Gdy odczuwasz dyskomfort związany z problemami skóry głowy, zazwyczaj sięgasz po nowy szampon. Zwykle jednak powodem uporczywego świądu nie jest źle dobrany produkt do pielęgnacji, lecz toczący się proces zapalny. Przedstawiamy przyczyny problemów z włosami i skalpem, które spotykane są najczęściej.

Różne rodzaje łupieżu i grzybica

Sucha, swędząca skóra głowy, która łuszczy się drobnymi płatami to często spotykana dolegliwość. Wyróżnia się łupież suchy i tłusty, a także łupież pstry, rumieniowy i biały. Wszystkie związane są z obecnością drobnoustrojów na powierzchni skóry głowy i nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. W normalnych warunkach nie wywołują one zmian chorobowych. Grzybicę skóry głowy powodują grzyby z rodzaju Malassezia, które bytują na skórze głowy. Charakterystyczny świąd i białe fragmenty złuszczonej skóry to najważniejsze objawy. Dużą skuteczność w walce z łupieżem wykazują szampony przeciwłupieżowe ze składnikami przeciwgrzybiczymi oraz łagodzącymi świąd. Najlepsze rezultaty przynoszą cyklopiroksolamina, pirokton olaminy i ketokonazol.

Atopowe zapalenie skóry głowy

AZS jest chorobą o podłożu alergicznym. Objawy atopowego zapalenia skóry głowy to przede wszystkim silny świąd, zgrubienie i zaczerwienienie oraz nadmierna suchość skóry. Podobnie jak w przypadku ciemieniuchy u niemowląt, na powierzchni skalpu pojawia się charakterystyczna łuska. W leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy stosowane miejscowo oraz leki o działaniu modyfikującym odpowiedź immunologiczną. Dobre efekty przynosi stosowanie szamponów przeciwłupieżowych ze składnikami przeciwgrzybiczymi. 

Łojotokowe zapalenie skóry i łojotok

Charakterystycznym objawem ŁZS jest swędzenie skalpu, jego zaczerwienienie i łuszczenie. Zmiany można zaobserwować na granicy owłosionej skóry głowy. Na jej powierzchni powstaje warstwa zrogowaciałego naskórka i łoju. W trakcie choroby włosy mogą ulec przerzedzeniu. W łojotokowym zapaleniu skóry ulgę przynosi stosowanie preparatu do mycia z cyklopiroksolaminą. Pomagają też szampony przeciwłupieżowe z siarczkiem selenu i dziegciem

Łojotokiem nazywa się nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły znajdujące się na skórze głowy. Często objawy te towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry. W leczeniu stosuje się specjalne szampony ze składnikami przeciwzapalnymi takimi jak kwas salicylowy, ketokonazol, klotrimazol, cynk i siarczek selenu.

Łuszczyca – choroba skóry głowy

Nadmiernie rogowaciejący naskórek tworzący grubą warstwę na skórze to objawy łuszczycy. Zmiany chorobowe pojawiają się początkowo na łokciach i kolanach, a także na owłosionej skórze głowy. Jest to choroba o podłożu genetycznym i o przewlekłym charakterze. W leczeniu dobre rezultaty przynosi mocznik i kwas salicylowy.

Łupież, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry głowy, grzybica, łojotok i łuszczyca to najczęstsze przyczyny problemów z włosami i skalpem. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, by uzyskać poprawną diagnozę i rozpocząć leczenie. W kwestii zdrowia włosów warto też odwiedzić trychologa, który pomoże ustalić przyczynę dolegliwości.