzymając ją równolegle, uchwyć kleszcza jak najbliżej skóry – tak by złapać jego główkę. Chwytając jedynie za odwłok, wyrwiesz go pozostawiając główkę na miejscu, co może prowadzić do powikłań.
  • Delikatnie, ale stanowczo, pociągnij kleszcza ku górze. Nie wykręcaj! W taki sposób jego główka także może pozostać pod skórą.
  • Jeśli kleszcz po usunięciu rusza się, możesz założyć, że wyciągnęłaś go w całości. Wtedy zabij go i spuść w toalecie. Miejsce po ukąszeniu przetrzyj spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną. Umyj ręce. Rankę ponownie obejrzyj, by upewnić się, że nie pozostały w niej żadne części główki. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, najlepiej idź do lekarza, który jeszcze raz dokładnie ją sprawdzi.
  • Sprawdzaj miejsce po ukąszeniu codziennie przez najbliższych kilka tygodni. Jeśli pojawia się wokół niego rumiana otoczka, czy obrzęk, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. To pierwszy objaw boreliozy.
  • Oto najbezpieczniejszy sposób na to, jak usunąć kleszcza u człowieka. Uwaga! Wbrew starym domowym sposobom kleszcza nie wolno przypalać, nacierać tłuszczem, czy alkoholem, pokrywać lakierem do paznokci, lub benzyną. Po tego typu zabiegach kleszcz co prawda zdechnie, ale tuż przed tym wydali do naszego organizmu zgromadzony w sobie materiał zakaźny.

Jeśli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, obawiasz się, że zostałaś zakażona, wyjętego z ciała kleszcza możesz przesłać do laboratorium. Specjaliści sprawdzą tam, czy pasożyt, który cię zaatakował, przenosił niebezpieczne choroby. Jakie? Sprawdź.

Kleszcze – choroby

Według specjalistów, w Polsce około 15 % kleszczy jest nosicielami chorób. Do najczęstszych z nich należy borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu i anaplazmoza. Poznaj ich objawy.

Borelioza

Choroba atakuje tkankę łączną, mięśniową i sercową. Nie ma na nią szczepionki. Leczy się ją antybiotykami, od kilku tygodni do ponad roku, w zależności od stadium, w którym choroba została zdiagnozowana.

Borelioza – objawy:

  • rumień, tak zwany wędrujący, który pojawia się od kilku do kilkudziesięciu dni po ukąszeniu kleszcza. Początkowo to mała czerwona plamka, ale szybko się powiększa. Rumień w środku jest jaśniejszy, na obrębach bardziej intensywny w kolorze. Raczej nie swędzi. Pamiętaj jednak, że brak czerwonej skazy nie musi oznaczać, że jesteś zdrowa. U ponad połowy chorych rumień wcale się nie pojawia. W początkowej fazie choroby mogą jednak wystąpić także objawy podobne grypie. Po tym możesz poznać, co się dzieje. Jeśli nie poddasz się leczeniu antybiotykowemu, choroba przejdzie w ostrzejszą fazę;
  • poważne zmiany zapalne stawów, serca, czy układu nerwowego, które pojawiają się po kilku miesiącach od zakażenia. To już poważne stadium, które może przejść w przewlekłe zapalenie mózgu i opon mózgowych, prowadzące nawet śmierci;
  • przewlekłe dolegliwości, które pojawiają się po roku od zakażenia. To między innymi ciągła gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, mięśni. Chory może też mieć problemy z widzeniem i mówieniem, cierpieć na paraliż mięśni twarzy, czy mocne zawroty głowy.

Kleszczowe zapalenie mózgu

To choroba centralnego układu nerwowego, poważniejsza niż borelioza, bo jej leczenie może trwać nawet rok i jest możliwe jedynie w szpitalu. Na tę chorobę można się jednak zaszczepić. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś, poznaj objawy.

Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy:

  • wysoka gorączka, zmęczenie, bóle głowy, pleców i kończyn, kaszel, katar – to objawy pojawiające się do dwóch tygodni od zakażenia;
  • brak apetytu, mdłości, wymioty, omdlenia – te objawy pojawiają się zwykle w kolejnej fazie choroby.

Anaplazmoza

To rzadziej niż powyższe diagnozowana w Polsce choroba. W większości przypadków przebiega ona bezobjawowo, dlatego jest bardzo groźna. Może doprowadzić do powikłań, niewydolności krążenia, czy tej wielonarządowej, których skutkiem jest nawet śmierć.

Anaplazmoza – objawy:

– gorączka, bóle głowy mięśni i stawów, nadmierne pocenie się, kaszel.

Preparaty na kleszcze

By nie powtórzyć ryzyka ugryzienia kleszcza, warto się zabezpieczyć. Na rynku znajdziesz teraz wiele produktów, które są dostępne w aptekach bez recepty. To pudry, kremy, żele, produkty w sprayu, czy aerozolu. Najbardziej skuteczne są jednak kremy, bo po prostu działają najdłużej – nawet przez kilka godzin utrzymując odstraszający kleszcze zapach.