Czy farba z amoniakiem, czy koloryzacja ziołowa? Nasz ekspert rozwiązuje Twoje dylematy z wyborem farby do włosów.
Radzi Monika Lewandowska, technolog marki Delia |
Włosy, podobnie jak skóra, są naturalnie ubarwione przez pigment zwany melaniną. Barwne cząsteczki melaniny występują powszechnie w przyrodzie oraz w ludzkim ciele. Te, które powstają we włosach, powstają na drodze biosyntezy w mieszkach włosowych w wyniku procesu melanogenezy. Z chemicznego punktu widzenia najbardziej zbliżone do pigmentacji naturalnej jest farbowanie włosów przy udziale tzw. barwników oksydacyjnych (utleniających), które w istocie nie są barwnikami, lecz ich półproduktami, z których barwniki powstają na włosach w procesie utleniania. Jest to jedna z najstarszych metod farbowania włosów, zapewniająca jednocześnie najwyższą trwałość wybarwień.
Intensywność powstającego zabarwienia i związana z nią siła krycia preparatu zależą zarówno od ilości utleniacza, jak i od stopnia nasycenia włosa pierwotną mieszanką barwiącą. W rezultacie, dla zwiększenia intensywności i trwałości zabarwienia oraz wysokiego stopnia pokrycia włosa (pożądanego w przypadku siwizny), stosuje się podwyższone stężenie utleniacza i substancji alkalizujących – najczęściej amoniaku. Jednak obydwa te czynniki, tj. woda utleniona i amoniak, w większym stężeniu wykazują niszczące działanie na samą strukturę włosa, co ogranicza do pewnego stopnia zakres ich stosowania i skłania do zmniejszenia częstotliwości zabiegów farbowania.
Trwałe farby WWW.delia.pl dają intensywny kolor, 100% pokrycie siwych włosów i chronią je przed blaknięciem
Zamiast barwników oksydacyjnych do farbowania włosów można stosować łagodniej oddziaływające na strukturę włosa barwniki bezpośrednie („direct dyes”), które dzięki powinowactwu do keratyny osiadają na powierzchni włosa, przenikając niekiedy nawet do ich otoczki, co pozwala uzyskać zamierzone efekty kolorystyczne bez konieczności używania środków alkalizujących i utleniających. Wybarwienia barwnikami bezpośrednimi są bardzo proste do wykonania, ale w porównaniu z farbowaniem wykonanym za pomocą barwników oksydacyjnych, ich trwałość jest znacznie mniejsza i często ulegają one wymyciu w ciągu kilku tygodni. Ich odporność na zmywanie zależna jest od wielkości cząsteczek barwnika, jego rozpuszczalności, stopnia penetracji, wielkości ładunku jonowego itp. Na ogół barwniki te zaliczamy do barwników półtrwałych. Zasadniczą zaletą barwienia bezpośredniego jest jego nieszkodliwość dla włosa, a dzięki szybkiemu zmywaniu koloru barwienie można często powtarzać, zmieniając przy okazji odcień lub kolor włosów.
Przy porównaniu biologicznie sterowanego procesu naturalnej pigmentacji włosów z fizykochemicznym procesem oksydacyjnego lub bezpośredniego farbowania (barwienia) włosów wyższość metody naturalnej jest oczywista z zaznaczeniem, że nie można przeciwdziałać procesowi siwienia (ale przy pomocy znanych metod farbowania można zmienić kolor siwych włosów na bardziej pożądany).
Przegląd farb na www.delia.pl