Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko o mydle, to możesz się zdziwić! 😉 Przeczytaj wywiad z ekspertem marki Barwa, Karoliną Wójcik, która zdradza wszystkie jego sekrety!
Kiedy powstało mydło, kto je wymyślił?
na zdjęciu Karolina Wójcik (ekspert marki Barwa) w trakcie prezentacji produkcji mydeł
Karolina Wójcik Wynalazcami mydła byli Fenicjanie. Do jego produkcji wykorzystywali rośliny wydzielające pianę, które mieszali z tłuszczami zwierzęcymi. Fenicjanie byli żeglarzami i kupcami dlatego szybko rozpowszechnili swój wynalazek po całym starożytnym świecie. Pierwsze mydlarnie w Polsce powstały już w XIV wieku, ale dopiero w XIX wieku mydło stało się przedmiotem powszechnego użytku.
Czym się różnią obecne mydła od tych, które były kiedyś?
Karolina Wójcik Generalnie kiedyś tworzyło się mydła głównie na bazie tłuszczów zwierzęcych, teraz odchodzi się od nich na rzecz tłuszczu roślinnego.
Jakie są rodzaje mydeł? Jakie jest zastosowanie każdego rodzaju?
Karolina Wójcik Jest wiele podziałów kostek myjących. Jednym z nich jest podział na 3 grupy. Pierwsza to mydła będące solami sodowymi lub potasowymi kwasów tłuszczowych – wytwarza się je przez zmydlenie tłuszczu. Mydła możemy wytwarzać z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. W przeciwieństwie do wielu firm, Barwa do produkcji mydeł używa wyłącznie wysokiej jakości tłuszczu roślinnego, jakim jest olej palmowy z Indonezji. Nie stosujemy składników zwierzęcych, jakimi niestety są najczęściej łój wołowy i smalec wieprzowy. Druga grupa to sundety, ale to coś innego niż mydło. Jest to kostka myjąca stworzona prawie wyłącznie z syntetycznych detergentów oraz mniej niż 10% mydła. Ma owszem niższe pH, ale przez to często wymaga dodawania do niej konserwantów. Najprościej ujmując jest to żel pod prysznic w kostce. I ostatnia grupa, czyli combo. To połączenie mydła z niewielką ilością detergentów. Jeśli dodamy do nich jeszcze dużą ilość gliceryny, cukru i alkoholu uzyskamy dekoracyjne, przeźroczyste mydła glicerynowe, znane z mydlarni.
kostka mydła (fot. Barwa)
A jak dokładnie wygląda proces produkcji mydeł marki Barwa?
Karolina Wójcik Proces produkcji klasycznego mydła rozpoczyna się właśnie od zmydlenia oleju palmowego i wiórkowania. Mydło w postaci wiórek przypływa do nas z Indonezji. Następnie z silosów mydło przesypywane jest do zbiornika, w którym dozowane są do niego dodatki uszlachetniające, takie jak różnego rodzaju masła, olejki, ekstrakty i kompozycje zapachowe. Dodatki są z mydłem dokładnie mieszane. Następnie transportuje się je na walcarkę, która bardzo dokładnie mydło uciera. Mydło przybiera postać płatków, które przemieszczają się do pelotezy, w której podgrzewane zostają do 60°C, aby mydło stało się bardziej plastyczne. Kolejnym etapem jest przeciśnięcie mydła przez odpowiedni ustnik, który nadaje mu kształt długiego pasa. Następnie 28 noży kroi mydło na równej wielkości prostokąty, które są formowane i stemplowane w pożądane przez nas kostki za pomocą schłodzonych do -15°C sztanc. Sztanca jest bardzo precyzyjna, kostki odważane są z dokładnością do 1 grama. Następnie mydło przesuwane jest do etykieciarki, która w pierwszej kolejności zawija kostkę w antybakteryjny papier przekładkowy, a później w etykietę na której nadrukowywana jest data ważności i numer partii. Zapakowane kostki transportowane są do kartonów.
Jaki wpływ na jakość mydeł ma olej z ziaren palmowca, baza mydeł marki Barwa?
Karolina Wójcik Mydła stworzone na bazie oleju palmowego doskonale się pienią, są twarde i nie ulegają rozmiękaniu i pękaniu w trakcie użytkowania. Są śnieżnobiałe, przez co nie wymagają stosowania barwników w celu uzyskania białej kostki.
Czy w domowych warunkach można stworzyć mydło. Jeśli tak, jak to wygląda?
