Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE ŁADNE ZĘBY ODMŁADZAJĄ

ŁADNE ZĘBY ODMŁADZAJĄ

0

Wizyta u dentysty to niedoceniany zabieg… odmładzający i upiększający. Na jakie zabiegi stomatologii estetycznej warto się wybrać i na jakie efekty można liczyć –  radzi Katarzyna Moreno, stomatolog z warszawskiej kliniki estetycznej ortodoncji i i implantologii Soldent. To pierwszy z serii jej artykułów nt. pięknych zębów. Zapraszamy!

 

Nasz ekspert:

Katarzyna Moreno, lekarz specjalizujący się w stomatologii estetycznej, ukierunkowany na lecznie zachowawczo-protetyczne i ortodoncję. Przyjmuje pacjentów także w języku angielskim i hiszpańskim.

Katarzyna Moreno, ortodonta, stomatolog

 

Kompleksowe podejście

Wizyty u dentysty powoli przestały kojarzyć się z dawnymi czasami, kiedy wiązały się z bólem i strachem. Leczenie stało się miłe i przyjemne. Stomatolodzy coraz częściej nie tylko leczą. Często poprawa wygladu naszych zębów jest tym samym, czym wizyta w salonie piękności dla kobiety, bo polepsza samopoczucie! Jest bowiem także leczeniem estetycznym. Wizyty mają na celu poprawienie estetyki naszych zębów i twarzy. Coraz więcej osób decyduje się na zabiegi prostowania czy wybielania zębów – niezależnie od wieku. Mitem jest, że zęby można prostować tylko u młodych ludzi – coraz częściej do naszej kliniki trafiają kobiety w wieku 40-50 lat, świadome siebie, chętne zmienić swój wizerunek, które decydują się na założenie aparatu ortodontycznego, chcąc często radykalnej i kompleksowej zmiany w wygladzie swoich zębów. Zwykle chcą z zębami zrobić wszystko i od razu, choć wiele zabiegów trzeba rozłożyć w czasie (np. najpierw wyczyścić, wyleczyć, wyprostować, potem wybielić).

Śmiejąca się dziewczyna

Dental spa

To najnowszy trend w medycynie i stomatologii. Co to jest? To innymi słowy zintegrowanie zabiegów z dwóch dziedzin: medycyny estetycznej (np. botox, kwas hialuronowy) i stomatologii. Wielu dentystów szkoli się np. z wstrzykiwania botoksu i takie usługi oferuje podczas typowych zabiegów. Myślę, że to jest przyszłość stomatologii – kompleksowe łączenie zabiegów stomatologicznych, upiększających i odmładzających. Trzeba też przyznać, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna dla ogólnego wyglądu i zdrowia całego organizmu jest kondycja naszych zębów. Co można z nimi zrobić, aby poprawić wygląd?

Prostowanie zębów

  • Może dać niesamowite efekty w poprawie kształtu i ułożenia zębów, ale i w wyglądzie całej twarzy – rysy często łagodnieją, a buzia wysmukla się.
  • Osobym dorosłym polecamy tzw. aparaty lingwalne (językowe) – te estetyczne aparaty zakładane są od wewnętrznej powierzchni zębów (od podniebienia i języka). Jest to idealne rozwiązanie dla osób niewyobrażających sobie noszego widocznego aparatu, gdyż ten aparat jest dyskretny i niezauważalny przed innych.
  • Na rynku stomatologicznych jest szeroki wybór aparatów z tradycyjnymi zamkami metalowymi oraz przezroczystymi, które są prawie w ogóle niewidoczne.
  • Nosząc taki aparat, na efekt będziesz musiała poczekać ok. 1,5-2 lat. Ale naprawdę warto!
  • U dorosłych nie stosuje się natomiast aparatów noszonych tylko na noc (wyjmowanych) – nie dają pożądanych efektów. Już wkrótce bardziej szczegółowo o prostowaniu zębów!

Ważna: profilaktyka

Stomatolodzy kładą bardzo duży nacisk na profilaktyczne działania, mające na celu poprawe higieny jamy ustnej, a nie tylko leczenie zębów. W gabinecie bardzo popularnym zabiegiem jest czyszczenie zębów polegające na usunięciu kamienia nazębnego i osadu spowodowanego jedzeniem i piciem barwiących napojów. Zabieg jest ten już tak powszechny i efektowny, że zależnie od stanu zębów wykonuje się go 1-2 razy do roku.

Wybielanie zębów

  • Zabieg wybielania zębów jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa zębów. Jest to procedura przebadana klinicznie, a zabieg nie jest bolesny. Zdarza się, że u bardziej wrażliwych osób zabieg może nie należeć do najprzyjemniejszych, ale efekt jest niesamowity i długotrwały! Zęby po wybieleniu są naprawdę białe, a twarz dzięki temu wygląda młodo.
  • Istnieją dwie metody wybielania zębów: jednoseansowa (Beyond, Brite Smile) oraz tzw. metoda nakładkowa Nite White (na specjalnie przygotowane przez stomatologa nakładki na noc nakłada się samodzielnie w domu specjalny żel wybielający).
  • Osobiście zdecydowanie preferuje metodę jednorazową, wykonywaną w gabinecie pod kontolą lekarza – zabieg trwa niecałą godzinę. Metoda ta daję większą kontrolę nad procesem wybielania, a stopień rozjaśnienia zębów można regulować podczas wizyty. Białe zęby w godzinę to niewątpliwie zaleta tej metody. Istnieje oczywiście szereg przeciwwskazań do zabiegu, ale o tym i szerzej o metodach wybielania opowiem w kolejnym artykule.
wybielanie zębówwybielanie zębów
Zęby przed wybielaniemZęby po wybielaniu

Więcej informacji na stronie kliniki: www.soldent.pl

Jak myć prawidłowo zęby?
 

  • Prawidłowo wyszczotkowane zęby zależą od wielu czynników. Oprócz wyboru szczotki i pasty (a z moich obserwacji wynika, że większość pacjentów używa nieodpowiedniej dla siebie pasty) ważny jest czas mycia! I o tym szczególnie pamiętajmy!
  • Wybór odpowiedniej metody szczotkowania powinien być odpowiednio dostosowany do pacjenta i zależy także od tego, czy nie mamy problemów z dziąsłami.
  • Osobiście preferuję zwykłą szczoteczkę (a nie elektryczną), bo daje mi lepszą kontrolę nad siłą nacisku i ruchami. Jednak dobór odpowiedniej szczoteczki jest sprawą bardzo indywidualną, podobnie jak sposób szczotkowania zębów. Dlatego dobrze jest zapytać lekarza o poradę podczas wizyty.
  • Dbając o higienę jamy ustnej nie zapominajmy o myciu języka, użyciu nitki dentystycznej czy zastosowaniu płukanki. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór artykułów do czyszczenia, z chęcią podzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych dostępnych środków i przedstawię te, które naprawdę działają.
  • Zęby myjemy po każdym posiłku (moim pacjentkom polecam i często podrzucam do kosmetyczki minipasty i szczoteczki do zębów, które oprócz pudru i szminki powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdej dbającej o siebie kobiety – zwłaszcza, gdy nosi się aparat).
  •