Oczywiście w tej kategorii najbardziej popularne są wiązanki i stroiki na Wszystkich Świętych. To bogato zdobione wiązanki lub stroiki, których częstym elementem jest miejsce do wsadzenia znicza. Tutaj prym wiodą chryzantemy i późnojesienne kwiaty – róże, wrzosy. Przyjęło się jednak, że stroik wielkanocny na cmentarz najczęściej wykonywany jest z białych kwiatów, jak lilie. Nierzadko jednak wykorzystywane są także żółte tulipany w kompozycji z bukszpanem.
Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz to kompozycja złożona zwyczajowo z zieleni i czerwieni. Do jej stworzenia wykorzystywane są gałęzie świerkowe oraz tzw. gwiazdy betlejemskie. Takie stroiki są bardzo wytrzymałe i nie szkodzi im mróz.
Jakie kwiaty na cmentarz?
Wiele ścisłych zasad, które obowiązywało jeszcze całkiem niedawno, obecnie już nie jest tak rygorystycznych. Kwiaty na grób, które są najbardziej klasyczne i z pewnością wpisują się w dostojny charakter miejsca, jakim jest cmentarz, to róże, chryzantemy, goździki, lilie, irysy. Wybierając wiązanki na grób możemy się jednak kierować własnym gustem, zwracając uwagę głównie na kolory. Bukiety na cmentarz powinny być białe, czerwone, niebieskie lub fioletowe. Żółte kwiaty, które na co dzień kojarzone są raczej z zazdrością i negatywnymi uczuciami, na cmentarzu są odpowiednie.
Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?
Generalnie mając w pamięci powyższe zasady, wybierajmy w kwiaciarniach bukiety, które odpowiadają naszemu gustowi. Jeśli nic nie przykuje naszej uwagi, możemy poprosić ekspedientkę o wykonanie bukietu specjalnie dla nas. Pamiętajmy jednak, aby okreŚlić, jaki typ zdobienia nam się podoba, czy wolimy kwiaty naturalne, czy sztuczne i jak bogato strojone.
Jak zrobić stroik na cmentarz?
Jeśli mamy zdolności manualne i chcemy uczcić pamięć zmarłego, możemy wykonywać stroiki na groby własnoręcznie. Niezależnie od okazji, będą nam potrzebne:
• elastyczny i wytrzymały drut
• zieleń, która stanie się podstawą kompozycji: gałązki świerkowe, bukszpan
• wybrane kwiaty
• ewentualnie: cienkie fiolki z wodą
• wstążka w białym lub fioletowym kolorze. W przypadku Świąt Bożego Narodzenia dopuszczalna jest złota lub czerwona.
Z gałęzi i gałązek robimy podstawę stroika. Wiązanki na pomnik bardziej sprawdzają się w formie podłużnej, z kolei leżące na płycie nagrobnej – okrągłe. Formujemy z gałązek satysfakcjonujący nas kształt i całość związujemy w niewidocznych miejscach drutem. Następnie umieszczamy w wybranych miejscach kwiaty, wplatając ich łodygi pod spód gałęzi. Jeśli są to świeże kwiaty, możemy końcówki ich łodyg zanurzyć w fiolkach z wodą i przyczepić je taśmą klejącą. Takie kwiaty wytrzymają kilka dni dłużej w pełnej formie. Na koniec ozdabiamy całość wstążką – możemy związać kokardę lub luźno ją poprzeplatać między gałązkami i kwiatami.
Warto zauważyć, że stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów oczywiście znacznie dłużej się utrzymują. Jednak miłośnicy roślin wiedzą, że nie ma to jak prawdziwe i naturalne kwiaty.