91% mam deklaruje, że podczas zakupów stara się unikać produktów zawierających substancje konserwujące, choć badania pokazują, że w momencie zakupu różnie to bywa z czytaniem etykiek i sprawdzaniem zawartości produktu. Zwłaszcza gdy do czynienia mamy z wodami smakowymi. Dowiedz się, czym są konserwanty, jak działają na organizm i co latem kupować dziecku do picia, aby ich uniknąć.
Badanie wśród mam
Badanie przeprowadzone w kwietniu 2014 roku przez Instytut Millward Brown, na zlecenie marki Kubuś Waterrr, wykazało, że aż 98% mam uważa produkty spożywcze zawierające konserwanty za niezdrowe, a 91% badanych deklaruje, że stara się ich unikać podczas codziennych zakupów. Kobiety w większym stopniu zwracają uwagę na dodatek konserwantów, gdy wybierają produkt dla dzieci, niż kiedy kupują go dla siebie lub całej rodziny.
Co zaskakujące, konserwanty, które zostały wcześniej uznane przez badane mamy za niezdrowe, niestety są jednocześnie przez nie w dużym stopniu akceptowane. Aż 53% respondentek zadeklarowało, że kupiłoby dziecku zawierające je produkty. Z kolei dodatki, takie jak sztuczne substancje słodzące i sztuczne barwniki w produktach spożywczych akceptuje odpowiednio tylko 30% i 36% badanych. Z czego więc wynika różnica w podejściu do tej kwestii? „Mamy nie mają świadomości, w jaki sposób działają konserwanty, gdyż o nich mówi się znacznie rzadziej w mediach. Na ten niepokojący wynik wpływa także fakt, że pytania zadaliśmy kobietom posiadającym dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Jest to okres, kiedy rodzice zmniejszają kontrolę nad tym, co jedzą i piją ich pociechy, w porównaniu do czasu, gdy dzieci były bardzo małe.” – komentuje Łukasz Bielewicz z Instytutu Badawczego Millward Brown.
Badanie pokazało również, że aż 88% badanych matek sprawdza skład produktów. Zdecydowana większość mam deklaruje, że unika produktów z konserwantami i wie, że mogą one negatywnie wpływać na zdrowie ich bliskich. Jednak deklaracje mam nie znajdują odzwierciedlenia podczas wizyty w sklepie. Tylko 44% respondentek potwierdziło, iż faktycznie zapoznało się ze składnikami ostatnio kupionej wody smakowej. Oznacza to, że mamy sięgając w sklepie po wodę smakową dla swojego dziecka, swojej rodziny czy dla siebie nie wiedzą, jaki jest jej skład i często, pomimo wcześniejszych deklaracji, wybierają produkty z konserwantami.
„Z dużą różnicą pomiędzy deklaracjami a rzeczywistością spotykamy się w wielu badaniach, szczególnie tych dotyczących żywności, czy zdrowego trybu życia. W kwestiach odżywiania większość badanych zawsze wyraża chęć zadbania o zdrowie, pilnowania właściwej diety. Niestety są to tylko deklaracje. W życiu codziennym robimy zakupy w pośpiechu i niestety bez zastanowienia się nad ich składem.” – komentuje dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.
Jak pokazują wyniki opisanych badań, mamy nie chcą kupować produktów zawierających konserwanty, jednak prawie połowa z nich nie szuka ich w składzie. Ta sytuacja powinna zwrócić naszą uwagę, bo świadczy o tym, że wiedza w zakresie konserwantów w produktach spożywczych i w wodach smakowych jest wciąż niewystarczająca.
Substancje konserwujące w wodach smakowych
Wody smakowe konsumenci odruchowo utożsamiają wyłącznie z naturalnymi składnikami, a które jednak w zdecydowanej większości zawierają substancje konserwujące. Do najczęściej stosowanych konserwantów w produkcji napojów należą: sorbinian potasu E202, który niszczy grzyby, drożdże i pleśnie. Może mieć działanie alergogenne. Innym, często wykorzystanym konserwantem jest benzoesan sodu E211, który w dużych dawkach może podrażniać błonę śluzową żołądka, wykazuje także działanie alergogenne.
Ważną część badania wykonanego przez Millward Brown stanowiła analiza zawartości konserwantów w paru popularnych wodach smakowych dostępnych na polskim rynku. Analiza została przeprowadzona na podstawie etykiet produktów. Wyniki pokazały, że pięć z siedmiu wód smakowych poddanych analizie, zawierało konserwanty. W składach dwóch pozostałych nie było konserwantów. Jedną z tych wód smakowych okazał się Kubuś Waterrr, który oprócz braku konserwantów zawiera naturalny sok owocowy. Na etykiecie produktu dodatkowo można znaleźć specjalny znak, który informuje konsumentów o tym, że Kubuś Waterrr nie zawiera żadnych konserwantów.
