Mrówki to kłopotliwy problem pojawiający się w niektórych domach wraz z nadejściem wiosny. Szukając pożywienia i najkrótszych ścieżek, mrówki „wpadają” do nas jak nieproszeni goście. Eliminowanie pojedynczych osobników nie pomaga, trzeba więc działać kompleksowo i skutecznie. Oto sprawdzone sposoby na mrówki w domu.
To przybyłe z ciepłych krajów brązowe mrówki faraona najczęściej utrudniają nam życie. By przetrwać w polskim klimacie, zakładają gniazda w budynkach, głównie w szczelinach drewnianych elementów np. podłóg, mocno je przy tym niszcząc. Atak mrówki faraonki oznacza, że w mieszkaniu znajduje się łatwo dostępne dla nich pożywienie, na przykład rozsypany cukier, czy okruchy chleba.
Czarne mrówki w domu to dużo rzadszy i nieszkodliwy przypadek. Najczęściej ich wizyty są krótkie, bo gniazda zakładają poza domami.
Co na mrówki w domu?
W sklepach znajdują się różne środki na mrówki. Wśród nich możemy znaleźć chemiczny proszek na mrówki, który rozsypuje się na trasie ich wędrówek. Dostępna jest także płytka na mrówki, niedroga i działająca w jednym pomieszczeniu nawet do trzech miesięcy.
Uwaga! Skuteczny, ale wymagający wielkiej ostrożności, bo szkodliwy także dla ludzi i zwierząt, środek na mrówki to także boraks, biały minerał używany podczas lutowania. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozostawiać przez kilka dni w odpowiednim miejscu. Trutka przenoszona do mrowiska niszczy całą kolonię. Podobnie działa chińska kreda.
Kupiony w sklepie preparat na mrówki zabija owady. Istnieją jednak mniej inwazyjne, domowe sposoby na mrówki. Ich zaletą jest to, że jedynie odstraszają intruzów, którzy przenoszą się w inne miejsce.
Jak wytępić mrówki w domu – sposoby:
– działające na trasie wędrówki mrówek: sok z cytryny, sól, pieprz, cynamon, proszek do pieczenia, mięta, liście pomidora, pietruszka, lawenda, majeranek, kawa, wrotycz, papryka w proszku;
– działające w miejscach, z których wychodzą mrówki: ocet, wazelina, woda z płynem do naczyń w proporcji 3:1;
– najlepsze, gdy owady dostały się do mebli: stara, spleśniała cytryna.
Mrówki w domu – zwalczanie
Zanim zaczniesz działać:
– sprawdź, przez które szczeliny mrówki przedostają się do domu i załataj je;
– usuń z blatów i stołów jedzenie, zapakuj je w próżniowe pojemniki, resztę przechowuj w lodówce;
– umyj wszystkie naczynia i wynieś śmieci.
Teraz już wiesz, jak pozbyć się mrówek. Powodzenia!