Strona główna MODA KOLAŻE I STYLIZACJE MODOWA REWOLUCJA XX WIEKU

MODOWA REWOLUCJA XX WIEKU

0

Jak to się stało, że kobiety zaczęły nosić spodnie, a niewygodny gorset zastąpiły bistonoszem? Na podstawie książki „100 idei, które zmieniły modę”, autorstwa Harriet Worsley, przedstawiamy wam najciekawsze fakty z rewolucji modowej XX wieku!

tekst: Ilona Choroszy

100 idei które zmieniły modęXX wiek dla kobiet był zdecydowanie przełomowy. Zyskałyśmy prawa głosu, stałyśmy się bardziej dostrzegane i doceniane. Zmiany te musiały zaowocować nie tylko zmianą kulturową, ale również modową! Tak właśnie do przysłowiowego lamusa poszły sztywne, niewygodne gorsety, a na pierwszy plan wyszły, dotychczas noszone tylko przez mężczyzn, spodnie.

okładka książki Harietty Worsley – „100 idei, które zmieniły modę”

Zniekształconym figurom mówimy nie!

W świecie mody rok 1906 był przełomowy. Francuski projektant mody, Paul Poiret, zaproponował sukienkę z wstążką zaznaczającą linię biustu i spływającą aż do samej ziemii. Eksponowanie wciętej talii stało się wtedy passé, dzięki czemu kobiety nareszcie mogły zacząć swobodnie oddychać. Jednak dopiero po I Wojnie Światowej gorsety odeszły całkowicie w zapomnienie, a zastąpiły je biustonosze.

Spodnie również dla kobiet

W 1909 roku to właśnie Paul Poiret zaprojektował szerokie spodnie związane w kostce, zwane haremkami. Jednak to Coco Chane, ikona mody, w latach 20. wypromowała je, pokazując się w eleganckich, żeglarskich spodniach. Z założenia jej stylizacja miała być wygodna, modna i odpowiednia na wypad do nadmorskiego kurortu.

100 idei które zmieniły modę

Po lewej: Marlene Dietrich, lata 40. Dietrich wywoływała skandale, otwarcie mówiąc o swojej biseksualności i wychodząc w garniturach na ulicę. Po prawej: Bianca Jagger wygląda elegancko i wyszukanie w trzyczęściowym męskim garniturze, 1972.

Rok 1930 to kolejny krok w rewolucji kobiecej mody. Gwiazda Hollywood, Marlena Dietrich, w filmie „Marocco” wystąpiła w… białym garniturze! Wywołała tą kreacją wiele sensacji, gdyż mimo męskiego stroju wyglądała tajemniczo i wciąż kobieco. Marlena stała się wzorem dla wielu kobiet, jednak taki strój nadal przez lata w opinii społeczeństwa był gorszący. Dopiero lata 60. otworzorzyły paniom możliwość swobodnego noszenia spodni. Ich rawdziwa era rozpoczęła się w 1966 roku, dzięki projektowi garnituru dla kobiet Yves Saint Laurent – Le Smoking. Spodnie z wyższą talią, żakiet oraz jedwabna bluzka stały się ponadczasowym hitem modowym. 

Biżuteria, ale tylko sztuczna

Również w tej dziedzine rewolucjonistą był znany już nam projektant – Poiret. To właśnie sztuczna biżuteria stanowiła uzupelnienie jego kolekcji. Klasyczny dodatek, jakim jest sznur sztucznych pereł, wprowadził nie kto inny, jak Coco Chanel.

coco_chanelNic tak nie sprawdza się na wielkie wyjścia, jak klasyczna mała czarna w zestawieniu ze sznurem pereł. Czyż nie? Proste i ponadczasowe. Trend na sztuczną biżuterię stał się prawdziwym must-have lat 30., obecnie również nie wyobrażamy sobie ubioru bez tego typu dodatków.

Moda zmieniała się przez wieki, jednak była i jest ważna dla każdej kobiety. Ogromne, sztuczne peruki w oświeceniu, stelarze powiększające biodra w rokoko czy ciasne gorsety w XIX wieku były zdecydowanie niewygodne, ale łączyło je jedno – sprawiały, że kobieta stawała się modna. Współcześnie oprócz tego, że możemy być trendy, to również cieszymy się wygodą. A wszystko to zawdzięczamy rewolucji modowej!

Coco Chanel zaskoczyła wszystkich, projektując sznury pereł i bogato zdobione, wysadzane kamieniami krzyże, które nie udawały naturalnej biżuterii, i nosząc je w połączeniu nie ze strojem wieczorowym, ale dziennym.