Czym są konserwanty?
Konserwanty przedłużają przydatność i trwałość produktów spożywczych. Niestety część z nich może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego warto ograniczyć ich spożywanie. Konserwanty dodawane do produktów spożywczych znajdują się na tzw. Liście E, na pozycjach od E200 do E299 przygotowywanej przez Komitet Naukowy Technologii Żywności Unii Europejskiej. Odpowiednie oznaczenia znajdziemy na etykietach produktów.
Substancje konserwujące to związki chemiczne lub mieszaniny związków stosowane, aby spowolnić proces psucia się artykułów żywnościowych na skutek rozwoju mikroorganizmów. Konserwanty zapobiegają także wszelkim zmianom smaku, zapachu czy wyglądu produktu spożywczego. Istnieje wiele sposobów konserwacji produktów spożywczych. Dzielimy je na naturalne, tj.: wędzenie, suszenie oraz pasteryzacja i syntetyczne, do których właśnie używa się sztucznych substancji konserwujących. Ten drugi sposób jest często stosowany w przemyśle spożywczym.
Wszystkie konserwanty stosowane w produktach spożywczych ocenia się pod względem bezpieczeństwa ich użycia. Kontrolą i znakowaniem środków konserwujących zajmuje się obecnie wiele instytucji: Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Parlament Europejski, Komisja i Rada Europejska. Tematem bezpieczeństwa konserwantów zajmuje się także Komisja Zrzeszająca Ekspertów z Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Aktualne informacje o substancjach stosowanych w przemyśle spożywczym znajdują się w Monitorze Polskim: Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej.
Wpływ konserwantów na organizm człowieka
Substancje konserwujące mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka, więc w naszej diecie powinna obowiązywać jedna, ważna reguła – im mniej substancji konserwujących zawartych w produktach, które spożywamy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że konserwanty mogą mieć działanie rakotwórcze, wywoływać reakcje uczulające: mogą powodować problemy gastryczne, nasilać problemy astmatyczne czy powodować wysypkę. Niektóre konserwanty mogą niszczyć witaminy z grupy B. Jeśli więc mamy wybór – unikajmy produktów zawierających konserwanty, które mogą być opisane jako substancje chemiczne lub jako E – od E200 do E299.
Konserwanty znajdziemy też w produktach spożywczych, takich jak dżemy, wędliny czy sery. Wędliny w wielu przypadkach zawierają azotan potasu E250, który ma zabezpieczać w procesie peklowania przed zatruciami pokarmowymi spowodowanymi groźną bakterią Clostridium botulinum. Z peklowaniem wiąże się ryzyko tworzenia rakotwórczych nitrozoamin z azotynów i amin. W serach znajdziemy azotan sodu E251, konserwant, który przy wysokich stężeniach może reagować z hemoglobiną tworząc methemoglobinę i tym samym utrudniać transport tlenu we krwi. Szczególnie niebezpieczny jest dla małych dzieci.
Kubuś Waterrr – woda smakowa bez konserwantów
Kubuś Waterrr zawiera naturalny sok owocowy, dzięki któremu napój ma wspaniały smak i zapewnia orzeźwienie zarówno małym, jak i dużym konsumentom. Wygodne plastikowe opakowanie pozwala zabrać ją praktycznie wszędzie: do szkoły, na trening czy wakacyjny wyjazd.
Kubuś Waterrr to jedna z niewielu wód smakowych dostępnych na polskim rynku, która nie zawiera żadnych substancji konserwujących, mogących negatywnie wpłynąć na zdrowie dzieci i dorosłych. Aby zachować długi okres przydatności do spożycia, Kubuś Waterrr został poddany procesowi pasteryzacji. Na etykiecie produktu można znaleźć specjalny znak, który dodatkowo informuje, że Kubuś Waterrr nie zawiera konserwantów, co wyróżnia go na rynku.
Woda smakowa Kubuś Waterrr jest przeznaczona dla dzieci, ale z pewnością przypadnie do gustu mamie, tacie i innym członkom rodziny, ponieważ dostępna jest w czterech pysznych smakach: orzeźwiającym smaku cytrynowym, soczystym malinowym, smaku zielonego jabłka i ulubionym przez dzieci – truskawkowym. Oprócz wspaniałego smaku, Kubuś Waterrr, dobrze i skutecznie gasi pragnienie oraz nawadnia organizm. Co ważne dla współczesnej, zabieganej mamy, Kubuś Waterrr dostępny jest w dwóch pojemnościach. Wygodne opakowanie 0,5 l z korkiem niekapkiem pozwoli na zapakowanie produktu do szkolnego plecaka. Kubusia Waterrr kupimy także w butelce o pojemności 1,5 l, która sprawdzi się idealnie, na przykład podczas rodzinnych spotkań.
Ceny: 0,5 l – ok. 2,29 zł, 1,5 l – ok. 3 zł.