Karolina Wójcik W warunkach domowych nie można wyprodukować identycznego mydła, jakie znajdziemy w sklepie. W internecie są jednak dostępne różne przepisy na domowe mydła. Do wykonania najprostszego potrzebujemy NaOH, wodę i olej. Jeśli chcemy, aby mydło pachniało, dodajemy do niego jeszcze olejki eteryczne. Nie jest to skomplikowany proces, jednak wymaga ostrożności i znajomości podstaw chemii.
Mydło Różane Barwy Harmonii (Barwa, ok. 8 zł/200 g)
Jaki jest maksymalny termin przydatności mydła? Czy to prawda, że mydło zawsze będzie dobre?
Karolina Wójcik Firma Barwa gwaratuje termin przydatności na 2 albo 3 lata. Ogólnie mydło się raczej nie psuje, zawsze będzie się pieniło i myło, ale mogą w nim zjełczeć olejki, może ulotnić się kompozycja zapachowa i składniki aktywne. Poza tym na pewno wyschnie.
Czy to prawda, że mydło wysusza skórę?
Karolina Wójcik Pogląd o wysuszających właściwościach mydeł wynika z ich wyższego pH. Trzeba jednak pamiętać, że zanieczyszczenia na naszej skórze to głownie łój, pot, złuszczony naskórek i bakterie – właśnie z takim rodzajem brudu mydło, ze względu na swoje pH i właściwości myjące, doskonale sobie radzi. Obecnie w celu zwiększenia łagodności mydeł dodaje się do nich dodatki uszlachetniające: masła, olejki i ekstrakty. Są zwolennicy, jak i przeciwnicy stosowania mydła w kostce, ale należy się zastanowić, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze. Chcemy zmyć ze skóry zanieczyszczenia mydłem, aby skóra była czysta wolna od bakterii i potu czy, jak obiecują producenci żeli pod prysznic, natłuścić, odżywić, zregenerować, zaperfumować… Chyba zapomnieliśmy o myciu! Czy to wszystko nie brzmi zbyt marketingowo? Jeśli coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego.
Jakie mydła wybierać do skóry suchej, jakie do wrażliwej, a jakie do trądzikowej?
Karolina Wójcik Do skóry suchej najlepiej stosować delikatne mydełka dla niemowląt lub wybierać mydła z dodatkiem składników natłuszczających i nawilżających, jak np. masło shea. W przypadku skóry wrażliwej wato sięgać po kostki bez alergenów, barwników i ekstraktów roślinnych, a najlepiej po mydło szare. Do skóry tłustej i trądzikowej najlepsze będzie mydło ze składnikami antybakteryjnymi, jak np. siarka czy z prebiotyki.
Czy i jakie mydła wybierać do mycia małych dzieci? Od kiedy można myć dziecko mydłem?
Bebi delikatne mydełko toaletowe dla niemowląt i dzieci (Barwa, 1,50 zł/100 g)
Karolina Wójcik Dla dzieci i niemowląt najlepiej wybierać najłagodniejsze mydełka, bez alergenów i barwników. Na rynku dostępne są mydła dla niemowląt od pierwszych dni życia. Takim produktem jest na przykład mydełko Bebi, które doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt a także u osób dorosłych o skórze szczególnie wrażliwej i skłonnej do alergii. Ekstrakt z kwiatu rumianku skutecznie łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Mydełko zawiera wazelinę, dzięki czemu nie wysusza skóry lecz tworzy film ochronny, natłuszczając ją i silnie nawilżając. Właściwości produktu potwierdziły testy dermatologicznie i klinicznie. Mydełko zostało stworzone na naturalnej bazie roślinnej bez składników pochodzenia zwierzęcego, sztucznych barwników ani konserwantów. Produkt nie był testowany na zwierzętach.
Jak często można używać mydła?
Karolina Wójcik Jak wiadomo, również z myciem nie wolno przesadzać. Ciągłe i zbyt częste odłuszczanie skóry powoduje jej nadmierne przesuszenie, zmywany jest płaszcz tłuszczowy, skóra staje się bardziej wrażliwa. Mydło najlepiej stosować raz dziennie i po każdym myciu pamiętać o stosowaniu balsamu, olejku czy mleczka do ciała.
Czy można prać w mydle?
Karolina Wójcik Mydło doskonale nadaje się do prania. Szare mydła lub płatki mydlane sprawdzą się w praniu odzieży alergików lub niemowląt, podobno można je stosować bezpiecznie w przypadku prania odzieży termoaktywnej, do której nie zaleca się stosowania proszków i płynów do płukania. Mydło stosowane jest również często do moczenia stóp przed zabiegiem pedicure.
Dziękuję za rozmowę!
rozmawiała: Kasia Kosieradzka