Niedobór witaminy D objawia się bólami kostnymi, to częsta przyczyna powstawania osteoporozy oraz chorób układu krążenia. Jednak nadmiar witaminy D także jest niebezpieczny. Przekonaj się, dlaczego.
Warto wiedzieć, że wiamina D jest inna od pozostałych substancji tego typu. Produkowana jest przez organizm ludzki z cholesterolu, kiedy się opalamy lub ogólnie przebywamy na słońcu. Stąd nazwa zwyczajowa witaminy D – „witamina słońca”.
W Polsce bardzo wiele osób ma niedobór witaminy D3. Związane jest to z naszymi przyzwyczajeniami żywieniowymi, a także sposobem prowadzenia życia. Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy w nienasłonecznionych budynkach, a coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Z tego powodu witamina D dla dzieci powinna być suplementowana już od najwcześniejszych lat. Niektórzy lekarze pediatrzy są zdania, że witamina d dla niemowląt powinna być podawana jak najwcześniej.
Witamina D – czym jest?
Wszystkie witaminy z grupy D, w tym witamina D3, należą do grup witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Dzięki czemu może być magazynowana w organizmie ludzkim. Zwykłe spożywanie witaminy D w niczym nie pomaga. Aby mogła zacząć działać, musi przejść przemiany chemiczne w wątrobie i w nerkach.
Do czego prowadzi niedobór witaminy D?
Przede wszystkim do osteoporozy, problemów z układem kostnym, stawowym i z zębami. Dodatkowo niedobór witaminy D powoduje większe ryzyko zachorowań na choroby serca, nowotwory, choroby autoimmunoogiczne i cukrzycę. Dlatego w społeczeństwach zachodnich przyjęło się , że suplementacja witaminy D jest niezbędna.
Do czego prowadzi nadmiar witaminy D?
Suplementacja witaminy D doprowadziła do tego, że pojawiła się jednostka chorobowa, jak nadmiar tej witaminy. Do typowych objawów należą utrata apetytu, nudności, osłabienie, świąd skóry, wymioty i ból głowy oraz oczu. Nadmiar witaminy D prowadzi do odkładania się wapnia w tkankach, m.in. w tętnicach, nerkach i sercu. Nadmiar witaminy D przez matkę prowadzi do deformacji płodu.
W czym jest witamina D?
Najwięcej witaminy D3 znajduje się w tłustych rybach i tłustym nabiale. Dowiedziono, że najwięcej witaminy D3 ma miecznik, olej z wątroby dorsza, ale także bardziej dostępny łosoś i tuńczyk w puszce w sosie własnym. Regularne spożywanie jajek, sera żółtego oraz masła także podwyższa poziom witaminy D w organizmie. Oczywiście jedzenie w nadmiarze tych produktów może mieć szkodliwe konsekwencje z innych powodów (kaloryczność, cholesterol etc.).
Jak zażywać witaminę D?
Warto zbadać poziom witaminy D3 w swoim organizmie, aby ustalić poziom niezbędnej suplementacji. Na podstawie danych z badania lekarz ustali, jak bardzo potrzebna nam jest witamina D3. Dawkowanie zależy od naszego wieku, aktywności fizycznej, wagi, płci, a także rzeczonego poziomu. Z powodu możliwości przedawkowania, które może mieć poważniejsze konsekwencje, lekarze przestrzegają przed zażywaniem – lub podawaniem dzieciom – w dowolnych ilościach suplementów takich, jak sama witamina D. Cena takich preparatów nie jest wysoka – to około kilkunastu złotych za dawkę miesięczną.