Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE SKĄD SIĘ BIORĄ WSZY?

SKĄD SIĘ BIORĄ WSZY?

0
pexels-photo-88723

Wszawica to krępująca choroba pasożytnicza. Wszy zamieszkują we włosach i gryzą, powodując bolesne, krwawiące ranki oraz swędzenie. Skąd biorą się wszy?

Z czego biorą się wszy?

Wbrew powszechnej opinii nie ma na to wpływu brud. Wszom jest obojętne, jakie włosy posiada nosiciel – czyste, czy brudne, grube, czy cienkie, a także to, jakiego używa szamponu. Wszawica to choroba zakaźna i złapać można ją od innego nosiciela.

Wszy we włosach

Dzieci najczęściej łapią wszy poprzez stykanie się z innymi dziećmi, pożyczanie szczotek lub grzebieni, dotykanie się głowami, używanie cudzych czapek lub ozdób do włosów.

Wszy – jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim należy udać się do apteki, gdzie farmaceuta pomoże dobrać nam odpowiedni specyfik jak szampon, piankę lub płyn. Tego typu medykamenty zwykle wybijają dorosłe osobniki. Jaja niestety trzeba cierpliwie wyczesać. W aptece są specjalne, gęste grzebienie. Wygodnym rozwiązaniem jest ścięcie włosów, ponieważ łatwiej wyczesywać jaja.

Są też specyfiki, które duszą dorosłe wszy we włosach, a jaja wysuszają. Po ich użyciu wystarczy dokładnie umyć głowę i wyczesać włosy.

Po zabiegu należy koniecznie trzeba przeprowadzić sprzątanie w całym domu, tj. wyprać pościel, wymyć meble, wymienić ozdoby do włosów i szczotki, odkurzyć dywany. To, co się da, wrzucić do pralki nastawić na pranie w 60 stopniach. I oczywiście monitorować stan reszty domowników!